Jump to content

NO3-testy JBL i ZOOLEK

bigb
 Share

Recommended Posts

Witam,

Jak zwykle standardowo zrobiłem sobie pomiar parametrów wody przed podmianą i mam problem.

Moje pierwsze testy to testy zooleka, które są zjechane na forum (szczególnie ten na NO3, ponoć zawyża wyniki i trudny do odczytania), więc kupiłem JBL.

Dzisiejsze wyniki i wyniki z zeszłego tygodnia są zbliżone, czyli:

ZOOLEK: w okolicach 5-10

JBL: 40-60

I nie wiem czy mam problemy z rozróżnianiem kolorów, czy coś robię nie tak ( wszystko zgodnie z instrukcjami).

Którym testom uwierzyć??

Bo według JBL powinienem zmienić wodę albo wlać coś na zbicie NO3.

Czyli prawdopodobnie pomiar jest ok. Jak startowałeś baniak na siuśkach i trochę ci się przelało :wink: to NO3 może być wysokie. Robiłeś już podmiany?

jasne,że robiłem już podmiany, jutro będzie 3 podmiana.

Dziwne, że takie NO3 wysokie, tym bardziej, że ryby nie są przekarmione.

Zobaczę jaki wyjdzie pomiar w kilka godzin po podmiance 40litrów ale to jutro.

Ten proszek musi się prawie cały rozpuścić.Przez minutę trzeba bardzo mocno potrząsać a nie tylko przechylać fiolkę.

Może spróbuj skalibrować testy.

Zmierz kranówkę (lub mineralkę) później pomieszaj ją w proporcji 1:1 z wodą z akwa i porównaj wyniki.

Ten test będzie lepszy który pokaże bardziej "przeliczalne" wyniki (kranówka+akwariowa/2)

slawek gorol

Miałem podobną sytuację sera-jbl. Jako, że u mnie odwrotnie, jbl pokazywał mniej to jemu wierzyłem :wink: . w jbl'u denerwował mnie ten proszek, musi się dokładnie rozpuścić.

A czy jest możliwe w ogóle aby ten proszek się całkowicie rozpuścił? U mnie po minucie energicznego poruszania robi się po prostu zawiesina z tego. Już po kilku minutach proszek zbija się w całość i robi się taki kozuch na powierzchni który czasem częściowo opada w dół i znowu się unosi na powierzchnię. Może coś robię nie tak? Ile dajecie tego proszku - 2 te małe łyżeczki płaskie, czubate?

2 łyżeczki(te okrągłe) płaskie(nie ubijać).Zawsze trochę proszku zostanie na dnie,przed pomiarem wystarczy fiolkę przechylić i pstryknąć paznokciem kilka razy by osad zebrał się w jednym miejscu.W ten sposób proszek nie zasłania nam odczytu wyników.Żaden kożuch mi się nie robi.