Jump to content

Akwa 240l - dojrzewanie i zakwit


Iwona.p.
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Mam ogromny problem.

Posiadam baniak 240l, filtr kubełkowy Eheim profesionel 2226.

Akwa działa 3 tygodnie w tym 2 tygodnie bez obsady, tylko z roślinami i parametry były super.

Od tygodnia mam 12 rybek i od 2 dni coś strasznego się dzieje....akwa całe zamulone że nie widać drógiego końca, a NH3/NH4 poszło bardzo w górę.... do 10mg/l.

Zalecono mi robić codziennie podmiany wody o 10%.

Wszystkie parametry, czyli NO2 - 0mg/l, NO3 10mg/l, GH -14*d, KH -10*d, ph - 8/8,4 tylko te NH3/NH4 do d...!!!

Te pierwsze wyniki to z testów paskowych JBL a NH3/NH4 kropelkowe SERY

Jedzenia rybki nie dostają 2 dni.

Jeżeli chodzi o starter to JBL.

Temperatura 26*

Nie wiem co robić.

Narazie rybkie nie wykazują żadnych dziwnych objawów, nie zmieniły kolorów i swobodnie pływają po baniaku.

Proszę pomóżcie bo bardzo szkoda mi rybek. a już wszystko robiłam co było możliwe i wykorzystałam wiedzę jaką posiadam z forów, książek i sprzedawcy ze sklepu akwarystycznego.

Z góry dziękuję wszystkim doświadczonym w tej dziedzinie.

Link to comment
Share on other sites

Korygowałeś czymś pH? Masz bardzo wysokie. Stosowałeś jakieś leki lub inne preparaty? Ile wlałeś tego startera JBL i kiedy? Zmierz parametry kranówki i podaj je. Nie karm ryb. Podmień 30% wody, zmierz parametry i jeżeli amoniak nadal będzie wysoki podmień kolejne 20%.

Link to comment
Share on other sites

Exasperatus
Korygowałeś czymś pH? Masz bardzo wysokie. Stosowałeś jakieś leki lub inne preparaty? Ile wlałeś tego startera JBL i kiedy? Zmierz parametry kranówki i podaj je. Nie karm ryb. Podmień 30% wody, zmierz parametry i jeżeli amoniak nadal będzie wysoki podmień kolejne 20%.


pH 8 to bardzo wysokie dla pyszczaków?

Link to comment
Share on other sites

Wysokie jak na wodę "nieobrabianą", Takie pH może być spowodowane stęż. amoniaku. Nie jest to w tej sytuacji dobra wartość, bo w wodzie alkalicznej amoniak powstaje z jonów NO2, co tłumaczy ich niski poziom. Jednocześnie sam alkalizuje wodę utrudniając nitryfikację .

Link to comment
Share on other sites

Więc jeżeli chodzi o wodę kranową to mam identyczne parametry co w akwa... oczywiście bez NH3/NH4. W kranie wynosi 0,5mg/l.

podmian wody o 20% dokonuję już od ok7 i nie ma żadnych efektów. Dziś dodałam SERA toxi... i spadło stężenie NH.. o połowę (z 10 na nieco poniżej 5 po 4 godzinach od dodania preparatru). Czekam do jutra i ponownie sprawdzę stężenie.

Jeżeli ktoś ma inny pomysł to proszę o podsunięcie go.

Z góry dzięuję.

Link to comment
Share on other sites

żeby było śmieszniej... w dniu dzisiejszym parametry NO2 (0,5) i NO3(25) poszły w górę a także Gh też podskoczyło, a NH3/4 wciąż wysokie - 5mg/l.

Nie wiem czy dobrze zrobiłam ale wyczyściłam nieco filtr, a dokładniej wylałam z niego zieloną,okropnie śmierdzącą wodę i wlałam czystą do kubełka. Zrobiłam to bo woda wychodząca bezpośrednio z filtra miała gorsze parametry niż w woda w akwa...

Już sięzaczynam poddawać... :( Bo już wszystko robiłam i nadal efektów brak,,,

Link to comment
Share on other sites

Więc jeżeli chodzi o wodę kranową to mam identyczne parametry co w akwa... oczywiście bez NH3/NH4. W kranie wynosi 0,5mg/l

Coś mi się wydaje że ten test chyba oszukuje, jeszcze się nie spotkałem aby w kranie NH3/4 było wykrywalne?

Link to comment
Share on other sites

Jesteś takiego zdania?

ja już poprostu nie wiem.

Jak pisałam, na początku, czyli po ok. 14 dniach działania akwa stężenie NH3/4 wynosiło 0,5mg/l a obecnie między 5 a 10mg/l.

Link to comment
Share on other sites

 • Andrzej Głuszyca pinned this topic
 • Andrzej Głuszyca unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
  • Vrzechu
   @KapitanCzysty mówisz - masz  "Czarna Mamba"  oraz Kulfon  Labeotropheusy nie rzucają się bardzo w oczy bo są tylko 3 samice i 1 samiec, ale mają się dobrze i samice między sobą wykazują najwięcej agresji ze wszystkich moich podopiecznych. Mimo posiadania 3 Synodontisów uchowały się nawet 2 maluszki. Z moich obserwacji wynika, że samica trzymała w pyszczku większą ilość młodziaków, ale jak tylko jakieś jej uciekły to zostały pożarte. Te 2-3 sztuki nosiła tak długo, że już martwiłem się, że nie przeżyje bo bardzo schudła i wszystko trwało chyba 4 tygodnie. Wypuściła je jak były już naprawdę spore jak na narybek i dwa udaje mi się czasami dostrzec. Sama bardzo szybko wróciła do formy a następna już inkubuje  Jurny ten Kulfon    
  • KapitanCzysty
   Widać, że ryby dobrej jakości i chyba dobrze karmione 😉 . Sporo Ci urosły Acei i szerszenie i faktycznie, aż miło się na nie patrzy. Ciekaw jestem ujęcia z bliska tego "czarnucha" , intryguje mnie. 😄 Nie widzę natomiast Labeotropheusów, dalej je masz?  Całokształt bardzo mi się podoba.
  • Vrzechu
   Wygląda pięknie  Dopiero co zakładałem swój zbiornik a po przeczytaniu kilku postów tutaj, już tęsknie za zakładaniem nowego baniaka  Powodzenia na dalszym etapie  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.