Jump to content

Nietypowy biolog diy - czy da rade?


lechos
 Share

Recommended Posts

Nabyłem nowe akwarium 100x40x40 (160l) dla swoich szczyli. Zamieszkać ma tam mała rodzinka saulosi (2+6 / 2+4). Akwa będzie tak upchane, że nie będzie nawet gdzie wrzucić kubełka.

Wymyśliłem sobie taki oto filtr biologiczny, który będzie znajdował się miedzy lustrem wody a pokrywą. Usytuowanie takie zapobiegnie ewentualnym wyciekom poprzez nieprzewidziane nieszczelności/rozszczelnienie na zewnątrz akwarium. Filtr będzie zbudowany z dwóch rur PCV (fi 75 długości 80cm co daje około 5,5l mediów) wypełnienie jednej to grys koralowy a drugiej ceramika i pokruszony wapień. Zasilać go będzie głowica 600l/h z prefiltrem, po drodze trójnik/rozdzielacz a na wylocie myślę dać deszczownice.

Oczywiście w akwa będzie dodatkowo mechanik 960l/h z gąbką.

Jak myślicie.....sprawdzi się takie rozwiązanie i czy da radę wydolić biologicznie?

Rady i sugestie mile widziane.

post-7755-146957127241_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Przy planowanej obsadzie powinno wyrobić, ale przesłoni ci 15 cm powierzchni i będziesz miał spory cień w akwa. :wink:

Z deszczownią daj sobie spokój, skieruj wylot z mechanika na powierzchnie i starczy.

Nie pchałbym tam pokruszonego wapienia.

Link to comment
Share on other sites


Nie pchałbym tam pokruszonego wapienia.


To co polecasz aby miało dobrą powierzchnię na rozwój bakterii a zarazem podnosiło twardość i ph wody?

Link to comment
Share on other sites

b. podobne rozwiązanie wiedziałem w sklepie akwa. Sprzedaje się nawet takie zestawy z tego rodzaju filtrami. Z tym, że tam, zamiast rur, były płaskie korytka, a woda deszczownicą kapała na gąbki, przez gąbki i dołem skapywała do akwa. Jeśli chcesz chować filtr pod pokrywę to zmień pomysł właśnie na wypełnienie gąbkowe. Dzięki temu będziesz miał i biologa i mechanika. Pamiętaj tylko, żeby całość przykryć, bo mocne światło ze świetlówek spowoduje wzrost zielenic, albo długich zielonych glonów nitkowatych. Na youtube są pokazane nawet takie (podobne) konstrukcje - niestety nie mogę ich teraz znaleźć

Link to comment
Share on other sites

Calosc moze dzialac ale musisz wyciagnac rure za akwarium. Wiec dodaj kolanka, kawalek rurki lub weza i po sprawie... :)

W czym ma pomóc wyciągnięcie rury za akwarium?


Z tym, że tam, zamiast rur, były płaskie korytka, a woda deszczownicą kapała na gąbki, przez gąbki i dołem skapywała do akwa. Jeśli chcesz chować filtr pod pokrywę to zmień pomysł właśnie na wypełnienie gąbkowe. Dzięki temu będziesz miał i biologa i mechanika.

Dobry pomysł ;) gąbkę które można zawsze wyciągnąć i umyć a dodatkowo pod nią dałbym jeszcze jakieś media oddzielone od gąbki ponawiercaną pleksi.. Jestem ciekaw czy spełniłoby to również rolę głównego mechanika w akwa.

Link to comment
Share on other sites

Jestem ciekaw czy spełniłoby to również rolę głównego mechanika w akwa.

Przy takich "brudasach" jak pyszczaki IMO wątpię, do dobrej filtracji mechanicznej potrzebny jest spory przepływ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.