Jump to content

obsada a zachowanie pyszczakow

denis
 Share

Recommended Posts

Jestem w trakcie zakladania nowego akwarium 150/50/50.

W ostatnim poscie pisalem ze chcialem w swojej obsadzie umiescic takie ryby jak

Dimidiochromis compressiceps

melanochromis chipokae

labidochromis caeruleus

melanochromis cyaneorhabdos

Niestety odradzono mi trzymania wielkiego dimidochromisa co sklonilo mnie do

przeczytania wielu artykulow i obejrzenia wielu filmikow na youtube. I wtedy zaczela mnie zastanawiac jedna rzecz

czy jesli do swojego akwarium wloze obsade 4 gatunkowa w ukladzie 1/4 to czy zachowanie pysi bedzie sie znacznie

roznic od np obsady 1 lub 2 gatunkowej w proporcjach np po 3/12 chodzi mi o to gdzie bedzie mozna zaobserwowac jakies ciekawsze zachowania i, u ktorych gatunków.

Przy mniejszej ilości gatunków będziesz mógł obserwować ciekawsze zachowania (jak np. ustalanie hierarchii w stadzie...) lecz nie będzie już tak kolorowo.

Przy haremach 1+x samiec praktycznie nie ma konkurencji i walczy z pozostałymi gatunkami o rewiry, groty...., lecz nie widać wewnątrzgatunkowej konkurencji o bycie Alfą i o samice.

Niestety dużo gatunków przejawia dużo większą agresję wewnątrzgatunkową, niż międzygatunkową i bójki wewnątrzgatunkowe przeważnie kończą się o wiele krwawiej niż międzygatunkowe.

dzieki za odpowiedz. A co sadzicie o wpuszczeniu do akwa 375l stada demasoni i msobo magung?

Ile maluchow najlepiej kupic ? i ile zostawic juz gdy dorosna?

No ladnie bys mial jezeli 2 gatunkowe to 20 maluchow demasoni i 10 msobo . Mozesz probowac 2 samcowo z magunga:) , 2x5 natomiast u demasoni 3 samcowo , duze stado 3x5/9 o dokladnym ukladzie zadecyduja ryby:).

A co do naturalnego konkurowania w stadzie jedno... czy wielogatunkowym, walke o dominacje wewnacz gatunkowa zaobserwujesz zawsze podczas dorastania wspolnie mlodych osobnikow,(poniewaz kupujesz 8-10 szt z kadego gatunku ) po wyselekcjonowaniu najsilniejszego samca z kazdego gat. walka o dominacje zaczyna sie miedzygatunkowo , wiec czy to jest zbiornik wielogatunkowy czy jedno i tak hierarchia, czy terytorium bedzie ustalane. Roznica jest taka ze konkurecja bedzie w obrebie 1 gatunku lub 2-3, oczywiscie do takich zachowan musisz miec odpowiednie dno, liczbe kryjowek i z 20-25l na 1 rybe

Wystarczajacy harem to 1x3/4 Wiecej samic = wiecej mlodych, pamietaj ze samice msobo rosna do 10 cm i sa duzo bardziej masywne od malych p.demasoni gdzie samice zwykle maja 6-7cm a samce 8-9cm. Po za tym bys musial wpuscic z 15 mlodych by miec pewnosc co do 5-6 samic.

Wiecej samic = wiecej mlodych

Nie zawsze, mój samiec saulosi jak został sam z 5 samicami to zachowuje się jak "osiołkowi w żłoby dano" i 2 miesiące nic :wink:

a co wy na to zeby w koncowym zestawieniu zostawic obydwa gatunki w proporcjach 2/8 ??

i po ile maluchow kupic zeby miec mniejwiecej pewnosc ze bedzie wystarczajaca liczba samic?

Ojj.. Rzadko kiedy udaje się zebrać 8 samic :wink: Myślę, że na początek po 15 sztuk będzie dobrze.

Zależy skąd masz...

Ja dałem Peterkowi 10 młodych i mu wyszło 3+7 :P

Tyle tylko że na koniec zostało mi koło 25 samców....