Skocz do zawartości

malawi 200L początek


stach1111

Rekomendowane odpowiedzi

Na sewisie KM jest napisane 80cm dług., a red red chyba 100cm .


Ja mam teraz reda w 120cm i daje rade, trew też da?



Już niejednokrotnie było pisane, że te artikle są stare i nijak się mają do dzisiejszego pojęcia o akwarystyce...

Zarówno dla reda jak i labeotropheusów min.pow.dna akwa powinno wynosić 150x50cm,chociaż dla fuella i to imho będzie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj spotkałem się z opinią doświadczonego malawisty że blue-redy to odmiana pierwotna a red-redy to krzyżówka,no i że blue są mniej agresywne ,co o tym sądzicie ,jakie macie spostrzeżenia.


Ryba wyhodowana w niewoli zwykle jest bardzej agresywna ...

Redzik nie nadaje sie do Twojego akwarium dlatego ze jest za duży 14cm masywnej ryby w 100cm...

Najlepszym kompanem dla Twojego elongatusa w akwarum 100x40 jest membe deep ewentualne m. johannii/interuptus


Redzik dorasta góra do 13 cm.,tak na marginesie :wink: : http://bazaryb.klub-malawi.pl/index.php?action=show_fish&id=158,dokładnie tyle samo co mpanga,no ale zapewne chodzi też o to że jeden większy gat. na 100cm. wystarczy... ztym że te pomarańcze u reda-blue...mmmmmmmmmmm 8) kusi


Z drugiej strony interuptus to badzo piękna ryba,no i membe deep,nawiązałem już pewne kontakty w sprawie tego gatunku.

Mam też obiecaną konsultację w sprawie obsady z Panem A.Szulcem ,chyba największym znawcą malawistyki w Polsce no i zobaczymy....kurcze myślałem że założenie malawi jest proste :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj spotkałem się z opinią doświadczonego malawisty że blue-redy to odmiana pierwotna a red-redy to krzyżówka,no i że blue są mniej agresywne ,co o tym sądzicie ,jakie macie spostrzeżenia.


Ryba wyhodowana w niewoli zwykle jest bardzej agresywna ...

Redzik nie nadaje sie do Twojego akwarium dlatego ze jest za duży 14cm masywnej ryby w 100cm...

Najlepszym kompanem dla Twojego elongatusa w akwarum 100x40 jest membe deep ewentualne m. johannii/interuptus


Redzik dorasta góra do 13 cm.,tak na marginesie :wink: : http://bazaryb.klub-malawi.pl/index.php?action=show_fish&id=158,dokładnie tyle samo co mpanga,no ale zapewne chodzi też o to że jeden większy gat. na 100cm. wystarczy... ztym że te pomarańcze u reda-blue...mmmmmmmmmmm 8) kusi


Z drugiej strony interuptus to badzo piękna ryba,no i membe deep,nawiązałem już pewne kontakty w sprawie tego gatunku.

Mam też obiecaną konsultację w sprawie obsady z Panem A.Szulcem ,chyba największym znawcą malawistyki w Polsce no i zobaczymy....kurcze myślałem że założenie malawi jest proste :cry:



Jak masz taką możliwość to obsadę skonsultuj właśnie z takimi znawcami...;)


Bo tu na forum to takie gadanie jaki gatunek do jakiego akwa itp,a większość osób doradzających na forum w sprawach obsady hoduje pyszczaki od około 1-2lat i większości gatunków doradzanych przez siebie nawet na żywo nie widziała a co dopiero hodowała;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj spotkałem się z opinią doświadczonego malawisty że blue-redy to odmiana pierwotna a red-redy to krzyżówka,no i że blue są mniej agresywne ,co o tym sądzicie ,jakie macie spostrzeżenia.


Ryba wyhodowana w niewoli zwykle jest bardzej agresywna ...

Redzik nie nadaje sie do Twojego akwarium dlatego ze jest za duży 14cm masywnej ryby w 100cm...

Najlepszym kompanem dla Twojego elongatusa w akwarum 100x40 jest membe deep ewentualne m. johannii/interuptus


Redzik dorasta góra do 13 cm.,tak na marginesie :wink: : http://bazaryb.klub-malawi.pl/index.php?action=show_fish&id=158,dokładnie tyle samo co mpanga,no ale zapewne chodzi też o to że jeden większy gat. na 100cm. wystarczy... ztym że te pomarańcze u reda-blue...mmmmmmmmmmm 8) kusi


Z drugiej strony interuptus to badzo piękna ryba,no i membe deep,nawiązałem już pewne kontakty w sprawie tego gatunku.

Mam też obiecaną konsultację w sprawie obsady z Panem A.Szulcem ,chyba największym znawcą malawistyki w Polsce no i zobaczymy....kurcze myślałem że założenie malawi jest proste :cry:



Jak masz taką możliwość to obsadę skonsultuj właśnie z takimi znawcami...;)


Bo tu na forum to takie gadanie jaki gatunek do jakiego akwa itp,a większość osób doradzających na forum w sprawach obsady hoduje pyszczaki od około 1-2lat i większości gatunków doradzanych przez siebie nawet na żywo nie widziała a co dopiero hodowała;)


Po to sluzy forum -do dyskusji , a ne obrazania forumowczow ktorzy maja na pewno wieksza wiedze od Cebie poparta praktyka, oglady troche...

Redzik 3 letni u kolegi ma okolo 14 cm jest wielki- masywny , rowniez Ad podaje granice w naturalnym srodowisku 14cm .

Co do Mpangi jest to smukla ryba pyszczak wydlużony najwiekszego osobnika jakiego mialem mial okolo 12 cm w naturze samiec dorasta do 10cm -Ad.

Sumujac pyszczaki w odpowiednim akwarium zwykle osiagaja gorne granice dlugosci lub nawet czesto przekraczaja je .

P>S to ze kolega Africa uwaza sie za wielkego znawce tematu(pokaz Swoj zbiornk) wsadzilby reda do 80x40cm gdzie prawdopodobnie samiec by skarlowacial osagajac cos kolo 11cm .Nalezy to odebrac nie jako pasje objawajaca sie zapewnieniem odpowiednich warunkow dla ryb tylko zaspokojene swojego ego ,tez brakiem wiedzy bo i bojownika mozna hodowac w szklance wody z innym labiryntowcem tylko po co i czemu ma to sluzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego AfricaLake_pl to jest forum "stowarzyszenia miłośników pielęgnic", gdzie staramy się promować to co najlepsze dla naszych ryb. Osobiście możesz wsadzić co ci się podoba do swojego akwa ale proszę nie krytykuj po raz kolejny osób z bardzo dużą wiedzą i doświadczeniem (nie mówię o sobie) udzielającym się na tym forum.

Przedstaw jakieś konkretne uzasadnienie swoich tez ...... ale pewnie po raz kolejny napiszesz "poszukajcie sobie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu śledzę ten wątek i widzę że wśród całego tego krzyku i napinania pominiętych zostało kilka kwestii.

Po pierwsze co tak naprawdę ma oznaczać owo "kontrolowane przerybienie"?

W kilku książkach i artykułach opisane jest to jako zwiększenie obsady z ogólnie przyjętego 15-20 litrów na rybę do 10-12 litrów na rybę.

Litrów WODY, a nie pojemności obliczeniowej zbiornika.

W tym przypadku mamy do czynienia z akwarium 100x40x50 czyli teoretycznie 200 litrów.

Odejmijmy od tego min. 3cm pomiędzy górną krawędzią, a lustrem wody to zostaje już tylko 188, do tego dochodzi podłoże ok 5cm - znowu ubywa wody i zostaje już tylko 168 litrów.

Oczywiście nie można zapomnieć o dekoracjach które również "zabierają wodę".

Suma summarum wody w takim zbiorniku jest około 150 litrów.

Jak to się ma do obsady?

Policzmy:

Przy "normalnym" zarybieniu powinno w tym zbiorniku być 7-10 ryb, przy "kontrolowanym przerybieniu" może ich być 12-15.

Czyli tak naprawdę nie można brać stwierdzenia "kontrolowane przerybienie" zbyt dosłownie bo przy takiej pojemności akwarium jest to kilka sztuk ryb.


Kolejną pomijaną kwestią (również w tych obliczeniach) jest rozmiar ryb.

Czy powyższe obliczenia pasują do Neonków czy do Arowany, lub w Naszym przypadku do Ps. Saulosi czy też Nimbochromisa livingstonii?

Nie można rozumować w ten sposób, ze mając w 200 litrowym akwarium 8 sztuk saulosi i chcąc zrobić "kontrolowane przerybienie" dodamy 6 sztuk Metriaclimy Zebry Chilumba - ryby silnej, dużej, agresywnej i zupełnie nienadającej się do tego akwarium.

Według mnie do powyższego akwarium - jako że jest to wg mnie minimalne akwarium do hodowli pyszczaków - nadają się tylko najmniejsze i najspokojniejsze gatunki - więc wszelkie próby upchnięcia tam Metriaclimy estherae, czy też jakiegokolwiek z Labeotropheusów są dla mnie nieporozumieniem.

Podsumowując - z przerybieniem bym nie przesadzał, z wielkością ryb to tego niewielkiego akwarium również...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.