Skocz do zawartości

Kamien na szybie


grono

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Moj problem to dosc duze osadzanie sie na szybach akwarium kamienia, nie potrafie tego zrozumiec, a z racji ze zawsze wole zapobiegac i wiedziec niz usuwac i liczyc ze nie wroci prosze o jakies rozwiazanie.


A teraz dokladny opsi bo moze byc pomocny:


Baniak o wymiarach 150x50x50 zostal zalany jakis czas temu, niestety podczas mojej nieobecnosci dosypany zostal niewyplukany piasek - staralem sie z tym walczyc ale szybko sie poddalem - powiedzialem restart.


Z racji iz "zly" piasek zmieszal sie z dobrym, wszystko zostalo dokladnie przeplukane i baniak raz jeszcze zalany ( stal suchy okolo 8h ). Na szczescie wczesniej cykl azotowy zostal zamkniety wiec mialem oda filtry z zyjacymi bakteriami.


Po tygodniu od zalanie do akwa trafia 6 gupikow aby wspomoc cykl, po kolejnym tygodniu no2=0 no3=5, ph=7,5 ale dla spokoju odstal kolejne 7 dni.


Nastepnie do akwa trafia pierwsza partia ryb ( 5 saulosi ) a bialy osad na szybach pochopnie nazwalem glonami, po 3 dniach widze juz ze to nie glony a osad tak przywarl ze reaguje jedynie na zyletke.


Pytanie co z tym zrobic ? Nie bardzo usmiecha mi sie skrobac co tydzien 2m kwadratowe szyby zyletka aby pozbyc sie kamienia, pozatym obawiam sie ze "zrzucajac" go w ten sposob na dno po czasie zacznie szkodzic rybom i destabilizowac akwa. Preparaty na kamien jakie znalazlem ( JBL itp ) to typowe "kwasy" ktore zaburza mi PH wody ...


Czy ktos rowniez borykal sie z takim problemem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze, to nie za bardzo rozumiem o co pytasz i w jakim celu założony został temat?


W każdym akwarium, zbiorniku na ścianach jak i na innych powierzchniach będą z czasem osiadać różne mikroorganizmy(glony, sinice, bakterie itp), które w rezultacie wpływają na zmniejszenie przejrzystości szyb. Analogiczny proces oczywiście zachodzi na piasku, dekoracjach itp., ale w tych miejscach jest to mniej zauważalne. Odnosząc się jednak do Twojego pytania; wnioskuję, że jesteś dosyć mocno zaskoczony w/w faktem. Dlatego chciałbym rozwiać wątpliwości i zapewnić że dla zachowania należytej przejrzystości szyb, nawet w najbardziej stabilnych i super prowadzonych akwariach, konieczne jest dokładne czyszczenie szyb min. 2 razy w tygodniu. Zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz. Sposoby oczywiście są różne np. szorstkie gąbki, skrobaki z wymiennymi ostrzami, magnetyczne czyściki, ale niestety wszystkich trzeba używać regularnie. Kamień(przeważnie osad wapienny) przy parametrach wody w Naszych akwariach jest raczej norma, ale tylko przy samej tafli wody, zwłaszcza gdy w akwarium nie ma stałej dolewki odparowanej wody. Wtedy zazwyczaj tworzy się taki cienki pasek osadu, który faktycznie może być trudny do usunięcia, ale łatwo go ukryć np. pod pokrywą, lub koroną akwarium i wtedy odpada nam konieczność częstego czyszczenia szyb w tym miejscu. Tyle ode mnie - Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yle yostalem yroyumianz, nie chodzi mi o swoista "ramke" pozostala po odparowaniu wody a raczej o bialy osad, bardzo ciezko usuwalny ktory odklada sie na calej wysokosci szyby. Widoczny zwlaszcza przy wlotach filtrow oraz na tylnej szybie ( wymalowana zostala ona od zewnatrz na kolor czarny ). jest on widoczny zarowno nad linia piasku jak rowniez i okolo 10 cm ponizej lustra wody. Co ciekawe nie zauwazylem podczas czyszczenia aby wieksza jego ilosc znajdowala sie w miejscach gdzie woda odparowala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja mam podobny problem. Stwierdziłem, że ciężko będzie mi wypłukać tak dużą ilość piasku i po prostu wsypałem go do 300l. akwarium. Ułożyłem kamienie, zalałem wodą i włączyłem "świeże" filtry. Wodę zalałem w czwartek a wczoraj (sobota) skrobałem szyby.

Jest to biały nalot, który pojawia się pod wodą. Dosyć ciężko się go skrobie (ja używam karty do bankomatu :) ), i bardzo szybko się "odradza". W domu ogólnie mam bardzo "zakamienioną" wodę i np. przed wlaniem jej do czajnika najpierw przelewamy przez filtry zatrzymujące kamień.

Czy to ustąpi jak się woda trochę poprzelewa przez filtry? Dodam, że kiedyś miałem malawi, co prawda mniejsze ale nie maiłem tego problemu.

Piasek jaki mam to akwarystyczny z giełdy :)

Tylko błagam nie każcie mi go wyjmować i płukać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupcie sobie to: http://erybka.pl/product-pol-670-Aqua-Medic-Scraper.html

ma 15cm żyletę i swoje malutkie szybki wyczyścicie w mniej niż 4 minuty ;)

biały osad pod powerzchnią wody to najpewniej pierwotniaki, bo przecież nie kamień wytrącający się tylko przy powierzchni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Może w Twoim akwa wystąpiło zjawisko tzw. biologicznego odwapnienia wody?

W akwarium czysto utrzymanym z dużą ilością roślin i glonów, w którym obsada roślinna zdecydowanie przewyższa zwierzęcą, może wystąpić w dzień niedobór dwutlenku węgla. Rośliny i glony po wykorzystaniu CO2 rozpuszczonego w wodzie, zmuszone są do czerpania go z rozpuszczonego w wodzie wodorowęglanu wapnia (CaHCO3). Wsutek jego rozkładu powstaje oprócz CO2 także węglan wapnia (CaCO3), który osadza się na szybach akwarium w postaci twardego, szarego nalotu.

Pamiętać należy, że w naszym biotopie (gdzie jest wysokie ph) ilość wolnego CO2 w wodzie jest niewielka.

Aby temu zapobiec należy ograniczyć oświetlenie i dokonywać regularnych podmianek wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.