Jump to content

Pyszczaki ocierają się o kamienie


skoraikosci
 Share

Recommended Posts

skoraikosci

Akwarium mam od 10 miesięcy, ryby ocierały się o przedmioty praktycznie od samego początku ( akwarium 240l.)


Obsada: 9 saulosi ( do redukcji), 9 acei (młode), 1 rdzawy.

Wystrój: kamienie łupkowe i wapienne, podłoże - żwirek

Parametry wody: PH ok.7, No2, No3 i reszta w normie (ale mierzone paskiem, więc dokładność pozostaje pod znakiem zapytania...)

Karmienie: 1x dziennie na zmianę: spirulina, płatki typu malawi, sałata, mrożona artemia, kasza manna

Odchody ryb: różnie - czasem krótkie i grubsze, czasem cięńkie i długie, w pewnym okresie białe, nitkowate

Filtr: zewnętrzny JBL e900

Podmiana wody: co tydzień 40l


Próby zwalczenia objaw:

CMF ( doradził mi to sprzedawca w sklepie akwarystcznym)

CAPITOX-S

zmiana wody z wodociągowej na własną ze studni

czasowe podwyższenie temp. do ok. 30 stopni C.


wszystko bez efektu. Ryby cały czas się ocierają o kamienie i podłoże, chociaż nie bardzo często, innych objaw nie zaobserwowałem. Dodam jeszcze że w dwóch różnych sklepach akwarystycznych także zaobserwowałem ocieranie się pyszczaków o podłoże, więc może nie jest to takie groźne..

Co robić? bardzo proszę o radę.

Link to comment
Share on other sites


Co robić? bardzo proszę o radę.Po pierwsze kupić testy bo może to być problem z parametrami, a to najłatwiej zdiagnozować i wykluczyć.

Po drugie - ryby od czasu do czasu ocierają się o różne przedmioty więc jeżeli nie jest to częste to spoko.

Po trzecie - nie radziłbym porównywać swoich ryb do tych z zoologa.

Po czwarte - nieźle się uśmiałem z "cięńkie"

Link to comment
Share on other sites

Ph około 7 - również zdecydowanie za niskie, powinno być około 8

Acei w 240 ? - gratuluje

Pytać nigdy za późno, ale czy cokolwiek z tym zrobisz? aby było lepiej?

Link to comment
Share on other sites

Osobiście spróbowałbym zmienić karmienie. Kupić jakiś pokarm z górnej półki, odstawić płatki typu malawi i kaszę mannę oraz karmić częściej niż raz dziennie za to mniejszymi porcjami, sałatę podawałbym ew. jako ciekawostkę a nie jako podstawowy składnik diety.

Link to comment
Share on other sites

skoraikosci

dzięki za wszystkie odpowiedzi, no więc po kolei:

Po pierwsze kupić testy bo może to być problem z parametrami, a to najłatwiej zdiagnozować i wykluczyć.

od tego zacznę, chociaż kilka razy badałem moją wodę w profesjonalnym laboratorium (mam tam znajomą :D) i zawsze parametry były w normie; wystarczy test NO3 i NO4 czy jeszcze coś?

]Po piąte było 100 razy na forum, wystarczy wpisać jedno słowo w wyszukiwarkę.

może i było 100 razy, ale żaden przypadek nie pasował idealnie do mojego, więc kiedy skończyły mi się pomysły jak temu zaradzić , zdecydowałem się napisać o tym na forum

Ph około 7 - również zdecydowanie za niskie, powinno być około 8

filtr kubełkowy mam częściowo wypełniony łomem koralowym, niby ma to podwyższać PH, chociaż nie zauważyłem poprawy, a chemii nie chciałbym stosować

Acei w 240 ? - gratuluje

jak podrosną to mam zamiar je odsprzedać

Osobiście spróbowałbym zmienić karmienie. Kupić jakiś pokarm z górnej półki, odstawić płatki typu malawi i kaszę mannę oraz karmić częściej niż raz dziennie za to mniejszymi porcjami, sałatę podawałbym ew. jako ciekawostkę a nie jako podstawowy składnik diety.

Pomysł, żeby wymienić kamienie wydaje mi się bardzo ciekawy. Łupkowe mam od samego początku, kupiłem je w składzie budowlanym i kto wie, może coś w nich 'siedzi' chociaż przed włożeniem do akwarium wygotowałem je.

Jeśli okaże się, że parametry są ok to pokombinuję coś z karmieniem i wywale łupki.


Zapomniałem jeszcze napisać o dwóch rzeczach:

1) jak podmieniam wodę to do świeżej wody dodaję Aqua Safe Tetry, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie

2) glony - rosną intensywnie, na kamieniach mam zielony dywanik, po wyczyszczeniu szyby za jakieś 3 dni pojawia się już zielony nalot. Wczoraj zauważyłem, że na łupkach zaczęły jakby obumierać.

Link to comment
Share on other sites

skoraikosci

hehe, chyba przeczytałem to co chciałem przeczytać... a tak na poważnie, to możliwość że jest to wina kamieni odpada?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy chcesz czy nie chcesz dodawać chemii w celu podwyższenia pH, jedno wiem - że w za niskim pH ryby nie czują się komfortowo i będą się ocierać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pablomas
   Niemcom nie ufaj 😁 A tak serio handlowcy na maxa wykorzystują niewiedzę kupującego i wszytko w temacie , coś się dobrze sprzedaje to czemu nie.
  • pulpet
   To nie do końca tak. Tu jeden z niemieckich kolegów fajnie opisuje, skąd biorą się nieścisłości i nieporozumienia jeśli chodzi o oznaczenie pokoleń.  https://www.malawi-germany.de/index.php/wissenswertes/512-f1-vs-wfnz-die-generationenssysteme.html To co robią z tym sprzedawcy może być wynikiem niewiedzy i nieznajomości zagadnienia. Może nie każdy sprzedawca/importer wie o istnieniu  dwóch klasyfikacji używających oznaczeń Fx i wtedy w dobrej wierze sprzedaje ryby sklasyfikowane wg stopnia pokrewieństwa jako ryby sklasyfikowane pod względem domieszki "dzikiej krwi". Nie zawsze musi to być oszustwo.
  • tom77
   Moim zdaniem oszustwo. Mogą być nieścisłości i różne rozumienia jak nazywać ryby z hodowli przyjeziorowych, ale jeśli ktoś przywozi/zamawia ryby z Afryki i potem nazywa ryby w drugim lub jeszcze późniejszym pokoleniu terminem "F1" to ewidentnie oszukuje. F1 to tylko pierwsze pokolenie, czyli rodzice z odłowu, tarło w akwarium (w niewoli). Zdaję sobie sprawę, że część sprzedawców może oszukiwać, ale jeżeli my malawiści hobbyści zaczniemy to akceptować wtedy błyskawicznie "pieniądz gorszy wyprze lepszy" i przyzwoitej jakości ryb będzie jak na lekarstwo (patrz los saulosi lub oryginalnego S.fryeri)
  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.