Jump to content

Rybki w dojrzewającym zbiorniku


XGrzesX
 Share

Recommended Posts

21 października zalałem zbiornik. Akwarysta który pomagał mi przy uruchomieniu zbiornika poradził, żebym po tygodniu wpuścił kilka rybek z przyszłej obsady i tak trafiło do tego zbiornika 5 Labidochromis caeruleus. Sytuacja wygląda tak, że zbiornik dojrzewa już 3 tygodnie. 7 listopada poziom NO2 wzrósł do 0,8 a poziom NO3 wynosił 5. Od tego czasu poziom NO2 cały czas wynosi 0,8 a poziom NO3 wzrósł do 10.

Proszę doradźcie co powinienem zrobić w tej sytuacji. Czy podmieniać wodę żeby zbić poziom NO2 ? Czy może jeszcze poczekać i obserwować ? Zależy mi na tym, żeby rybką się nic nie stało....

Link to comment
Share on other sites

Zbiornik 240l z filtrem wewnętrznym mechaniczno-biologicznym Juwela oraz filtr zewnętrzny Eheim 2073. Przy starcie dodawane były tabletki Bactozym a 5 dni temu dodałem jeszcze żywe bakterię Tetry (Tetra Aqua Safe Start).

Link to comment
Share on other sites

Na pewno zrób rybkom 3 dniową głodówkę, kontroluj parametry i obserwuj ryby. NO2 powinno spadać bo NO3 rośnie, osobiście wstrzymałbym się jeszcze z podmianą wody. Jakich testów używasz?

Link to comment
Share on other sites

Używam testów kropelkowych Tetry (NO2 i inne) oraz Zooleka (NO3). Czekam jeszcze aż przyjdzie do mnie zakupiony test na NH3 Zooleka.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

No3 Zooleka to chyba najgorszy wybór z możliwych.

Wszystko jest na dobrej drodze, akwa dojrzewa...tylko ryb szkoda...

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

tego nikt nie wie..

w moim baniaku wartość no2 podczas dojrzewania była dużo wyższa, u innych może być prawie niezauważalna.

Link to comment
Share on other sites

Tak. Przed dodaniem tetra Aqua Safe 5 dni temu poziom NO2 też był 0,8.

Nie wiem czy to może mieć wpływ na parametry wody ale 2-3 dni temu zawitały też do zbiornika okrzemki i pojawia się ich coraz więcej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.