Jump to content

"Akwarium mi pękło gdy dałem muze na maxa ..."


dawidbb
 Share

Recommended Posts

Witajcie miło i radośnie


(nie wiem czy to dobry dział, jak by co to przenosić)


Spokojnie, to temat zaczerpnięty z forum elektrody.


Nie przypadkowo, ponieważ sam będe stał przed dylematem czy w pomieszczeniu, gdzie będzie stało akwarium (350, może 400 litrów) zainstalować sekcje muzyczną typu 2 x kolumny o mocy 150 Watt, z głośnikiem niskotonowym o średnicy 40 cm z pasmem przenoszenia od 40 Hz. Jednakże nie jestem miłośnikiem głośnego grania, lecz głośnik o takiej średnicy ma swoją dynamikę :)


Czy faktycznie baniak będzie narażony na rezonans?


Może macie jakieś "bolesne" doświadczenia związane z takim zestawieniem przyrodniczo-muzycznym?


Tutaj rozwnięcie wątku: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic100568.html


Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszelkie informacje


Dawid

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Temat był już dwukrotnie poruszany na naszym forum, zainicjowany z resztą tym samym postem z elektrody. Nie bylo wśród nas nikogo tak pechowego jak autor postu. Pamiętaj, że jeżeli szkło pęka to zwykle jest kumulacja czynników np : złej jakości szkło, źle wypoziomowana szafka, krzywizna blatu, źle dobrane wzmocnienia, jakiś nacisk punktowy na dno/szybę i wiele wiele innych.

Nie zamykam tylko z jednego powodu : mamy dużo nowych userów, którzy zapewne podzielą się swymi spostrzeżeniami.

Link to comment
Share on other sites

MrPatrys100

Te kolumny to może stare Altusy?

Jeśli tak to nie masz się co bać.

150w to mało... Żeby szyba drżała musisz mieć porządny subwoofer i wzmacniacz.

Ja mam w domu 4x 450w dość głośno słucham czasami i nic sie nie dzieje.

Link to comment
Share on other sites

MrPatrys100

Normalnie pływają :wink:

Nie są to jakieś nie wiadomo jak dobre głośniki tylko takie zwyczajne :mrgreen:

W regale tylko jakieś drobne elementy i filiżanki się przestawiają :mrgreen:

Nawet kotu nie przeszkadza i sobie śpi w najlepsze przy mojej dyskotece xd

Link to comment
Share on other sites

Kot nie słyszy takich dźwięków, są poza jego zasięgiem. Ale zaszuraj cichutko, to zobaczysz, jak wtedy zareaguje ;-)

A wracając do tematu, to moim zdaniem trzeba słuchać muzyki "mniej rytmicznej" - dobrego rocka, pop, czy cokolwiek innego oprócz "dum, dum, dum, ...."

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Kurde a ja kocicy puszczałem nachalnie Lise Gerrard aby sie uduchowiła a ona tego nie słyszała ... jaki zonk :mrgreen::lol::wink:


Poważnie jednak mówiąc nigdy nie zauważyłem reakcji ryb a tym bardziej szkła na puszczaną muzykę ale przyznam, że do głośno było jeszcze daleko ;). Gdybym jednak miał jakiś lepszy sprzet to przy dum dum dum ( reczej nie moja muzyka ale mam dzieci ;) ) pyski by sie nie zrywały do ucieczki ?

Link to comment
Share on other sites

eljot
Kurde a ja kocicy puszczałem nachalnie Lise Gerrard aby sie uduchowiła a ona tego nie słyszała ... jaki zonk :mrgreen::lol::wink:

Hari trzeba było puścić jej Elizabeth Fraser , ona trochę bardziej skacze po skali i byłaby szansa że coś usłyszy :mrgreen::wink: . Jeśli chodzi o koty to słyszą to co im pasuje np. mój ma nastrojony słuch na drzwiczki od lodówki :D:wink:

Sorry za OT

Link to comment
Share on other sites

MrPatrys100
Jeśli chodzi o koty to słyszą to co im pasuje np. mój ma nastrojony słuch na drzwiczki od lodówki :D:wink:


ha ha mam wrażenie jak bym słyszał o swoim kocie :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pikczer
   Witam, mam chorą rybę. Samiec Aulonocara. Z 2 tygodnie temu pojawiła mu się rana, jakby ugryzienie. Myślałem, że się zagoi, ale rana z tkanką odpadła. Teraz ma dziurę, dosłownie.  Z tą dziurą jest pierwszy do karmienia, a dosłownie przed chwilą stuknął dwa razy większą od siebie rybę bo mu widok zasłaniała.  Ta sztuka jest w ogóle pechowa. Mam go pełen rok, urósł mniej niż 1 cm przez ten czas. Ma może z 7 cm. Przyjechał do mnie z "polecanej hodowli" w stanie agonalnym. Pobity, bez płetw, liczne rany, które nie wyglądały na świeże  Jakimś cudem wyzdrowiał, a umieściłem go tylko w kotniku, wewnątrz głównego akwarium. Po ponad półtora miesiąca wpuściłem go do reszty ryb i tak sobie żył. Zero wybarwiania się, po prostu je, pływa i robi kupę. Aaaa, brzuch ma zapadnięty od roku. Tak mu już zostało. A miał to być czadowy, kolorowy samiec ( podobnie jak i wiele innych z tej "polecanej hodowli").  Oprócz dziury ma teraz jakieś kropki? Albo mi się wydaje. Martwię się też o inne ryby. Są w pełni zdrowe, aktywne.  Coś z nim robić? 
  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.