Skocz do zawartości

Moja propozycja do 650l.


pio1999

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie. W związku z dobiegającym końcem budowy mojego pierwszego Malawi zacząłem myśleć o obsadzie zbiornika. Proszę więc o opinię na temat moich przemyśleń i zarazem o wyrozumiałość. Jestem pod wrażeniem znajomości i pomysłowości forumowiczów więc z pokorą przyjmę wszelkie uwagi i sugestie.

1. pseudotropheus demasoni 1+3

2. pseudotropheus saulosi coral 1+4

3. maylandia greshakei 1+2

4. labidochromis caeruleus 1+2

5. iodotropheus sprengerae 1+3

Moje akwarium ma wymiary 170x64x60(dł/gł/wys)

Kurcze, właśnie do mnie dotarło, że netto to będzie jakieś 400 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego jakieś 400l? Ja bym raczej powiedział jakieś 500l. U mnie (mam duzo skał i nienajcieńsze tło Cr) z nomilanych 375l wyszło około 280l, czyli około 3/4 nominalnej wartości. 400 z 650 to by było 61,5% a więc duzo mniej...


Co do obsady - kiepsko, bo:

1. Żywienie. Ps. Demasoni (skrajny roślinożerca) i Yelow, to przeciwne bieguny żywieniowe. Ich wspólne trzymanie w jednym akwarium spowoduje, że dieta dla któregoś gatunku będzie nieodpowiednia. W najlepszym wypadku skończy się słabymi i niewyrośniętymi Yelow, a w najgorszym - śmiercią demasconów po spożyciu zbyt "mięsnych" pokarmów. Metriaclima greshakei, Iodotropheus sprengerae, Ps. Saulosi coral są wszystkożerne więc przystosują się do obu biegunów pokarmowych .

2. Wprawdzie coral, to nie klasyczne Saulosi, ale niewykluczone, że i on będzie prześladowny przez dość podobne demasconi

3. Nuda Panie! W takim akwarium, można już pomyśleć o jakiś większych, mniej "oklepanych", bardziej orginalnych gatunkach. Chodowlę salousi, rdzawych, czy yelow zostaw dumnym posiadaczom 240l, Ty masz większe możliwości dlatego grzechem byłoby, gdybyś przynajmniej niespróbował tego wykorzystać;)



Moja propozycja:

- Metriaclima greshakei, które zostałoby z Twojej obsady

- Melanochromis johannii

- Pseudotropheus williamsi

Można zacząć od 10-12 maluchów i czekać co z tego wyjdzie,;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tego się właśnie obawiałem. Jest tyle pięknych ryb, ale z wielu powodów nie można ich ze sobą łączyć. Odpowiedź rzeczowa, podoba mi się. Bez zbędnego owijania w bawełnę. Trochę sugerowałem się różnorodnością kolorów i obawą o los mniej popularnych okazów. Może inaczej, mniejszej populacji. Nie chciałem też kopiować wiernej obsady forumowiczów ale mój post pokazuje, że to nie kopia a logika wymusza określone towarzystwo w tym skrawku własnego Malawi. Muszę w takim razie przejrzeć jeszcze przykładowe obsady podane przez forumowiczów i się odezwę. Ale propozycje mile widziane. Co do ilości wody to wyszło mi tak:

Objętość szyb - 38 l.

objętość piasku - ok. 60 l.

objętość tła 97,5 l. (Boki + tył średnio 6 cm grub.)

Ciężar właściwy granitu 2,61 g/cm3 Jedna kostka 10x10x10 cm 2,61 kg czyli 26kg= 10l. x 3 daje nam 30l.

38+60+97,5+30 dało mi 225l. Smutne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Czytam, analizuję, porównuję i coraz mniej wiem. Musiałbym się chyba rybą w Malawi urodzić, żeby pojąć, która rybka z którą pływa. Faktycznie Ps. Demasoni i Yellow chociaż wydawały mi się ładnym połączeniem to trochę o nich nie doczytałem. Na szczęście mam jeszcze czas. Tło schnie dłużej niż myślałem więc trochę lepiej się przygotuję. Mam nadzieję, że moja czaszka wytrzyma taką ilość wiedzy.

Co do szyb elozox, to chodzi oczywiście o szkło. W moim akwarium szkło 10 mm zajmuje 38 l. Do tego wystrój i nikt nie zalewa akwarium po brzegi. Więc troszkę posmutniałem. Liczy się w końcu nie gabaryt a ilość wody na rybcię. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci szczerze elozox, o ile dobrze zrozumiałem sugestię, że układ fire fish , Sciaenochromis fryeri wydaje mi się dosyć interesujący pod względem kolorystyki. Poczytam jeszcze dokładnie na ich temat. Nie wiem tylko czy znajdę gdzieś dane na temat ilości sztuk w zbiorniku, który posiadam. Mała sugestia? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja kleiłem PVC do szyby na tył i dno  Soudal Silirub Cleanroom Trzymało bez problemów. Ma konsystencję bardziej kleistą niż silikon. Niestety długo schnie i jest tylko biały kolor Jak teraz odrywałem tło to trzymało całkiem nieźle po 5 latach. Wg producenta Trwale elastyczny uszczelniacz na bazie silikonu o utwardzeniu neutralnym (alkoxy) o długim czasie naskórkowania. Klasyfiko-wany jako materiał budowlany o minimalnej emisji substancji lot-nych - EC1 Plus R. Niewrażliwy na grzyby i bakterie - zawiera nowoczesny środek konserwują-cy pirytionian cynku ZnP. Spełnia wymagania FDA (code 21 §177.2600), posiada certyfikat IANESCO (bezpośredni kontakt z żywnością) oraz aprobatę I.K.I. (fizyczna bariera przeciwko mikroorganizmom). Do-skonała przyczepność do podłoży po-rowatych i nieporowatych m.in. do muru, cegły, betonu, drewna, aluminium, w tym również pokrytego malarskimi powłokami proszkowymi, szkła i powierzchni szkliwio-nych, PCV i akrylu. Nie stosować na PE, PP, teflonie, bitumach i innych podłożach antyadhezyjnych. Odporny na działanie warunków atmosferycznych i promienie UV. Zastosowanie: - wszelkie uszczelnienia i fugi elastyczne w pomieszczeniach czystych i steryl-nych typu "cleanroom": salach zabiego-wych, laboratoriach, kuchniach i jadal-niach w szpitalach i przemyśle farma-ceutycznym, - uszczelnienia w pomieszczeniach pro-dukcyjnych i magazynowych, chłodniach i mroźniach w przemyśle gastronomicz-nym i spożywczym, - elastyczne uszczelnienia odporne na działanie czynników atmosferycznych (deszcz, mróz, promieniowanie UV), np. fugi w fasadach budynków z prefabryka-tów betonowych, paneli HPL itp. - fugi ościeżnic drzwiowych i okiennych w pomieszczeniach sanitarnych, spoino-wanie płyt, paneli i urządzeń poliwęgla-nowych i poliakrylatowych itp.
    • Jest też Soudal Silirub 2, o którym w specyfikacji pisze, że zarówno do porowatych i nieporowatych. Nie stosowałem, piszą, że to uszczelniacz, a nie klej-uszczelniacz. Choć w karcie, na końcu piszą również coś takiego ... Nie stosować w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą. I bądź tu mądry. 🤔 Albo zrobić coś takiego: kleksy z Silirub 2, a dookoła "aureolki" z Silirub AQ. 😆 Może to jest wyjście. F0035345_0001.pdf
    • @TomekT chyba jednak nie taka padaka. Właśnie przed chwilą był u mnie szklarz w związku z tym moim baniakiem. Pytałem przy okazji o ten moduł. Stwierdził, że klejenie czegoś takiego tylko i wyłącznie silikonem akwarystycznym bo inne kleje przy stałym kontakcie z wodą się nie sprawdzą. Soudal Silirub Aq to wg producenta właśnie silikon do konstrukcji szklanych więc myślę, że jest szansa na realizację jednak wklejania tego tła.  Z drugiej strony właśnie doczytałem również na stronie Soudal "[...] Doskonała przyczepność do szkła i innych powierzchni nieporowatych. [...]" 😕
    • No właśnie się zastanawiam, czy padaka bezapelacyjnie. U Jarka był niewłaściwy klej, za długi czas między nałożeniem kleju/dociśnięciem i za gruba spoina - pamiętam, że to opisywał. Marcin z kolei pisał, że spoina była możliwie cienka, no ale widać klej felerny.
    • Silirub aq firmy soudal.  Tło jest podzielone na 6 puzzli - akwarium 230x65 grubość tła w najgrubszym miejscu 20cm
    • Czyli po prostu padaka... @jaras a czym kleiłeś obecne tło i jaki jest mniej więcej jego największy element?
    • U mnie też moduł był dodatkowo wklejony pod wzmocnienie wzdłużne. Pomogło to tylko tyle, że odklejając się i unosząc do góry, moduł obrócił się jakby wokół górnej krawędzi, przez co być może siła z jaką wyskoczył była nieco zmniejszona.  
    • Jasne, chodziło mi o dodatkowe zabezpieczenie, nie zamiast wklejenia oczywiście. Pewnie, magnes musiałby być zatopiony na "zero" z klejonym do szyby tyłem modułu.
    • Bardzo dobry pomysł. Całość można też obudować styropianem lub użyć gotowej sztucznej skały. Jeżeli komuś przeszkadza wygląd "budki lęgowej"
    • @TomekT Żadne magnesy nie dadzą w tym przypadku rady. Moduły ze styropianu powinny być przymocowane całą powierzchnią, właśnie przez wklejenie. Jeżeli zaczniesz kombinować z magnesami, to je i tak trzeba jakoś przykleić do styropianu.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.