Jump to content

Zmiana świetlówek


mirsto
 Share

Recommended Posts

Długo zastanawiałem się nad zakupem świetlówek do swojego akwarium. W końcu wybrałem polecany przez wielu zestaw Narva Nature + Narva Blue. W gratisie dostałem Philips Aquarelle. Po miesiącu dojrzewania akwarium i po tygodniu obserwowania rybek nie jestem z nich zadowolony. Narva Nature świeci jednak na zielono co przy zielonym Serpentynicie nie jest ładne. Narva Blue w połączeniu z Nature daje wrażenie mętnej, brudnej wody. Okazuje się, że najbardziej jestem zadowolony a tej gratisowej Aquarelki. Co prawda świeci lekko na różowo ale np. pomarańczowe Saulosi wyglądają przy niej porażająco! Niebieskie Maingano też ładniej wygląda niż przy Nature. Tylko żółty trzeba podciągnąć.


PYTANIA:

1. Co mogę ewentualnie dołożyć do Aquarelle aby podciągnęło kolor żółty i niebieski i nie było typowo niebieską świetlówką?

2. Jeśli jedna świetlówka to jaka najlepsza do kolorów: pomarańczowy, żółty, niebieski.

3. Jaki ewentualnie nowy zestaw 2 świetlówek będzie najlepszy?


Chodzi o świetlówki T8 36W.

Słyszałem, że JBL Solar Marine Day i Arcadia Marine White są bardzo dobre do tych kolorów. Proszę o propozycje lub potwierdzenie. Zastanawiam się nad tymi:

http://www.zoo-sklep.pl/index.php?p19215,jbl-solar-color-t8-36w-120cm

http://www.zoo-sklep.pl/index.php?p19250,jbl-solar-marin-day-t8-36w-15000k-120cm

http://www.zoo-sklep.pl/index.php?p19267,jbl-solar-natur-t8-36w-120cm-9000k

http://www.zoologiczny.sklep.pl/Arcadia_Marine_White_wybierz_moc__26_47___465

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Czy ktoś ma jakieś zdanie w temacie? Zastanawiam się już tylko nad Power glo lub JBL Solar Marine Day. Jak świecą te świetlówki, jaką dają poświatę i która będzie lepsza gdyby w akwarium miała świecić tylko jedna świetlówka?

Link to comment
Share on other sites

Nie odkryje Ameryki proponując zestaw dwóch Philipsów 865.

Nie wiem, eksperymentowałam z prawie wszystkimi, popularnymi świetlówkami dostępnymi na rynku i uważam, że są to najlepsze, łatwo dostępne świetlówki do prawie każdego akwarium.

Ewentualnie 865/aquarelle.

Link to comment
Share on other sites

Też myślałem o Philips 865. A czy nie lepsza byłaby 965? Ma lepsze oddawanie barw. Obecnie mam samą Aquarelle i jestem bardzo zadowolony. Jedynie niebieski chciałbym podkręcić bo póki co Maingano są bardziej fioletowe niż niebieskie :) Za to Saulosi coral i Yellowki są wyśmienicie wybarwione!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Skoro producent dedykuje pod akwa to spokojnie da radę.
  • Piotr775
   U mnie tak jak u kolegi. Miałem przez 2 lata 375 l na szafce z 2 takimi nogami  po bokach i  było oki.
  • teller
   Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi! Kupiłem Aquael ultramax 1500. Będę go instalował od razu jak przyjdzie. Jak się do tego przygotować, żeby odbyło się to bezpiecznie dla domowników? Przenieść ryby na jeden dzień do innego zbiornika i dać filtrowi przefiltrować wodę? Muszę też doczyścić szybę i wyparzyć kamienie. Zapewne podmianka 40 litrów.  
  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.