Jump to content

obsada akwarium 240 l

finamo
 Share

Recommended Posts

Witam. Mam od kilku miesiecy przyszczaki. Akwarium 240 l., z obsadą: Maylandia lombardoi (3/5) i Maylandia estherae red-red (1/1). Akewarium posiada wiele kyjowek, troche roślin (o dziwo jeszcze nie zostaly zjedzone)

Proszę o radę jaki gatrunek pyszczaków mogę wpuścić do akwa aby zróźnicowac obsadę? Czy obecny skłąd jest odpowiedni ? Będę wdzięczny za informacje i pomoc.

jeżeli uzupełnisz estherae (pysie trzymamy w haremach) to nie powinieneś juz niczego dodawać. I tak masz już obsadę taką jakiej ja bym nie polecił do tego akwarium. 3 samce lombardoi - też niezbyt widzę tule samców w tym akwarium,wydaje mi się że w tym roku jeszcze zostanie jeden samiec.

5 samic lombardoi i 3 samce lombardoi, w tym jeden duży (dominujący) ok 15 cm.

Czytałem, że Maylandia lombardoi jest średnio - agresywnym pyszczakiem w grupie mbuna

Perez666

Tak jak pisał yaro,te ryby do takiego akwarium nie pasują.Te Metriaclimy rosną duże i są masywne,pozostaje zmienić baniak na większy lub obsadę.

Ok, rozumie, że baniak moze byc w przyszłosci zamały - trzeba pomysleć o zmianie. Poza samcem reszta pyszczaków to mniejsze osobniki ok. 5-10 cm. Ryby dostałem w tzw spadku więc - sam nie projektowałem obsady.

5 samic lombardoi i 3 samce lombardoi, w tym jeden duży (dominujący) ok 15 cm.

Czytałem, że Maylandia lombardoi jest średnio - agresywnym pyszczakiem w grupie mbuna

lombardoi jest zdecydowanie agresywny i obiera duze terytorium wtwoim przypadku cale akwa,ile czasu masz taka obsade?

Pyszczaki mam od 3 m-cy. Wczesniej u kuzyna przez rok (albo dłużej) w podobnym składzie. Nie zaobserowałem w akwarium ustawiczych bójek samców i ganiania młodszych osobników. Obecnie 2 samice sa w trakcie tarla

• 2 weeks later...
rafilodz
Nie zaobserowałem w akwarium ustawiczych bójek samców i ganiania młodszych osobników

Poczekaj troche ,a pewnie zobaczysz :wink:

Ja miałem taki numer: kupiłem `niby` saulosi - się człowiek uczy i nie znał nic , doradzono mi mi trzy samiczki i samca - i tak kupiłem, tyle , że po miesiącu zauważyłem ,że `samiczki` strasznie walczą miedzy sobą i ganiają inne rybcie,a `samiec` zwiewa - dość ostro.

Przełozyłem lombardoi do osobnego akwa i było jeszcze gorzej, więc od razu `sus` w galerie Forum i co się okazało ,ze mam 3 samce lombardoi i jedną śliczną samiczke - kolorki to miała super tyle ,ze ani chwili spokoju :shock:

A akwa podobne wielkością do Twojego - także w cuda nie wierze i kwestia czasu,aż się przekonasz na własne oczy - ja swoje sprzedałem osobie, co ma odpowiednie warunki dla nich.

Kolego, nie wiem co mam zobaczyć? Ryby w akwa są od dawna, w dodatku to juz dorosłe osobniki w pełni wybarwione, wiec wiem ile mam samców i samiczek w baniaku. W dodatku samice po kolei inkubują (smacami byc nie mogą) :)

Co do obsady? wiekszość pisze ze lombardoi sie nie nadaje do 240l zbiornika, jednak pewnie nikt z piszących nie miał lombardoi (nie mówiąc o pomyslach innych jak należy trzymać ryby). Może mam male doswiadczenie, jednak faktem jest ze ryby żyją, rozmanżaja się i nie zachowują sie dośc agreswynie względem siebie i innych osobników.

rafilodz

Hm

18 sty 2011 - prosisz o pomoc http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?t=8825

6 marca 2011 - pytasz co możesz dołożyć

I mówisz mi/nam ,że nic się nie dzieje ?

Ja albo nie rozumiem czegoś,albo jestem głupi :?

Tam Ci doradzano byś oddał ryby bo nie nadają się do tego zbiornika,

a tu wałkujesz to od nowa.

Cóż - Twoje akwa, Twoje ryby - tylko po kiego licha pytasz (i to w dwóch tematach w zasadzie to samo) ,jak doskonale `już wiemy` ,że ryb nie oddasz,

a jeszcze pewnie dokupisz i za chwile powstanie kolejny temat typu `Ratunku`.

Powodzenia życzę :wink:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• Pikczer
      Witam, mam chorą rybę. Samiec Aulonocara. Z 2 tygodnie temu pojawiła mu się rana, jakby ugryzienie. Myślałem, że się zagoi, ale rana z tkanką odpadła. Teraz ma dziurę, dosłownie.  Z tą dziurą jest pierwszy do karmienia, a dosłownie przed chwilą stuknął dwa razy większą od siebie rybę bo mu widok zasłaniała.  Ta sztuka jest w ogóle pechowa. Mam go pełen rok, urósł mniej niż 1 cm przez ten czas. Ma może z 7 cm. Przyjechał do mnie z "polecanej hodowli" w stanie agonalnym. Pobity, bez płetw, liczne rany, które nie wyglądały na świeże  Jakimś cudem wyzdrowiał, a umieściłem go tylko w kotniku, wewnątrz głównego akwarium. Po ponad półtora miesiąca wpuściłem go do reszty ryb i tak sobie żył. Zero wybarwiania się, po prostu je, pływa i robi kupę. Aaaa, brzuch ma zapadnięty od roku. Tak mu już zostało. A miał to być czadowy, kolorowy samiec ( podobnie jak i wiele innych z tej "polecanej hodowli").  Oprócz dziury ma teraz jakieś kropki? Albo mi się wydaje. Martwię się też o inne ryby. Są w pełni zdrowe, aktywne.  Coś z nim robić? 
    • ziemniak
      Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
    • ziemniak
      Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
    • ziemniak
      Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
    • triamond
      Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
    • triamond
      Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
    • Robson79
      Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
    • tomaszb
      Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
    • Bastian
      Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
    • ziemniak
      W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.