Jump to content

Jak długo świecić? SONDA


mirsto
 Share


Recommended Posts

Czy jest jakaś reguła jak długo powinno się świecić światło w akwarium MALAWI? Pytam bo moje akwarium stoi na przeciwko okna (widok na południe) i mimo iż promienie słoneczne nie dosięgają szyb to w akwarium jest bardzo jasno (zauważyłem, że żadna świetlówka tak nie wybarwia jak światło słoneczne). Poza tym praktycznie do 17 nie ma mnie w domu. Zatem pytanie czy jest sens świecić światło od 10 rano czy wystarczy po prostu, że poświeci 17-21 kiedy jestem w domu?

Zapraszam do oddania głosu w sondzie.

Link to comment
Share on other sites

Skoro nie ma Cie w domu, a w akwarium jest jasno to nie widzę sensu jego doświetlania.

Ja takie prawdziwe oświetlenia mam między 17, a 23 - reszta dnia 18W świetlówka żeby coś tam widać było i tyle. W Weekend świecę cały dzień.

Link to comment
Share on other sites

bitwek13

I właśnie o to chodzi - ryby byle by nie miały ciemno - jeżeli wystarcza oświetlenie naturalne (nie mylić z bezpośrednim nasłonecznieniem) to byle ryby miały te ponad 10 godzin jasno, czy będzie to realizowane poprzez doświetlenie lampami czy inny sposób wsio rybka.

Link to comment
Share on other sites

Slawek-meszek

Ja świecę od 17 do 22-23 czyli 5do 6 godz. Akwa mam przy oknie od zachodu. Mam takie same zdanie co mirsto że naturalne światło najlepiej wybarwia np maingano czy msobo są tak ciemne i świecące aż miło patrzeć. Myślę że nie potrzeba świecić jak masz jasno.

Link to comment
Share on other sites

paputek25

zapomniałem powiedzieć , że nie używam grzałek, więc stąd taki długi czas świecenia, latem mniej

Link to comment
Share on other sites

Póki co mam tylko okrzemki nawet przy świeceniu 10h.

widocznie masz mało papu dla glonów.

Pamiętasz zakładaliśmy w tym samym czasie akwa, ja miałem okrzemki a Ty nie, ja mam teraz rozrastające się pięknie zielone glony. Może musisz poczekać, doda, że świetlówki świecą 8 godzin+3 godziny LED.

Link to comment
Share on other sites

A możesz załączyć jakieś aktualne fotki z glonkami? Ja świece póki co 9h 36W Aquarelle. No3 mam na poziomie 15-20. Podmiana co 7-10 dni 15% wody.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.