Jump to content

Moja propozycja do 650l.


pio1999
 Share

Recommended Posts

Witam bardzo serdecznie. W związku z dobiegającym końcem budowy mojego pierwszego Malawi zacząłem myśleć o obsadzie zbiornika. Proszę więc o opinię na temat moich przemyśleń i zarazem o wyrozumiałość. Jestem pod wrażeniem znajomości i pomysłowości forumowiczów więc z pokorą przyjmę wszelkie uwagi i sugestie.

1. pseudotropheus demasoni 1+3

2. pseudotropheus saulosi coral 1+4

3. maylandia greshakei 1+2

4. labidochromis caeruleus 1+2

5. iodotropheus sprengerae 1+3

Moje akwarium ma wymiary 170x64x60(dł/gł/wys)

Kurcze, właśnie do mnie dotarło, że netto to będzie jakieś 400 l.

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego jakieś 400l? Ja bym raczej powiedział jakieś 500l. U mnie (mam duzo skał i nienajcieńsze tło Cr) z nomilanych 375l wyszło około 280l, czyli około 3/4 nominalnej wartości. 400 z 650 to by było 61,5% a więc duzo mniej...


Co do obsady - kiepsko, bo:

1. Żywienie. Ps. Demasoni (skrajny roślinożerca) i Yelow, to przeciwne bieguny żywieniowe. Ich wspólne trzymanie w jednym akwarium spowoduje, że dieta dla któregoś gatunku będzie nieodpowiednia. W najlepszym wypadku skończy się słabymi i niewyrośniętymi Yelow, a w najgorszym - śmiercią demasconów po spożyciu zbyt "mięsnych" pokarmów. Metriaclima greshakei, Iodotropheus sprengerae, Ps. Saulosi coral są wszystkożerne więc przystosują się do obu biegunów pokarmowych .

2. Wprawdzie coral, to nie klasyczne Saulosi, ale niewykluczone, że i on będzie prześladowny przez dość podobne demasconi

3. Nuda Panie! W takim akwarium, można już pomyśleć o jakiś większych, mniej "oklepanych", bardziej orginalnych gatunkach. Chodowlę salousi, rdzawych, czy yelow zostaw dumnym posiadaczom 240l, Ty masz większe możliwości dlatego grzechem byłoby, gdybyś przynajmniej niespróbował tego wykorzystać;)Moja propozycja:

- Metriaclima greshakei, które zostałoby z Twojej obsady

- Melanochromis johannii

- Pseudotropheus williamsi

Można zacząć od 10-12 maluchów i czekać co z tego wyjdzie,;)

Link to comment
Share on other sites

I tego się właśnie obawiałem. Jest tyle pięknych ryb, ale z wielu powodów nie można ich ze sobą łączyć. Odpowiedź rzeczowa, podoba mi się. Bez zbędnego owijania w bawełnę. Trochę sugerowałem się różnorodnością kolorów i obawą o los mniej popularnych okazów. Może inaczej, mniejszej populacji. Nie chciałem też kopiować wiernej obsady forumowiczów ale mój post pokazuje, że to nie kopia a logika wymusza określone towarzystwo w tym skrawku własnego Malawi. Muszę w takim razie przejrzeć jeszcze przykładowe obsady podane przez forumowiczów i się odezwę. Ale propozycje mile widziane. Co do ilości wody to wyszło mi tak:

Objętość szyb - 38 l.

objętość piasku - ok. 60 l.

objętość tła 97,5 l. (Boki + tył średnio 6 cm grub.)

Ciężar właściwy granitu 2,61 g/cm3 Jedna kostka 10x10x10 cm 2,61 kg czyli 26kg= 10l. x 3 daje nam 30l.

38+60+97,5+30 dało mi 225l. Smutne.

Link to comment
Share on other sites

Objetosc szyb komina?

Ja bym dal duze stado okolo 20 demasoni ,m.red-red/magunga,L.hongi SRT i m.auratus. :mrgreen:

albo cos bardziej orginalnego C.afra Red top likoma/saulosi coral ,yellow,Aulonocara jacobfreibergi/fire fish , Sciaenochromis fryeri.

Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie. Czytam, analizuję, porównuję i coraz mniej wiem. Musiałbym się chyba rybą w Malawi urodzić, żeby pojąć, która rybka z którą pływa. Faktycznie Ps. Demasoni i Yellow chociaż wydawały mi się ładnym połączeniem to trochę o nich nie doczytałem. Na szczęście mam jeszcze czas. Tło schnie dłużej niż myślałem więc trochę lepiej się przygotuję. Mam nadzieję, że moja czaszka wytrzyma taką ilość wiedzy.

Co do szyb elozox, to chodzi oczywiście o szkło. W moim akwarium szkło 10 mm zajmuje 38 l. Do tego wystrój i nikt nie zalewa akwarium po brzegi. Więc troszkę posmutniałem. Liczy się w końcu nie gabaryt a ilość wody na rybcię. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

ale dla początkujących non-mbuna najczęściej jest nudna ;)

może spodoba ci się L. trewavasae ? i do niego coś dobierzesz?

Link to comment
Share on other sites

Powiem ci szczerze elozox, o ile dobrze zrozumiałem sugestię, że układ fire fish , Sciaenochromis fryeri wydaje mi się dosyć interesujący pod względem kolorystyki. Poczytam jeszcze dokładnie na ich temat. Nie wiem tylko czy znajdę gdzieś dane na temat ilości sztuk w zbiorniku, który posiadam. Mała sugestia? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.