Jump to content

Prawidłowe zachowanie pyszczaków


mirsto
 Share

Recommended Posts

Zastanawiam się jakie powinno być prawidłowe i naturalne zachowanie pyszczaków bo zaobserwowałem następujący fakt:


1. Podczas gdy normalnie w akwarium pracuje głowica, robi ona taki ruch wody (nawet przy min przepływu), że wszystkie rybki pływają wzdłuż przedniej szyby razem w grupie pod prąd. Wyglądają jakby cały czas walczyły z prądem wody, płetwy maja złożone.


2. Natomiast podczas gdy wyłączę głowicę, rybki ładnie rozpraszają się po całym akwarium. Są spokojne, płetwy rozłożone, buszują między kamieniami, czasem kogoś przegonią...


Teraz pytanie: czy silny ruch wody spowodowany zastosowaniem głowicy zaburza naturalne zachowania tych rybek? Jeśli tak to czy dobrze rozumie, że stosowanie głowicy to zapewnienie czystości akwarium kosztem zachowań rybek?

Link to comment
Share on other sites

może masz taką wirówkę, że nie mogą inaczej się zachowywać?

u mnie chodzi głowica a ryby pływaja tak jak u ciebie bez.

Link to comment
Share on other sites


1. Podczas gdy normalnie w akwarium pracuje głowica, robi ona taki ruch wody (nawet przy min przepływu), że wszystkie rybki pływają wzdłuż przedniej szyby razem w grupie pod prąd. Wyglądają jakby cały czas walczyły z prądem wody, płetwy maja złożone.


Jak pływają tak bo nie mają innego wyjścia to jest źle (to nie pstrągi) ale jak wpływają same w nurt to jest ok (moje często same podpływają pod nurt cyrkulatora, ot tak dla zabawy)

Aby sprawdzić skieruj tak wylot z głowicy aby dmuchała wąskim strumieniem wzdłuż tylnej szyby i zobaczysz jak zareagują.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie moja głowica dmucha wzdłuż tylnej szyby a rybki pływają z przodu - tam gdzie strumień zawraca i jest już dużo słabszy - a jednak mają cały czas pod prąd. Ustawiając się z tyłu typowo pod wlot filtra nie mają szans :) Oczywiście czasem pływają po akwarium między kamieniami ale 90% pływają w tym nurcie. Wizualnie patrząc na wodę nie widać takiego mocnego ruchu - woda na powierzchni delikatnie krąży.

Co ciekawe niektórzy polecali mi do tego akwarium cyrkulator aby wzmocnić cyrkulację:) Teraz obserwując to wszystko zastanawiam się czy zamiast głowicy nie wystarczyłby po prostu 2 kubełek np. HW-303b z lampa UV.

Link to comment
Share on other sites

Ryby urosną i zrozumiesz cel dołożenia cyrkulatora ;)

Poza tym cyrkulator polecano Ci gdyż pisałeś o zalegających odchodach, ciekaw jestem jakim sposobem kubeł z 2x mniejszym przepływem rozwiąże problem z którym nie radzi sobie głowica?

Link to comment
Share on other sites

Mirsto rybki masz jeszcze małe, przykręć przepływ w głowicy i poczekaj, maluchy podrosną będą silniejsze a dodatkowo się przyzwyczają. Kupisz kubeł, będzie ładnie, ryby podrosną i znów będziesz zmieniał bo kupska będą zalegać i NO3 będzie rosło.

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość :) (wiem, wiem łatwo powiedzieć :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Odchody nie gromadziły mi się na piasku tylko pływały w toni. Dlatego kombinowałem. Od jakiegoś czasu wszystko samo znikło, jest czysto, woda kryształ - jestem zadowolony. Tylko taki jestem, że ciągle bym coś udoskonalał :) Stąd pomysł o zastąpieniu głowicy kubełkiem. W końcu zostanę chyba przy głowicy, wylot z Eheima ustawię wzdłuż przedniej szyby aby popychał jeszcze dalej odchody w stronę gąbki (rybki faktycznie z czasem się wzmocnią) a skusze się dodatkowo na drugi kubełek HW-302 - 130zł to nie dużo a wypełniłbym go ceramika, zeolitem i purigenem/baracudą. Robiłby mi ruch tafli wody (deszczownia) i zbierał kożuch (skimmer).

P.s. Tobie cactus szczególnie dziękuję - bardzo dużo mi pomogłeś. Ejlot12 również zawsze służy pomocą i dobrymi uwagami :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Nie podkładaj nic pomiędzy plastikową podstawkę i szkło. Taki podkład wystarczy, wręcz niektórzy  producenci zbiorników wyłączają gwarancję, jeśli dołożysz coś innego. Trafiłeś na forum miłośników ryb z jeziora Malawi, więc obejmie cię tutaj ostracyzm towarzyski. Twoje ryby to zdecydowanie nie ten biotop. Choć jeśli chodzi o techniczne rozwiązania niczym się to nie różni. Ale fanatyczni wyznawcy jedynie słusznej akwarystyki będą mieli usta pełne wody, jeśli nie hodujesz gatunków którymi się.zajmujemy. A ja zachęcam cię do zapoznania się z zawartością naszego forum. Może kiedyś,  w przyszłości,  przy okazji większego akwarium zdecydujesz się na te najpiękniejsze na świecie ryby😉. Powodzenia.
  • Ludwik
   Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?
  • Kondikus
   Witam,   jeszcze raz dziękuję za pomoc.   Pływać w nim będą molinezje, gupiki i mieczyki.   Mam jednak jeszcze ważne pytanie. Zanim postawię akwarium na tej szafce tak myślę czy położyć plastikowy podkład a na niego 1 lub 2 warstwy podkładu pod panele o grubości 3-4mm. Czy bez tej podkładki plastikowej na 3 warstwy podkładu pod panele? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?    
  • darkon
   W związku ze zmianą moich akwarystycznych planów sprzedam trochę gratów przydatnuch w filtracji pompa Jebao Smart DC Pump 3500 falownik Jebao OW-25 Purolite A520E Purigen
  • Andrzej Głuszyca
   No właśnie..kolega nie napisał co tam będzie a skoro to forum Malawi to zakładam , że pyszczaki.
  • rafalniski
   Razem z filtrem będą pewnie jakieś media (gąbki, ceramika i inne) - zanim cokolwiek z nimi zrobisz porządnie je wypłucz a dopiero potem wkładaj do filtra - w ten sposób unikniesz pylenia! Ani na foto ani w opisie nie widać żebyś miał już jakąś ceramikę w akwarium (filtry mają chyba tylko gąbki?).  Jeżeli jednak posiadasz gdzieś ceramikę w obiegu to przełóż ją do nowego filtra. Jeżeli natomiast nie masz jeszcze żadnej ceramiki to przede wszystkim tą nową porządnie wypłucz! Możesz też na dzień lub dwa wrzucić ją do słoika/miski, zalać wodą z akwarium, dodać bakterie (np. Prodibio) i włożyć kostkę napowietrzającą na dno. W ten sposób część bakterii zagnieździ się już bezpośrednio w nowej ceramice.
  • Bartek_De
   ...pod warunkiem, że będą tam pływać pyszczaki w co wątpię. 
  • kazikx
   Cześć, spróbuj może ściągnąć oramowanie szafki, bo rzuca się w oczy, że zestaw szafka + akwarium jest dobrany przypadkowo.
  • Andrzej Głuszyca
   Może . Chyba  , że temperatura wody przekroczy 30C.  
  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.