Jump to content

BP


DarekSC
 Share

Recommended Posts

Witam!

Na dniach będę budował pokrywę ze spienionego PCV (wzorując się na tej http://www.retez.pl/Budowa-pokrywy.php)

Mam tylko pytanie jaka wysokość byłaby odpowiednia . Myślę nad 10cm lub 8cm z czego 2cm nachodzi na zbiornik a 1 cm jest przeznaczony na wieko. Czyli pozostaje nam przestrzeń pomiędzy krawędzią akwa a pokrywa 7cm lub 5cm. Która według was opcja jest lepsza???


I teraz drugie pytanie ponieważ posiadam na zbyciu świetlówki T5 54W

1)Świetlówka Philips Aquarelle T5 54W

i

2)Świetlówka Philips TL5 90 HO de lux 54W965


Czy takie oświetlenie będzie się nadawało. Dodam że zbiornik planuje zrobić w ciemnych barwach tło i boki czarna folia , piasek budowlany i serpetynit.


I czy jest możliwość zrobienia wyłącznika na przewodzie do jednej z świetlówek aby zapalać jedną świetlówkę lub dwie.(wyłącznik oczywiście za statecznikiem)


Czekam na odpowiedź

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

ten projekt ma podstawową wadę - mocowanie świetlówek do klapy skutkuje popłochem u ryb przy każdym otwarciu.

Zakładka 2 cm jest niewystarczająca - 4cm to absolutne minimum, inaczej będzie Ci widać lustro wody. T5 z odbłysnikiem ma około 4 cm średnicy więc 5-7 Cm luzu powinno być ok.

Co do świetlówek to moga byc chociaż to raczej ciepłe barwy- dużo zależy od obsady

co do włączników to jeżeli zastosujesz dwa oddzielne stateczniki to owszem będziesz miał możliwość niezależnego sterowania czasem ich pracy.

Link to comment
Share on other sites

Co do otwierania pokrywy to racja że światło będzie znikało ale z drugiej strony około raz na tydzień się otwiera pokrywę aby dość do filtra wewnętrznego a do karmienia będzie mała przesłona tak jak jest w meblach do kabli .


A co do zapalania świetlówek to chodzi mi o takie podłączenie że 230V ---statecznik i podłączone dwie świetlówki i na przewodzie pomiędzy statecznikiem a jedną oprawką dać wyłącznik. Czy tak mogłoby być .


A co do obsady to do tych świetlówek jakie kolorki by najbardziej pasowały??

Link to comment
Share on other sites

do czyszczenia wewnętrznego nie musisz światła wyłączać. Co do swietlówek: na jednym stateczniku tego nie zrobisz, co do rodzaju swietlówek to to zależy od obsady. Na forum są setki postów na temat doboru świetlówek - skorzystaj z nich to na pewno coś dobierzesz.

Link to comment
Share on other sites

moja pokrywa DIY opisana w serwisie ma w/z 124mm. Nachodzi na akwa na 28mm ( 3mm poniżej listew bocznych). Świetlówki mam przymocowane do klap.


- wysokość jest odpowiednia

- czy ryby się płoszą przy podnoszeniu - nie, przyzwyczaiły się.


Ten włącznik może nie działać. W większości stosuje się chyba stateczniki zapalające dwie na raz świetlówki. Albo dajesz dwa stateczniki osobno do każdej świetlówki. Są chyba takie stateczniki, co mogą obsłużyć niezależnie dwie świetlówki, ale nie znam ich ceny.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
  • Vrzechu
   @KapitanCzysty mówisz - masz  "Czarna Mamba"  oraz Kulfon  Labeotropheusy nie rzucają się bardzo w oczy bo są tylko 3 samice i 1 samiec, ale mają się dobrze i samice między sobą wykazują najwięcej agresji ze wszystkich moich podopiecznych. Mimo posiadania 3 Synodontisów uchowały się nawet 2 maluszki. Z moich obserwacji wynika, że samica trzymała w pyszczku większą ilość młodziaków, ale jak tylko jakieś jej uciekły to zostały pożarte. Te 2-3 sztuki nosiła tak długo, że już martwiłem się, że nie przeżyje bo bardzo schudła i wszystko trwało chyba 4 tygodnie. Wypuściła je jak były już naprawdę spore jak na narybek i dwa udaje mi się czasami dostrzec. Sama bardzo szybko wróciła do formy a następna już inkubuje  Jurny ten Kulfon    
  • KapitanCzysty
   Widać, że ryby dobrej jakości i chyba dobrze karmione 😉 . Sporo Ci urosły Acei i szerszenie i faktycznie, aż miło się na nie patrzy. Ciekaw jestem ujęcia z bliska tego "czarnucha" , intryguje mnie. 😄 Nie widzę natomiast Labeotropheusów, dalej je masz?  Całokształt bardzo mi się podoba.
  • Vrzechu
   Wygląda pięknie  Dopiero co zakładałem swój zbiornik a po przeczytaniu kilku postów tutaj, już tęsknie za zakładaniem nowego baniaka  Powodzenia na dalszym etapie  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.