Jump to content

Wyciąganie powietrza z wężyka???Help


mazik
 Share

Recommended Posts

Witam. Jakiś miesiąc temu uruchomiłem wreszcie upragnione akwarium i zaczęły pojawiać się małe problemy. Otóż akwarium wyposażyłem w "panel filtracyjny" który jednak stoi poza akwarium, a nie w środku. Woda wędruje do niego rurą przelewową z zaworkiem zwrotnym, po czym wypychana pompą wraca do akwarium. Wszystko wygląda świetnie i problem pojawia się dopiero w momencie gdy rura odprowadzająca wodę z akwarium zapowietrza się przez znajdujące się w wodzie pęcherzyki powietrza i przestaje ssać. I tu właśnie zwracam się do was o pomoc - jak stworzyć system który samoczynnie będzie zasysał zgromadzone w rurze powietrze poprzez zaworek i wężyk?? Co kilka godzin muszę to robić "ustnie", próbowałem też przerobić filtr wewnętrzny z napowietrzaczem aby tylko pobierał wodę i powietrze z wężyka, jednak nie ma on na tyle siły żeby "ssać przez rurkę". Czekam niecierpliwie na pomoc.

Pozdrawiam. :shock:

Link to comment
Share on other sites

skąd masz te lewe powietrze?

U mnie coś takiego funkcjonuje w hydroponice i wogóle nie muszę tego odpowietrzać (za wyjątkiem pierwszego razu)

Link to comment
Share on other sites

gdy rura odprowadzająca wodę z akwarium zapowietrza się przez znajdujące się w wodzie pęcherzyki powietrza i przestaje ssać.

Jeśli to przez bąble napowietrzacza to najprościej będzie go wyłączyć lub zamontować w panelu filtracyjnym.

Link to comment
Share on other sites

W najwyższym punkcie kolanka zasilającego panel wklej cienką rurkę, dołącz do tego wężyk od dyszy Venturiego w jakiejś głowicy. Pompa będzie wytwarzała podciśnienie i usuwała niepotrzebne powietrze.

Podobnie można zrobić przy pudełku przelewowym.

Link to comment
Share on other sites

innym rozwiązaniem moze być:


- zmiana lokalizacji rurki zasilającej,

lub

- zwiększenie głebokości skąd pobiera wodę (bąbelki przy dnie zwykle nie latają)

albo

- zmiana średnicy rurki odprowadzającej wodę na mniejszą ( większa prędkość przepływu)

lub

- zastosowanie mocniejszej pompy


albo też:

- zlikwidowania źródła bąbelków - bo skąd ich tyle i jakie skoro są w stanie zagrozić pracującemu lewarowi ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.