Jump to content

Jak i kiedy zrobić redukcję obsady?


kavala
 Share

Recommended Posts

Od niedawna mam w 112 l dziewięć P. Saulosi. Zakupiłam tyle z myślą o późniejszej redukcji, tylko nie bardzo wiem jak się do tego zabrać.

Intensywnie obserwuje życie w moim akwa i co widzę: Pięknie wybarwił się jeden samiec i zajął dla siebie 3/4 akwarium. Przegania dosłownie wszystkie inne ryby. Jeśli chodzi o resztę, to chyba mam pecha, bo obawiam się, że ze trzy też się okażą samcami, bo widzę przebłyski niebieskiego. W ogóle u wszystkich pojawiają się pasy. Na domiar złego dwa osobniki wybarwiają się dziwnie, mają jakby poziome pasy, jest podejrzenie, że pomyłkowo dostał mi się inny gatunek.

Co więc robić? Już redukować? Poczekać aż się pozostałe samce wybarwią? A jak się nie wybarwią? Co oddać?

Link to comment
Share on other sites

Czekaj, obserwuj, a będzie Ci wynagrodzone.

Redukcja powinna być przeprowadzona gdy na 100% wiemy co mamy (M/F) i/lub gdy widać niepokojące objawy agresji w akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Ciężko coś doradzić ja się nie widzi ryb (jakiej są wielkości) :? Pozbyłbym się tych z poziomymi pasami, nie widziałem ani nie słyszałem aby u saulosi pojawiały się poziome pasy (tak jak ci pisałem, prawdopodobnie to któreś z melanochromisów :( ). Z pozostałymi bym poczekał i obserwował tak jak pisał kunta, z czasem zauważysz różnicę w zachowaniu dominanta w stosunku do samic i zdominowanych samców (chyba że wcześniej dojdzie do ostrych starć wtedy oddasz pobite :( ).

Link to comment
Share on other sites

Agresji nie ma na szczęście. Samiec po prostu przegania tałatajstwo do sąsiednich skałek, stadko po chwili znów podpływa i tak w kółko. W przerwach kopie straszliwe dziury w piasku. :twisted: Wtedy stadko może spokojnie pływać po akwarium. Nie interesują go samice. Normalne? Za młody? Bo odgania wszystkie ryby jak leci.

Rybki mają od 4 - 5 cm jak mniemam. Tym "dziwnym" spróbuję zrobić zdjęcie, jak mi się uda, bo są strasznie ruchliwe.

Link to comment
Share on other sites

Z tą agresją to nie jest do końca tak wesoło. Dziś zauważyłam, że kilka ryb ma poobgryzane płetwy ogonowe. Niestety nie jestem w stanie jeszcze rozróżnić ich płci. Boję się, że mam większość samców, tylko się nie wybarwiają z powodu dominującego samca. Jeśli tak jest to jak w końcu zrobi8ę tą redukcję?

Link to comment
Share on other sites

t to jak w końcu zrobi8ę tą redukcję?


Poprzez wyłowienie ryb z akwarium.

Tylko pytanie czy wiesz co chcesz wyłowić? bo może się okazać że wśród pobitych jest również samica, a ich raczej nie chciałbyś się pozbywać.

Redukcję robić należy wtedy gdy masz pewność co pływa ci w akwarium.

Link to comment
Share on other sites

t to jak w końcu zrobi8ę tą redukcję?


Poprzez wyłowienie ryb z akwarium.

Tylko pytanie czy wiesz co chcesz wyłowić? bo może się okazać że wśród pobitych jest również samica, a ich raczej nie chciałbyś się pozbywać.

Redukcję robić należy wtedy gdy masz pewność co pływa ci w akwarium.


No właśnie w tym problem, że nie wiem co wyłowić i trochę zaczynam się bać, że jeśli mam kilka samców, które są nie wybarwione, to mogę długo tkwić w przekonaniu, że to samice. Zaś jeśli mam dominujące samice, to mogę je brać za niewybarwione samce. :?

Link to comment
Share on other sites

Narazie spokojnie czekaj i obserwuj rozwoj sytuacji.Jak mialem saulosi to tez na poczatku myslalem ze mam same samce, a pozniej o dziwo dwa nibysamce (ja tak myslalem) okazaly sie inkubowac i okazaly sie samicami.

Jak to ktos powiedzial" pospiech w akwarystyce jest wskazany tylko w przypadku zbierania wody z podlogi". :wink::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

czy już jest tak gorąco że musisz ingerować? czy dopiero początek?

Link to comment
Share on other sites

czy już jest tak gorąco że musisz ingerować? czy dopiero początek?


Chyba początki, bo wcześniej tych podgryzionych płetw nie widziałam.Jak to ktos powiedzial" pospiech w akwarystyce jest wskazany tylko w przypadku zbierania wody z podlogi". :wink::mrgreen:


:lol: Ok, poczekam i będę obserwować :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
  • Kondikus
   Dziękuję za pomoc. Jeszcze 1 pytanie. Czy w tym miejscu około 18 cm od grzejnika może stać akwarium? Chyba, że zamiennie szafki miejscami?
  • Andrzej Głuszyca
   Skoro producent dedykuje pod akwa to spokojnie da radę.
  • Piotr775
   U mnie tak jak u kolegi. Miałem przez 2 lata 375 l na szafce z 2 takimi nogami  po bokach i  było oki.
  • teller
   Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi! Kupiłem Aquael ultramax 1500. Będę go instalował od razu jak przyjdzie. Jak się do tego przygotować, żeby odbyło się to bezpiecznie dla domowników? Przenieść ryby na jeden dzień do innego zbiornika i dać filtrowi przefiltrować wodę? Muszę też doczyścić szybę i wyparzyć kamienie. Zapewne podmianka 40 litrów.  
  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.