Jump to content

otoczaki z piaskowca na Dolnym Śląsku

Michal_Chrzanowski
 Share

Recommended Posts

Michal_Chrzanowski

Do wystroju nowego baniaka poszukuję otoczaków z piaskowca. Gdzie w okolicach Wrocławia można takie zanabyć?

We Wrocławiu znalazłem w cenie 4zł za kg, biorąc pod uwagę, że potrzebuje co najmniej 150kg, szukam lepszych ofert.

Może ktoś wie, widział, słyszał.....

a dlaczegootoczaki a nie naturalnie wyglądające odłamki skalne z piaskowca?

Michal_Chrzanowski

po pierwsze zadecydowaly wzgledy estetyczne. Co do zdjęć z natury, to nie podejmuję się uszeregowania skąd pochodzą poszczególne moje gatunki i czy tam występują otoczaki czy skały :)

Niemniej jednak, na przeważającej ilości zdjęć widać otoczaki, które wyglądają na piaskowiec....

patrze na zdjecia z natury i widzę krągłości....

krągłości owszem - ale nie piaskowca

otoczaki z piaskowca wyglądały by jak toczone kule - na pewno nie naturalnie

jeżeli się chce otoczaki to najlepiej brać takie jak w naszych rzekach

no chyba że weźmie się kamienie z jeziora malawi - a to są marmury i wapienie.

a poza tym proszę otoczaki

Właśnie, długo szukałam w różnych internetowych źródłach i nie znalazłam informacji z czego zbudowane jest dno Malawi. Masz może jakieś linki?

Michal_Chrzanowski
patrze na zdjecia z natury i widzę krągłości....

krągłości owszem - ale nie piaskowca

otoczaki z piaskowca wyglądały by jak toczone kule - na pewno nie naturalnie

jeżeli się chce otoczaki to najlepiej brać takie jak w naszych rzekach

proszę, oto otoczaki, którymi jestem zauroczony: http://www.fhu-wektor.pl/oferta,zdjecie,max,58.jpg

Co ciekawe, skały w jeziorze nie są pochodzenia wapiennego, tylko wulkanicznego. http://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Malawi

Jezioro leży w pasie rowów tektonicznych, co potwierdza dane z wiki.

Ja chcę użyć piaskowca, bo mi się podoba :)

Chcę by akwarium było wesołe i słoneczne, a nie tajemnicze i ponure....

Niezłe są te otoczaki, ciekawe tylko jak skomponujesz je z tłem, jeśli fajnie efekt moze być super.

Co do piaskowca sam go uwielbiam i uważam za ciekawy wystrój, szczególnie gdy porośnie glonem, sam w dużym akwarium mam właśnie te skały.

Prawdę mówiąc w linku podanym przez ciebie nie znalazłem tego o czym mówisz.

Rów afrykański powstał w wyniku potężnych ruchów tektonicznych i wylewów lawy, a te potężne ruchy tektoniczne to oddalanie się Afryki od Azji, niektóre z tych wielkich rowów wypełniły się wodą i tak powstały jeziora jak Niasa czy Tanganika.

Więc skały tam występujące to efekt ruchu kontynentów, a nie powstałe jak np Hawaje poprzez wybuchy wulkanów.

Natomiast prawdą jest że przez wylewy lawy powstawały skały bazaltowe.

Nie zajmuję się sedymentologią więc do końca nie będę się upierał, jakie dokładnie skały tam są.

Na pewno nie jest to lawa wulkaniczna.

Poza tym granit, marmur, serpentynit i wiele innych skał to skały magmowe powstałe w wyniku wylewów lawy.

Michal_Chrzanowski

jak już pisałem w przypadku oswietlenia, jestem zafascynowany tym akwarium: http://www.pbase.com/johnlabbe/image/42609109

jest juz projekt, jak przerobic pokoj by tworzylo to jedna calosc, powstanie cos na ksztalt Afrykanskiego Zakatka.

Przynam sie szczerze, myslalem zeby przejsc z toczakow, w bloki piaskowca, ale cenowo wypadaja identycznie, a wizulanie chyba troche gorzej......

Dzisiaj znalazlem miejscie, skad te 150kg blokow bede mogl sobie zabrac, nie wiem tylko jak duze beda frakcje. Jezeli moge dostac piaskowiec darmo, dam sobie pokoj z otoczakmi.

Co ciekawe, dzwonilem do kamieniarzy w okolicach Pilawy (jakbyscie chcieli blaty granitowe, polecam, chyba najnizsza cena w polsce) i dowiedzialem sie, ze te 4zl za piaskowiec to cena super :)

Co do sedymentologii to geografie skonczylem prawie 15 late temu, takze prosze wybaczyc bledy :)

Nie bardzo wiem, co mnie podkusilo z tymi wulkanami, oczywiscie tam sa skaly pochodzenia magmowego.....

Swoja droga, jak ogoladam zdjecia z Malawi, przypominaja mi sie od razu Gory Stolowe.

Material inny, ale wyglad kurcze podobny....

We wrocławiu na Grota-Roweckiego jest skład kamienia. Brałem stamtąd serpentynit za 49gr/kg ale z tego co pamiętam nie mieli otoczaków większych niż 20cm.