Jump to content

Akwarium początek


macio
 Share

Recommended Posts

Witam jestem początkujący i chciałbym założyć swoje pierwsze malawi, a do tego potrzebuje waszej rady. Przejrzałem dużo artykułów na temat doboru akwariów malawi, lecz chciałbym poznać wsze zdanie czy aby moje wymiary jakie, bym chciał są wystarczające, planuje wykonać akwa o wymiarach dł. 120cm, wys. 40cm, gł. 40cm.


Co do konkretnego gatunku pyszczaków jeszcze nie dokonałem wyboru jako, że chcę byście mi doradzili w późniejszym terminie jaki gatunek będzie w sam raz.

Link to comment
Share on other sites

Akwarium wystarczające, ale oczywiście nie dla wszystkich gatunków. Jeśli masz możliwości to klej lub kupuj jak najdłuższe i najszersze, akwaria o dużej głębi można ciekawiej zaaranżować, po objęciu rewirów przez samców pozostałe ryby mają więcej miejsca do wypływania się niż w akwa o głębi 40cm. Wysokość nie ma aż takiego znaczenia aczkolwiek powyżej 150cm nie robiłbym akwarium niższego niż te 50cm. Można więc przyjąć że wysokość powinna stanowić conajmniej 1/3 długości.

Link to comment
Share on other sites

to w takim razie skleje gł na 50cm. Mam ograniczony fundusz więc planuje kompletny start za max 4 miesiące wpierw chcę skompletować wiedzę i sprzęt potrzebny do tego. Jak wiadomo nie od razu Kraków zbudowano trzeba mieć odpowiednia wiedzę na starcie. Mam jeszcze jedno pytanie co do oświetlenia na tak długim odcinku będzie trzeba raczej zamontować z 3 lampy ?? Drugie pytanie czy stosując do świetlówek urządzenie które stopniowo wzmacnia światło "efekt wschodu i zachodu" nie powoduje szybszego zużywania sie ich??


Akwarium wystarczające, ale oczywiście nie dla wszystkich gatunków.


Do tego dojdę gdy będę miał już akwarium. Jako że jestem perfekcjonista wszystko muszę mieć na tip-top przed zakupem rybek :)

Link to comment
Share on other sites

Sam kleisz? Jeśli nie to porównaj sobie koszty szkła i samego klejenia akwa 120x50x40 z kupnem standardu 120x40x50, zastanów się czy warto kleić akwarium tylko o 10cm szersze niż standardowe, ja kupiłbym standard albo jeśli już to kleił coś co bardziej odbiega od standardu, tylko nie wiem jak masz z miejscem pod to akwa, jeśli nie może być dłuższe niż te 120cm to pchałbym się właśnie w głębokość bo cena zbyt radykalnie nie wzrośnie a akwarium 120x80x40 wygląda znacznie lepiej.


na tak długim odcinku będzie trzeba raczej zamontować z 3 lampy ??

Jakie lampy? HQI? Jakiej mocy? To zależy jak oświetlone chcesz mieć akwarium, czy środek a boki w półmroku czy wszystko równomiernie, rybom wszystko jedno. Rośliny jeśli już planujesz to chyba raczej niezbyt wymagające?

Drugie pytanie czy stosując do świetlówek urządzenie które stopniowo wzmacnia światło "efekt wschodu i zachodu" nie powoduje szybszego zużywania sie ich??

Jeśli już to robiłbym to na LEDach.

Link to comment
Share on other sites

Sam kleisz?


Nie. Chcę to zlecić nie mam czasu na bawienie się albo jednak kupie standardowe [jutro mam dostac odzew od znajomego ma jakies standardowe 200l]. możliwości przestrzenne mam ogromne u siebie w pokoju. Planach jest duże ścienne akwarium jak zbuduje swoje własne gniazdko.


Rośliny jeśli już planujesz to chyba raczej niezbyt wymagające?


Chcę bez roślin malawi bardziej mi sie podoba. Więc mówisz że lepiej zastosować LEDy po efekty zachodu i wschodu?

Link to comment
Share on other sites

Zbiornik będzie 100x40x40 niestety żona nie zgodziła się na większy :/ lecz myślę aby rozpocząć zabawe pt.: "Malawi" to teraz zaczne pytania o osprzęt pod takie akwarium. Jaka moc grzałki będzie mi potrzebna i czy JBL 700e wystarczy pod to akwa??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
  • Bartek_De
   Na odchowanie, co by boruty u Ciebie nie było 😁
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.