Jump to content

Stała podmiana wody ???


KIKUT
 Share

Recommended Posts

Zastanawiam się nad stałą podmianą wody w swoim akwa. nie wielkie bo 120 l. (w planach 200x40x40) zamiast filtra chemicznego . Mam zewnętrzny kaskadowy z gąbką i węglem w jednej komorze i ceramiką w drugiej . Chciałem jeszcze dokupić jakiś kubełek ,ale znajomy zasugerował mi stałą podmianę. Mam taką możliwość , było by ty od razu wygodniejsze bo pozbawiło by latania z wiadrem ;-) Co sądzicie , można zastąpić Kubełek ?

Link to comment
Share on other sites

Wg mnie gra nie warta świeczki.

120 litrów czyli tygodniowo podmieniasz 20 litrów wody.

W docelowym które mimo słusznej długości i tak będzie miało tylko 320 litrów czyli podmianka 50-60 litrów.

Wg mnie można spoko poradzić sobie wężem.

Ale skoro nie jest to dla Ciebie problem, i masz dobrą wodę bez żadnych niespodzianek możesz spróbować ze stałą podmianką.

Ja osobiście przy tak małych akwariach bym się w to nie bawił.

Link to comment
Share on other sites

(w planach 200x40x40)


nie planuj czegoś takiego - będzie droższe od standardu 200x50x50 lub 200x60x60, a taki dziwny jamnik będzi słabo wyglądał.

Co do podmianki w małym akwa, bym sobie odpuścił.

Link to comment
Share on other sites

A ja bym robił, ale oczywiście do docelowego.

Jeśli masz taką możliwość, jeśli masz na to fundusze, jeśli masz w kranie odpowiednie parametry twardości i odczynu to rób.

Ale zrób to dobrze... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Dzięki co do wymiarów rzeczywiście był by to "jamnik" , no i przy 200x50x50 robi się to ładne 500 l. to już na pewno warto zrobić stałą.


Co do wody w kranie to jest taka :


pH - 7,7

NO2 - <0,01

NO3 - 17,4

Twardość -17 stopni niemieckich


Wydaje mi się ,że jest OK .

Link to comment
Share on other sites

NO3 masz dość wysokie. IMO stałą podmianą nie wyeliminujesz filtracji biologicznej (czy jak piszesz chemicznej) chyba że podmiana będzie znaczna, ale to z ekonomicznego punktu widzenia jest przy większym baniaku nieopłacalne (zakładając aktualną cenę wody :wink: )

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Zużycie wody przy stałej podmianie nie musi być większe niż przy podmianie raz w tygodniu, kwestia wyregulowania kranikiem. Przy 120tce nie wiem ile to musiałoby być litrów na dobę a wiec kropelkowanie totalne. Inwestycja bez sensu IMHO of kors

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Nie obejdzie się. Generalnie możnaby ustawić bardzo dużą podmiane i ona eliminowałaby nh3 już bez cyklu azotowego ( oczywiście jakiś minimalny cykl i tak by występował ). Podmiana byłaby wtedy jednak już zbyt duża a amoniak cały czas choć w niskim steżeniu by występował. Na pewno nie byłoby to zdrowe dla ryb. Nadmiernie świeża woda również nie jest zdrowa.

Link to comment
Share on other sites

Hari, czyli potwierdziłeś moje przypuszczenia :)

Zastanawiam się nad stałą podmianą wody w swoim akwa. nie wielkie bo 120 l. (w planach 200x40x40) zamiast filtra chemicznego

Kikut więc częściowo masz odpowiedź na swoje pytanie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Nie podkładaj nic pomiędzy plastikową podstawkę i szkło. Taki podkład wystarczy, wręcz niektórzy  producenci zbiorników wyłączają gwarancję, jeśli dołożysz coś innego. Trafiłeś na forum miłośników ryb z jeziora Malawi, więc obejmie cię tutaj ostracyzm towarzyski. Twoje ryby to zdecydowanie nie ten biotop. Choć jeśli chodzi o techniczne rozwiązania niczym się to nie różni. Ale fanatyczni wyznawcy jedynie słusznej akwarystyki będą mieli usta pełne wody, jeśli nie hodujesz gatunków którymi się.zajmujemy. A ja zachęcam cię do zapoznania się z zawartością naszego forum. Może kiedyś,  w przyszłości,  przy okazji większego akwarium zdecydujesz się na te najpiękniejsze na świecie ryby😉. Powodzenia.
  • Ludwik
   Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?
  • Kondikus
   Witam,   jeszcze raz dziękuję za pomoc.   Pływać w nim będą molinezje, gupiki i mieczyki.   Mam jednak jeszcze ważne pytanie. Zanim postawię akwarium na tej szafce tak myślę czy położyć plastikowy podkład a na niego 1 lub 2 warstwy podkładu pod panele o grubości 3-4mm. Czy bez tej podkładki plastikowej na 3 warstwy podkładu pod panele? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?    
  • darkon
   W związku ze zmianą moich akwarystycznych planów sprzedam trochę gratów przydatnuch w filtracji pompa Jebao Smart DC Pump 3500 falownik Jebao OW-25 Purolite A520E Purigen
  • Andrzej Głuszyca
   No właśnie..kolega nie napisał co tam będzie a skoro to forum Malawi to zakładam , że pyszczaki.
  • rafalniski
   Razem z filtrem będą pewnie jakieś media (gąbki, ceramika i inne) - zanim cokolwiek z nimi zrobisz porządnie je wypłucz a dopiero potem wkładaj do filtra - w ten sposób unikniesz pylenia! Ani na foto ani w opisie nie widać żebyś miał już jakąś ceramikę w akwarium (filtry mają chyba tylko gąbki?).  Jeżeli jednak posiadasz gdzieś ceramikę w obiegu to przełóż ją do nowego filtra. Jeżeli natomiast nie masz jeszcze żadnej ceramiki to przede wszystkim tą nową porządnie wypłucz! Możesz też na dzień lub dwa wrzucić ją do słoika/miski, zalać wodą z akwarium, dodać bakterie (np. Prodibio) i włożyć kostkę napowietrzającą na dno. W ten sposób część bakterii zagnieździ się już bezpośrednio w nowej ceramice.
  • Bartek_De
   ...pod warunkiem, że będą tam pływać pyszczaki w co wątpię. 
  • kazikx
   Cześć, spróbuj może ściągnąć oramowanie szafki, bo rzuca się w oczy, że zestaw szafka + akwarium jest dobrany przypadkowo.
  • Andrzej Głuszyca
   Może . Chyba  , że temperatura wody przekroczy 30C.  
  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.