Skocz do zawartości

Płeć Labidochromis caeruleus "yellow"?


flaczak

Rekomendowane odpowiedzi

zdecydowanie - obserwowałem lupą gdy uczyli mnie tego starsi koledzy, jednak niezbyt również polecam ten sposób bo jednak trzymanie ryby w ręce to dla niej cierpienie.

Temp. naszego ciała 36,6 ryby ponad 10 stopni niżej - na pewno to dla niej dyskomfort.

Wolę więc i ja czekać i obserwować, czekajac na to która nosi ikrę a która z ryb walczy z alfą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że lepiej poczekać ... w przypadkach wyjątkowych przy osobie która nowicjusza w tej dziedzinie pokieruje warto to zrobić bo z tym cierpieniem od temperatury to mam pewną wątpliwość, bardziej chyba boli je przyduszanie, gdyż nie mogą oddychać. Nie mam jednak nic przeciwko, gdy oglądanie spełnia warunki wyjątkowo, sprawnie i sensownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie samiec ma ciemniejsze i bardziej wyraźne czarne pasy na płetwach.

Różnią się też trochę budową - samce mają ciut dłuższe i ostrzej zakończone płetwy - najbardziej grzbietową.

W pierwszym zdaniu napisałem "przeważnie" bo często najsilniejsza samica upodabnia się do samca i na odwrót - zdominowany samiec wyglądem może przypominać samicę.

Metoda 100% - poczekać aż zaczną nosić ikrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją metoda na yellow ( maingano, socolofi, sprengerae i inne ryby ze słabym dymorfizmem ) była tylko obserwacja i skuteczność tej metody była 95 %. Zawsze w młodym stadku pojawia sie dominant czasem 2-3 równe sobie samce. Ten dominant czy przodownicy w pewnym momencie stają się dorastajacymi mężczyznami i zaczynają dażyć ku prokreacji. Mimo, że słabsze ryby są do siebie zazwyczaj bliźniaczo podobne, aktywne seksualnie samce zaczynają w pewnym momencie część ryb adorować a część prześladować. Taniec wojenny przed zdominowanym samcem jest jednak czymś innym niż miłosne plasy przed samicą. Narwana ta młodzież jest nieludzko ;) i zazwyczaj kończy sie tym samym czyli podgryzaniem uciekajacej ryby, jednak stopień agresji tego ataku jest niższy a pogoń za samicą często kończy się nowym układem tanecznym ;). Widać to jak na dłoni. Samiec wie która to samica od początku i on nam najlepiej to pokaże ... oczywiście ikra w pysku pokaże nam to na 100 % ale ta obserwacja jest jednak świetnym sposobem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.