Jump to content

Zmętnienie wody po dwóch latach.


Maksym
 Share

Recommended Posts

Jak w tytule, po dwóch latach od startu mojego malawi zauważyłem jakieś dwa tygodnie temu że woda straciła klarowność .Brałem pod uwagę przekarmienie, zbyt mało tlenu w wodzie itp, ale to jednak nie to jest powodem. Ktoś może pomóc?


Opis akwarium


akwarium 540l

filtracja(mechanik) 2 x aquaszut turbo750 z włókniną (biolog) tetra ex700 zasypany ceramiką

cyrkulacja jvp 102

obsada 25 mbuna


Parametry


NO3 40

NO2 0

PH 8

TW 14

Temperatura 27


Podmianki co tydzień w ilości 90l

Link to comment
Share on other sites

Przyczyn może być kilka. Kiedy ostatnio czyściłeś filtr? Może masz zapchane wkłady? Ja zazwyczaj po takim czasie wymieniałem ich część (ok. 1/3) na nowe. Oczywiście należy stosować wszystko możliwe środki ostrożności.

Jakie masz podłoże? Jeśli piach, to po 2 latach mogło wytworzyć się trochę stref beztlenowych. Świderki nie zawsze dają radę - przy każdej podmianie warto trochę przemieszać podłoże, zwłaszcza w miejscach, gdzie ew. masz rośliny - przy gęstym systemie korzeniowym piach zbija się w twarde grudki.

Nie było jakiejś awarii? Brak prądu przez kilka godzin? Nie zauważyłeś, żeby coś padło? Może gdzieś w kamieniach, albo za tłem miałeś trupa i się rozłożył brudząc wodę?

NO3 = 40 to dość wysoki poziom. Zawsze taki miałeś, czy skoczył w ostatnim czasie?

Link to comment
Share on other sites

Filtr czyszczę regularnie co 4 miesiące, jako podłoże mam właśnie piach lecz roślin brak .Trup za tłem odpada, nie miał by jak wpłynąć a pomiędzy skałami bym zauważył zwłoki. Awarii nie było poziom NO3 utrzymuje się na stałym poziomie. Może posiadam zbyt małą objętość złoża do wielkości akwarium?

Link to comment
Share on other sites

gdyby tak było to parametry były by nie wporządku, a tu wyglądają ok.

Zbyt dużo rozkładającego się pokarmu czy trupki powodują wzrost NO2 tym bardziej gdyby filtracja nie dawała radę.

Kiedy ostatnio czyściłeś filtry ostatnim razem? Nie dodawałeś niczego nowego do niego?

Link to comment
Share on other sites

Ryb raczej nie przekarmiam więc pokarm nie zalega .Ostatnie czyszczenie filtra 18 wrzesień, pokarmu używam stale tego samego.

Link to comment
Share on other sites

W mojej karierze woda w dojrzałym baniaku mętniała mi od:

- dodania sody - totalne mleko - przeszło po ok 12 godzinach

- pokarmu dainichi - przechodzi po kilkunastu minutach

- założenia nowych niewypłukanych wkładów sznurkowych - przychodzi po kilku godzinach.


Jak jest u Ciebie?

Przeszło trochę czy nadal mętna?

Link to comment
Share on other sites

Chciałbym zaznaczyć że w moim przypadku nie jest to zmętnienie przypominające mleko jak wyżej napisał kunta. Jest to raczej lekka mgła, dziś zrobiłem podmiankę a jutro napiszę jak się sprawa ma dalej.


Stan wody bez zmian, dalej mgła. Tak się zastanawiam, mam w akwarium gęstą gąbkę która jest wciśnięta między tło a górną krawędź akwarium. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do tego aby ryba nie wskoczyła za tło, może to ta gąbka w jakiś sposób mąci wodę?Nie pisz posta pod postem - używaj opcji edytuj. kunta

Link to comment
Share on other sites

myślę, że może masz do czynienia z tzw. "zakwitem" pierwotniaków i bakterii

jeśli po podmianie woda w akwarium będzie dalej mętnawa - tym bardziej jest to bardzo prawdopodobne

świeża woda zamiast zmniejszyć zmętnienie zwiększy je - bo dostarczysz "paskudom" świeżą "dawkę" mikroelementów dzięki czemu będą lepiej się rozmnażały

BTW - jeśli woda dalej będzie zmętniona - włącz dodatkowe napowietrzanie (brzęczyk) i nie karm ryb przez kilka dni

trzeba urządzić "głodówkę" nie tylko rybkom - może to pomoże - płetwy do góry :)

za Tomaszem Nideckim z książki "Zdrowy jak ryba" - polecam tę pozycję do akwa-biblioteki

Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

Cześć!


Mam podobny problem.. tyle że wiem co może być u mnie powodem, ale proszę o ewentualne sugestie... otóż ostatnio wyczyściłem po 3 miesiącach kubełek... no i niestety... wiem że mnie zlinczujecie... przemyłem wszystkie wkłady pod bieżącą wodą... filtr zalałem wodą z akwa... ale niestety woda się zamgliła... parametry mam spoko, jedynie KH mam 20d....


Jeszcze jedna sprawa... załączyłem też wtedy deszczownice... nie wiem czy to też nie wzburzyło wody i przez to nie jest taka...


parametry:

akwa 112l

1 + 3 saulosi

NO3 20

NO2 0

GH około 4

KH 20

PH 8

temperatura 26

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Nie podkładaj nic pomiędzy plastikową podstawkę i szkło. Taki podkład wystarczy, wręcz niektórzy  producenci zbiorników wyłączają gwarancję, jeśli dołożysz coś innego. Trafiłeś na forum miłośników ryb z jeziora Malawi, więc obejmie cię tutaj ostracyzm towarzyski. Twoje ryby to zdecydowanie nie ten biotop. Choć jeśli chodzi o techniczne rozwiązania niczym się to nie różni. Ale fanatyczni wyznawcy jedynie słusznej akwarystyki będą mieli usta pełne wody, jeśli nie hodujesz gatunków którymi się.zajmujemy. A ja zachęcam cię do zapoznania się z zawartością naszego forum. Może kiedyś,  w przyszłości,  przy okazji większego akwarium zdecydujesz się na te najpiękniejsze na świecie ryby😉. Powodzenia.
  • Ludwik
   Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?
  • Kondikus
   Witam,   jeszcze raz dziękuję za pomoc.   Pływać w nim będą molinezje, gupiki i mieczyki.   Mam jednak jeszcze ważne pytanie. Zanim postawię akwarium na tej szafce tak myślę czy położyć plastikowy podkład a na niego 1 lub 2 warstwy podkładu pod panele o grubości 3-4mm. Czy bez tej podkładki plastikowej na 3 warstwy podkładu pod panele? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?    
  • darkon
   W związku ze zmianą moich akwarystycznych planów sprzedam trochę gratów przydatnuch w filtracji pompa Jebao Smart DC Pump 3500 falownik Jebao OW-25 Purolite A520E Purigen
  • Andrzej Głuszyca
   No właśnie..kolega nie napisał co tam będzie a skoro to forum Malawi to zakładam , że pyszczaki.
  • rafalniski
   Razem z filtrem będą pewnie jakieś media (gąbki, ceramika i inne) - zanim cokolwiek z nimi zrobisz porządnie je wypłucz a dopiero potem wkładaj do filtra - w ten sposób unikniesz pylenia! Ani na foto ani w opisie nie widać żebyś miał już jakąś ceramikę w akwarium (filtry mają chyba tylko gąbki?).  Jeżeli jednak posiadasz gdzieś ceramikę w obiegu to przełóż ją do nowego filtra. Jeżeli natomiast nie masz jeszcze żadnej ceramiki to przede wszystkim tą nową porządnie wypłucz! Możesz też na dzień lub dwa wrzucić ją do słoika/miski, zalać wodą z akwarium, dodać bakterie (np. Prodibio) i włożyć kostkę napowietrzającą na dno. W ten sposób część bakterii zagnieździ się już bezpośrednio w nowej ceramice.
  • Bartek_De
   ...pod warunkiem, że będą tam pływać pyszczaki w co wątpię. 
  • kazikx
   Cześć, spróbuj może ściągnąć oramowanie szafki, bo rzuca się w oczy, że zestaw szafka + akwarium jest dobrany przypadkowo.
  • Andrzej Głuszyca
   Może . Chyba  , że temperatura wody przekroczy 30C.  
  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.