Skocz do zawartości

720l troszke kamyków i troszke wody ;)Propozycje zasiedlenia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum chciałbym przywitać wszystkich serdecznie :)


Planuję założenie 720l zbiornika 200x60x60 malawi

rybki które chciałbym w nim posiadać (przynajmniej niektóre z nich):

Pseudotropheus demasoni

Pseudotropheus elongatus Neon Spot

Pseudotropheus Msobo Magunga poprawna nazwa to: Metriaclima sp. "msobo" Magunga Perez666

pseudotropheus Saulosi

Pseudotropheus polit

Pseudotropheus flavus

Pseudotropheus elongatus 'Chewere'

Aulonocara baenschi 'Benga'

Aulonocara jacobfreibergi mamelela

Aulonocara Red rubin

Cynotilapia afra 'Mbenji

Labidochromis sp. Mamba


Szczególnie zależy mi na Pseudotropheus demasoni, Pseudotropheus flavus, Pseudotropheus elongatus Neon Spot, Aulonocara Red rubin, Aulonocara jacobfreibergi mamelela, Labidochromis sp. Mamba


Ile gatunków mógłbym trzymać w takim akwarium i ile sztuk??

Dodam że będzie to mój pierwszy zbiornik malawi więc proszę o wyrozumiałość ;)


Pytania

Jaki filtr zastosować przy takich obsadach i gabarytach zbiornika?

Ilee gruzuu(kamieni) umieścić w akwarium? Będą to raczej łupki lub serpentynit :)

Czy ustawienie akwarium przy dużym oknie będzie błędem??


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli aulony to do nich tylko spokojna mbuna typu yello, saulosi (nic roślinożernego) . Ale w takim baniaku pokusiłbym się o jakieś drapieżniki :wink: . Poprzeglądaj jeszcze i wybierz mbunę lub nonmbunę.

Co do filtracji to zależy jakimi funduszami dysponujesz :wink:

Kamienie - to zależy czy wybierzesz mbunę czy non.

Przy ustawieniu akwa przy oknie możesz mieć problem z nadmiarem glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wymienionych przez Ciebie aulon Red Rubin bedzie się krzyżował z Jacobsfreibergi.


Musisz sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie mbuna, czy nonmbuna.


mbuna - generalnie mniejsze ryby, mają mocniejsze kolory, ładne samice, zywsze, bardziej agresywne....

nonmbuna - ryby większe, bardziej majestatyczne, mniej pływają, tylko samce są kolorowe, ale za to bajecznie kolorowe...., są agresywne głownie w obrębie swojego gatunku.


Można połączyć mbune z nonmbuną dając jeden gatunek mbuny do akwa z nonmbuna, ale trzeba to robić ostrożnie. Mbuna potradi zdominowac reszte akwarum i wtedy mamy pięknie niewybarwione śledzie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuje za odpowiedzi

Cóż. Mbuna czy non-mbuna. Trudny wybór. Może spytam inaczej. Które są trudniejsze w utrzymaniu i rozmnażaniu?

Jeśli ktoś ma stronę z zdjęciami non-mbuna to proszę o linka. Gdyż tutaj w bazie nie ma parwie zdjęć tej grupy

A jeśli zdecydowałbym się na mbuna to ile gatunków i sztuk mogę wpuścić?

A jeśli na non-mbuna to ile gatunków i sztuk?


Co do finansów. Na całe akwarium nie licząc ryb chciałbym wydać ok. 5tys złotych. Wystarczająco?


eljot, mówisz że pokusiłbyś się o jakieś drapieżniki. Jaka to grupa czy gatunki, czym je karmić?


Dodam że będzie to moje pierwsze Malawi nie licząc dwóch 120l mojego taty w piwnicy pare lat temu.


Uprzedzam że mimo mojego wieku podchodzę bardzo uważnie do założenia tego zbiornika i proszę o wyrozumiałość ;)


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma stronę z zdjęciami non-mbuna to proszę o linka


Zdjęcia z podstawowymi informacjami dla non-mbuny znajdziesz tutaj http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=1


A jeśli zdecydowałbym się na mbuna to ile gatunków i sztuk mogę wpuścić?


6 gatunków możesz wpuścić w liczbie około 30-34max.Co nie oznacza że tyle musisz,zdecydowanie lepszą opcją będzie mniejsza liczba ryb aby miały gdzie pływać np.3 gatunki w proporcjach 3+8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eljot, mówisz że pokusiłbyś się o jakieś drapieżniki. Jaka to grupa czy gatunki, czym je karmić?

Drapieżniki które mam na myśli to nonmbuna poszukaj w linku który dał ci Perez tu masz 2 artykuły z naszego serwisu http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/opisy_gatunkow/ryby_z_rodzaju_dimidiochromis_-_mity_zwiazane_z_jeziorem_malawi.html http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/opisy_gatunkow/nimbochromis_livingstonii.html


Co do finansów. Na całe akwarium nie licząc ryb chciałbym wydać ok. 5tys złotych. Wystarczająco?

Dasz radę, ja filtracje oparłbym na kuble Unimax 500 (biologia) i narurowcach jako (mechanik) + cyrkulatory .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha co do filtracji. Chciałem powiedzieć że oczywiście oprócz 1 kubełka bądź 2. Będzie pod akwarium zamontowany sump 240l więc jest to chyba dobre wyjście

Co do mbuna, 6 gatunków 30-34 max? cóż zdaje mi się że jest to mało ryb patrząc na niektóre akwaria 300-500l w ktorych znajduje się podobna ilość ryb.

A nonmbuna, z 4 gatunki max 20 osobników?


Poprostu odczuwam wrażenie, że jak na ten litraż, taka ilość ryb będzie poprostu mała ;)

Wybaczcie mi to, ale malawi to nowa przygoda po akwariach z drobnymi rybami, am. poł i azją więc zupelnie inne przeczucia :)


Ale po takich przemyśleniach właśnie raczej wybiorę mbuna, gdyż nie chcę przerzucać się na ryby o taaakich gabarytach heh :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mbuna, 6 gatunków 30-34 max? cóż zdaje mi się że jest to mało ryb patrząc na niektóre akwaria 300-500l w ktorych znajduje się podobna ilość ryb.


Kryterium to 15-20l na rybę,odlicz dekoracje to akurat tak wyjdzie.A te niektóre akwaria są po prostu przerybione i ich właścicielom tego nie wytłumaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak montujesz sumpa to IMO kubły będą zbędne. 30 dorosłych ryb na 720 l to nie będzie za mało, jak wybierzesz jakieś większe gatunki jak Labeotropheus fuelleborni, Metriaclima sp. Zebra Chilumba, to gdy urosną będzie ci się wydawało że jest ich za dużo :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mbuna, 6 gatunków 30-34 max? cóż zdaje mi się że jest to mało ryb patrząc na niektóre akwaria 300-500l w ktorych znajduje się podobna ilość ryb.


Kryterium to 15-20l na rybę,odlicz dekoracje to akurat tak wyjdzie.A te niektóre akwaria są po prostu przerybione i ich właścicielom tego nie wytłumaczysz.


Jeśli kryterium tyle wymaga to nie będę się sprzeczał ;)

Problem z przerybieniem niestety znam i jestem jego wrogiem, więc nie dyskutuję hehe ;)

No tak, nie wyobrażam sobie zbiornika tych gabarytów bez sumpa ;)


Uważam że jednak narazie zdecydowałbym się na mbuny, z jednym gatunkiem drapieżnika.

Jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.