Jump to content

Biała woda z SubstratPro

mirsto
 Share

Recommended Posts

Mam akwarium 375l, filtr EHEIM 2228, wkłady SUBSTRATPRO i następujący problem: akwarium dojrzewa 2 tygodnie bez rybek, a z wylotu filtr leci biała woda. Całe akwarium jest mętno-białe. Podejrzewam, że to SubstratPro powoduje, że z wylotu leci biała woda. Płukałem go bardzo staranni. Czy ktoś miał podobny problem? Co robić? Tyle się mówi, że SUBSTRAPRO to taki super wkład a tu póki co taka lipa...

chyba jednak nie wypłukałeś go dokładnie, ja mam te wkłady i nie narzekam.

Problem chyba został rozwiązany. Zamiast tego wkładu Ehfimech dałem na sam dół do koszyka grys koralowy. Dziś go wyjąłem, zasypałem koszyk zwykłą ceramiką z Allegro i widzę poprawę jakości wody wypływającej z filtra. Zobaczymy jutro jak filtr trochę przefiltruje akwarium. Z wylotu filtra nie leci już mętna woda więc jest szansa, że będzie dobrze:) Ehfimech 1l oryginał EHEIM mam do sprzedania.

Niestety wygląda na to, że mam dalej ten sam problem. W niebieskim świetle nie było widać ale po włączeniu Natural widzę, że dalej woda wylatuje mętna. Co robić w takiej sytuacji? Czekać czy jeszcze raz wypłukać wkłady tracąc 2 tygodnie dojrzewania akwarium?

Połączyłem posty. Na przyszłość użyj opcji "edytuj". Gorol.

Przestawiałem wczoraj kamienie i wniosek jest taki, że woda jest biała z piasku. Wylot filtra wymusza ruch wody i jest wrażenie, że dmucha białą wodą. Piasek płukałem dosyć dokładnie. Tak mi się wydaje. Piasek to podobno oryginał z MALAWI z Allegro. Czy to minie? czekać cierpliwie?

daj link do tego piasku. Cos mi tu nie pasuje. A pytasz czy minie - śmiem watpić. Nawet jak zastosujesz dobry filtr mechaniczny, to piasek taki będzie cały czas pylił..... pylił...................pylił i nie wiem czy starczy Ci cierpliwości. Polecam szybką wymianę piasku. Najprawdobniej jest zbyt drobny. U mnie tak pylił kwarcowy - bo był zbyt drobny.

slawek gorol

Pewnie chodzi o ten piasek http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-malawi-tylko-u-nas-promocja-i1385941965.html .

Widywałem go na allegro w różnej granulacji. Kiedyś napisałem do sprzedawcy czy ma coś na potwierdzenie, że to piasek z Malawi a nie pobliskiej betoniarni - niestety, bez odzewu.

Co prawda wożą kontenerami piasek stamtad. ale zwykle sprzedawcy dają jego zdjęcie i nie jest to wtedy piasek kwarcowy. Bo jak wiadomo kwarc to tylko jeden z licznych minerałów. A naturalne piaski zawierają dużo zanieczyszczeń, jak np. resztki muszli itp. niespodzianek - jesli pochodza z jeziora, a nie tylko regionu "Malawi".

"Piasek posiada bakterie wspomagające szybkie dojrzewanie akwarium!!!

oraz pożywkę dla bakterii nitryfikacyjnych co przyspiesza ich rozwój!!!"

już samo to zdanie rozwala mnie i pewny jestem że to wałek.

Właśnie o ten piasek chodzi. Granulacja 0,8-1,2mm. Z początku wydawał mi się drobny ale po kilku korektach ustawienia kamieni i dobrej filtracji wewnętrznej drobne ziarenka weszły głębiej i u góry granulacja jest zadowalająca. Co do przyśpieszenia procesu dojrzewania...Dzisiaj mija dokładnie 14 dni od zalania akwarium i dopiero dzisiaj zaobserwowałem wzrost NO2 do poziomu 10. Jeśli drugie tyle czasu będę czekał aż poziom NO2 wróci do wartości zerowej to proces dojrzewania całego akwarium wcale nie był taki szybki...Pytanie pozostaje tylko co z piaskiem. Wymiana raczej nie wchodzi w grę. Zbyt dużo zmian i zbyt dużo zapłaciłem za niego. Na Allegro ma ten piasek wzięcie więc mam nadzieję, że zmętnienie zniknie po ustabilizowaniu się akwarium....Też pytałem o jakiś dokument potwierdzający, że piasek pochodzi z MALAWI i...nic.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• triamond
      Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
    • Bartek_De
      Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
    • Andrzej Głuszyca
      Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
    • marcin73m
      Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
    • teller
      Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
    • Bartek_De
      Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
    • teller
      Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
    • KapitanCzysty
      Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
    • marcin73m
      Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
    • marcin73m
      o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.