Skocz do zawartości

pomór dorosłych samców saulosi


ibanez

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zdechł mi samiec rdzawy. Też od kilku dni był apatyczny ale przez to że interesowałem się tamtym saulosi jakoś nie przykuł zbytnio mojej uwagi....Przed zdechnięciem wypluł galaretowatą czerwono krwistą masę. Problem nie dotyczy zatem tylko saulosi. Załamka... :( . Może to pasożyty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, masz epidemie w akwarium - pakuj leki do środka póki cokolwiek jeszcze pływa. Ile ryb Ci zdechło a ile zostało? Jak masz jeszcze tego padłego rdzawego to rozetnij mu brzuch i zobacz czy coś się wylało i czy jelita są zgazowane.

Ja stawiam na bakterie/bloat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ta metoda z faq bezdzie ok do leczniea?


Bloat (Malawi-bloat) jest chorobą objawiającą się głównie opuchnięciem brzusznej części ciała i nitkowatymi długimi odchodami. Uważa się, że spowodowany jest przez występujące razem infekcje pierwotniacze i bakteryjne. Przyczyn pojawienia się tych infekcji jest wiele, ale głównymi czynnikami sprzyjającymi są: zła dieta (zazwyczaj zbyt „mięsna” i wysoko energetyczna), stres, złe parametry wody a szczególnie wahania tych parametrów, stosowanie soli w akwarium. Bloat leczy się metronidazolem (np. Metronidazol 250mg POLFA) i nifurpirinolem (sera bactopur direct) . Środki w akwarium ogólnym stosujemy łącznie w dawce:

3 -5 g metronidazolu na 100 l wody - 5g dla dorosłych ryb, 3 g dla ryb młodych, wrażliwych (np. z odłowu) + 1 tabletka bactopur direct na 40 l wody.

Tabletki rozgniatamy i rozpuszczamy w szklance ciepłej, najlepiej destylowanej wody. W akwarium ogólnym podmieniamy 20 % wody a następnie wlewamy rozpuszczone tabletki. Po czterech dniach kuracji warto podmienić 20% wody i dodać połowe dawki początkowej metronidazolu i kolejną całą dawkę bactopuru direct. Po 6 lub 7 dniach od zastosowania pierwszej dawki wymieniamy 20% wody i stosujemy węgiel aktywny celem usunięcia resztek leków. W czasie trwania kuracji ograniczamy karmienie. Jeżeli mamy intensywne oświetlenie to musimy je ograniczyć. Wyłączamy również lampę UV i denitryfikatory (jeżeli takowe posiadamy) Po usunięciu leków z wody zużyty wkład węglowy wyrzucamy i stosujemy preparat wspomagający rozwój bakterii w filtrze. Dokładny opis leczenia jest zawarty w artykule na naszym serwisie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie . Skoro na 100 litrów wody trzeba dać 5 g metronidazol to oznacza ze do mojego 240 litrów musze wrzucic aż 12 gram czyli 48 tabletek po 250 mg?


Od litrażu baniaka odejmij dekoracje i te kilka cm od góry baniaka które nie są zalane i wyjdzie Ci jakieś 180l wody.Resztę sam sobie policz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie . Skoro na 100 litrów wody trzeba dać 5 g metronidazol to oznacza ze do mojego 240 litrów musze wrzucic aż 12 gram czyli 48 tabletek po 250 mg?


hmm matematycznie dobrze liczysz. ale ja bym leczył w akwarium sterylnym, jeżeli takowego nie posiadasz lub nie masz możliwości założenia po prostu upuść np. (wiadrami 10l) ok 100l czy nawet 140) wywal trochę kamieni i zrób kurację w 100l. Będzie to bardziej ekonomiczne. 1op metro zawiera 20tabl. wiec podasz 1op.

czy masz metro? skąd jesteś?? pracuję w polfie i mam metro.... trochę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAma pytanie . Czy wystarczy że po kuracji wrzucę do mojego kubła taki filtr węglowy http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyka-slodkowodna-filtry-akwariowe-wypelnienia-1220/eheim-wklad-weglowy-do-filtra-2215_103422.html który byłw zestawie mojego filtra eheim ktory kupiłem 2 lata temu ale nigdy go niee używałem ? Czy jednak trzeba używać węgla w granulkach ? Jesli tak to ile taki wkład musi zostać w filtrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

ciężko mi powiedzieć czy taki wkład będzie ok. ja osobiście nigdy takowego nie stosowałem. zawsze był to węgiel (granulki) wrzucałem do filtra na okres 24h aby wyciągnął=zneutralizował działanie leku. nie jest drogi i proponuję zakup opakowanie węgla po zakończonym leczeniu. Aha przed leczeniem odmul dno, wypłucz filtr wewnętrzny zrób podmianę większą ok 40-nawet 50% wody świeżej i dopiero podaj lek. aby zmniejszyć ryzyko podtrucia ryb. opisz leczenie i efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.