Jump to content

RO vs NO3


kunta
 Share

Recommended Posts

Kilka razy w ciągu ostatnich lat rozmyślałem o przygotowywaniu wody do podmian przy użyciu filtra RO - z racji wysokiego poziomu NO3 w kranówce.

Dziś po raz kolejny przeglądałem historie forum i nadal jestem w kropce - czy jest sens?

Z jednej strony dużo bawienia, przygotowywania itp. z drugiej świadomość że nie wlewam do akwa ścieku (w chwili obecnej z kranu leci NO3 pomiędzy 15 a 25 mg/l)

Jeżeli sądzicie że że to dobry pomysł to co będzie potrzebne do przygotowania wody do podmian (wiem że wodę po RO trzeba "doprawiać" w celu uzyskania "naszych" parametrów).

Czy jest jakiś zestaw który moglibyście polecić - w przedziale cenowym powiedzmy do 500zł.

Dodam jeszcze że potrzebuję około 100 litrów wody tygodniowo.


EDIT:

Właśnie znalazłem jeszcze jedno rozwiązanie:

http://cgi.ebay.co.uk/Midi-Nitrate-Reactor-Freshwater-100-gals-440-l-/370103657397?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item562be5a3b5

Może zainteresować się czymś takim?

Link to comment
Share on other sites

Osobiście nie bawiłbym się w ten Nitrate- Reactor, jakiś taki podejrzany opis. Za zbliżoną cenę kupisz gotowy zestaw do RO (link poniżej). Przy zakupie można zapytać o możliwość wymiany membrany na membranę Filmtec (sprawdzona). Ponieważ RO nie wyłapie wszystkich związków w tym azotanów do zera, proponuję kupić jeszcze jeden korpus, wypełnić go żywicą MB20 (firmy Rohm&Haas) i podłączyć na wyjściu z filtra. Wtedy z wężyka poleci czyste H2O. Później to już tylko zmagazynowanie wody(beczka?) oraz NaHCO3 do podniesienia zasadowości (polecam kupić czysty np z POCH-u, taki do Ballinga) i sól do odpowiedniego spreparowania wody (JBL, Preis, Grotech, Seachem). Do kontroli parametrów przygotowywanej wody przydałby się jeszcze konduktometr/miernik TDS. Obsługa filtra RO ogranicza się jedynie do okresowej wymiany wkładów sedymentacyjnych i żywicy, ale to w zależności od jakości wody wodociągowej i częstotliwości pracy filtra RO. Ja przy membranie 100GPD i zużyciu 250l wody na tydzień wkłady wymieniam średnio co 2 m-ce. Dodam, że wodę w kranie mam bardzo zanieczyszczoną z poziomem NO3~30mg/l. Membrana działa już półtora roku i po wskazaniach TDS'a wygląda na to, że spokojnie jeszcze podziała. http://www.waterpure.pl/index.php?p458,fro4-k3-osmoza-akwarystyczna-75gpd

Link to comment
Share on other sites

przy poziomie NO3 15-25 mg/l nie zaprzątałbym sobie głowy.


Jeśli problemem są także inne parametry, to fakt RO, ale z zestawem mieszaniny żywic np. MB20, i odpowiednia sól do malawi/tanganiki.


A ten cały Nitrate reductor wyglada jak kolumna z żywicą jonoselektywną. RO znacznie przedłuża żywotność żywic ( bo wstępnie, fizycznie usuwa dużą część zanieczyszczeń oszczędzając żywice).

Link to comment
Share on other sites

przy poziomie NO3 15-25 mg/l nie zaprzątałbym sobie głowy.


Jeśli problemem są także inne parametry, to fakt RO, ale z zestawem mieszaniny żywic np. MB20, i odpowiednia sól do malawi/tanganiki.


A ten cały Nitrate reductor wyglada jak kolumna z żywicą jonoselektywną. RO znacznie przedłuża żywotność żywic ( bo wstępnie, fizycznie usuwa dużą część zanieczyszczeń oszczędzając żywice).Mam problem tylko z NO3.

Przed podmianą jest koło 40, po podmianie niewiele się zmienia...

Próbowałem już Purigenu, JBL Nitrat-Ex (świetne efekty ale kasy za dużo idzie), jakiejś innej żywicy, teraz stosuję De-nitrate Seachema ale efekty liche :-(, podmian na mineralkę (bardzo uciążliwe)...


RO jest dla mnie ostatecznym rozwiązaniem, ale w sumie też nie podoba mi się to że trzeba tę wode przelewać, odstawiać.

jak znajde coś co wywali mi NO3 to pewnie najpierw to spróbuję...

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Hydroponiki nie rozważasz? U mnie ściągnęła No3 z 50 do 5 a po 3 tyg.bez podmianki(test, nie próbujcie tego w domu :mrgreen: ) No3 była na poziomie 10. Wodę w kranie miałem taką jak Ty.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym się skłaniał do zastosowania żywicy o której pisze aarset. Bez RO. Jeżeli nie podziała to RO zawsze zdążysz dokupić.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem zastosowanie tej żywicy (MB-20) bez uprzedniej filtracji RO będzie co najmniej nieekonomiczne. Myślę nawet, że dużo bardziej niż NitratEx JBL'a. Ta żywica pochłania z wody "wszystko" nie tylko azotany, więc zużyje się błyskawicznie a nie nadaje się ona do regeneracji.

Link to comment
Share on other sites

jaki miasz system filtracyjny do swego akwarium ?


Masz możliwośc podłaczyc zewnętrzne DSB,;Nitrareduktor; Hydroponikę; Refugium ?

Link to comment
Share on other sites

jaki miasz system filtracyjny do swego akwarium ?


Masz możliwośc podłaczyc zewnętrzne DSB,;Nitrareduktor; Hydroponikę; Refugium ?Filtracja taka:

DSCN6025.JPG


Po lewej mechanika, po prawej biologia w korpusie 10'' i Seachem De-nitrate obok.

W sumie pole do manewru mam bo wszystko poza akwa jest, miejsce jest również.

Link to comment
Share on other sites

nooooo. to denitryfikator, refugium lub DSB przed tobą. Potrzebny tylko jeden korpus/baniak, kilka zaworków i startować.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
  • Bartek_De
   Na odchowanie, co by boruty u Ciebie nie było 😁
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.