Skocz do zawartości

Prawidłowe zachowanie pyszczaków


mirsto

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jakie powinno być prawidłowe i naturalne zachowanie pyszczaków bo zaobserwowałem następujący fakt:


1. Podczas gdy normalnie w akwarium pracuje głowica, robi ona taki ruch wody (nawet przy min przepływu), że wszystkie rybki pływają wzdłuż przedniej szyby razem w grupie pod prąd. Wyglądają jakby cały czas walczyły z prądem wody, płetwy maja złożone.


2. Natomiast podczas gdy wyłączę głowicę, rybki ładnie rozpraszają się po całym akwarium. Są spokojne, płetwy rozłożone, buszują między kamieniami, czasem kogoś przegonią...


Teraz pytanie: czy silny ruch wody spowodowany zastosowaniem głowicy zaburza naturalne zachowania tych rybek? Jeśli tak to czy dobrze rozumie, że stosowanie głowicy to zapewnienie czystości akwarium kosztem zachowań rybek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


1. Podczas gdy normalnie w akwarium pracuje głowica, robi ona taki ruch wody (nawet przy min przepływu), że wszystkie rybki pływają wzdłuż przedniej szyby razem w grupie pod prąd. Wyglądają jakby cały czas walczyły z prądem wody, płetwy maja złożone.


Jak pływają tak bo nie mają innego wyjścia to jest źle (to nie pstrągi) ale jak wpływają same w nurt to jest ok (moje często same podpływają pod nurt cyrkulatora, ot tak dla zabawy)

Aby sprawdzić skieruj tak wylot z głowicy aby dmuchała wąskim strumieniem wzdłuż tylnej szyby i zobaczysz jak zareagują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie moja głowica dmucha wzdłuż tylnej szyby a rybki pływają z przodu - tam gdzie strumień zawraca i jest już dużo słabszy - a jednak mają cały czas pod prąd. Ustawiając się z tyłu typowo pod wlot filtra nie mają szans :) Oczywiście czasem pływają po akwarium między kamieniami ale 90% pływają w tym nurcie. Wizualnie patrząc na wodę nie widać takiego mocnego ruchu - woda na powierzchni delikatnie krąży.

Co ciekawe niektórzy polecali mi do tego akwarium cyrkulator aby wzmocnić cyrkulację:) Teraz obserwując to wszystko zastanawiam się czy zamiast głowicy nie wystarczyłby po prostu 2 kubełek np. HW-303b z lampa UV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirsto rybki masz jeszcze małe, przykręć przepływ w głowicy i poczekaj, maluchy podrosną będą silniejsze a dodatkowo się przyzwyczają. Kupisz kubeł, będzie ładnie, ryby podrosną i znów będziesz zmieniał bo kupska będą zalegać i NO3 będzie rosło.

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość :) (wiem, wiem łatwo powiedzieć :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odchody nie gromadziły mi się na piasku tylko pływały w toni. Dlatego kombinowałem. Od jakiegoś czasu wszystko samo znikło, jest czysto, woda kryształ - jestem zadowolony. Tylko taki jestem, że ciągle bym coś udoskonalał :) Stąd pomysł o zastąpieniu głowicy kubełkiem. W końcu zostanę chyba przy głowicy, wylot z Eheima ustawię wzdłuż przedniej szyby aby popychał jeszcze dalej odchody w stronę gąbki (rybki faktycznie z czasem się wzmocnią) a skusze się dodatkowo na drugi kubełek HW-302 - 130zł to nie dużo a wypełniłbym go ceramika, zeolitem i purigenem/baracudą. Robiłby mi ruch tafli wody (deszczownia) i zbierał kożuch (skimmer).

P.s. Tobie cactus szczególnie dziękuję - bardzo dużo mi pomogłeś. Ejlot12 również zawsze służy pomocą i dobrymi uwagami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.