Jump to content

T8 2x30W czy T5 2x39W do 300l (120x50x50)


mirsto
 Share

Recommended Posts

Planuję zakup pokrywy aluminiowej do akwarium 300l (120x50x50). W akwarium będzie biały piasek i same wapienie filipińskie. Proszę o porady jakie światło wybrać do tej pokrywy: T8 2x30W czy, T5 2x39W. Podobno T5 jest duża bardziej wydajne więc światła będzie dużo więcej. Ile światła będę potrzebował? Czy dla Malawi w zbiorniku 300l wystarczy T8 2x30W czy skusić się na droższe ale podobno bardziej nowoczesne T5 2x39W? Przede wszystkim co będzie lepsze dla rybek?

Link to comment
Share on other sites

Bierz T5.Gdy stwierdzisz że jest za jasno zawsze można jedną świetlówkę wyłączyć(gdy istnieje taka możliwość).Ja przez pewien czas w 450l miałem T5 2x54 i było bardzo dobrze.

Pamiętaj by kupić świetlówki o barwie około 10000K.

Link to comment
Share on other sites

Opcja z 1 świetlówką odpada. Na pewno chcę jedną świetlówkę niebieską, a drugą naturalną. Także albo 2x30W albo 2x39W. Idealnie byłoby mieć 2 różne źródła zasilania ale takie rozwiązanie jest zbyt drogie. T5 świeci od razu, T8 potrzebuje trochę czasu by mieć maksymalną moc. Może ten fakt sprawia, że T8 będą lepsze bo nie będzie szoku dla rybek? Tylko 60W w sumie wystarczy do 300l?

Link to comment
Share on other sites

T8 bardzo migocą przy starcie...


T5 świeci od razu, T8 potrzebuje trochę czasu by mieć maksymalną moc. Może ten fakt sprawia, że T8 będą lepsze bo nie będzie szoku dla rybek?


Możesz zrobić oświetlenie przejściowe np.z ledów.


IMO niebieska świetlówka nie bardzo się nadaje,przekłamuje barwy ryb...

Link to comment
Share on other sites

Niezależnie od oświetlenia dziennego jakie będę miał i tak chce dołożyć oświetlenie nocne z niebieskich LED (6 lub 12). Także przy włączaniu i wyłączaniu światła dziennego nie powinno być tak dużego szoku dla rybek. Czy to wystarczy i przemawia za tym żeby faktycznie skusić się na T5?

Link to comment
Share on other sites

Ja właśnie miałem to w taki sposób rozwiązane.Rano przed światłem dziennym(T5)świeciły 2 zimne katody ,po zgaszeniu głównego światła włączały się znowu katody...

Link to comment
Share on other sites

Troszkę się już pogubiłem: czyli brać T5? Bo cały czas zastanawiam się czy nie będzie zbyt jasno w akwarium przez dzień. Czy jednak T8. Diody nocne i tak zastosuję. Jeszcze pytanko ile takich diodek do 300l? Chce żeby był błękitny półmrok, niezbyt ciemny. Może taki zestawik: http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswietlenie/diody-nocne/nocne-podswietlenie-zestaw-p-6364.html

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

mirsto wszystko to, co napisałeś o różnicy między t5 a t8 jest w większości prawdą niemniej jednak dla przeciętnego użytkownika wychwycenie tych różnic jest bardzo trudne. A fakt, że większość z osób potrafi dokładnie wytknąć te różnice moim zdaniem jest jedynie zasługą speców od marketingu. Czy świetlówki t8 migoczą? Tak, ale tylko wtedy gdy współpracują z układami zapłonowymi starego typu(indukcyjnymi), bo sam efekt migotania zależy przede wszystkim od statecznika. Jednak na dzień dzisiejszy nie stanowi to problemu, gdyż dostępne są stateczniki elektroniczne dobrej jakości. Odnośnie do T5, chociaż w Malawi nie jest to istotne, to wcale nie jest to takie wydajne źródło światła. Sam co prawda nie prowadziłem żadnych badań w tym kierunku, ale z zaufanego źródła wiem, że współczynnik lumen/W w przypadku obu technologi jest niemal identyczny. Jedyna różnica to taka, że świetlówki t5 przy długości porównywalnej ze świetlówkami t8 mają większą moc a wiec i więcej lumenów. Dla mnie podstawowe zalety t5 to większa moc i mniejsza średnica.


Trochę mi się spieszy :D, więc na koniec, jeśli masz tylko możliwość to bierz na oddzielnych statecznikach. Wiem, że to kosztuje drożej, ale później na pewno będziesz żałował.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.