Jump to content

obsada non mbuna 200x60x60


slomka263
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich.


To mój pierwszy post, choć śledzę forum od dawna, więc może kilka słów o sobie.

Michał/Poznań/30lat :)


Chciałbym żebyście mi pomogli z obsadą zbiornika, który ma być wiernym odwzorowaniem biotopu.


Napisałem do Tan-Malu i oferta, którą mi przesłali( ktoś już wkleił ) jest.... dość bogata :shock:

Jednakże zamierzam rybą stworzyć godne warunki do życia. Nie chce tworzyć akwarium "cukierkowego" tzn. pełno kolorów, przerybienie etc..


Jak ja to widzę - proszę o Wasza weryfikację;

Na początku chciałem stworzyć jednogatunkowe z Aceii ! Ale po namyśle stwierdziłem, że coś bym do nich dorzucił - wiem że Aceii to mbuna ale taka oszukana trochę i chciałbym, żeby zostały połączone z non. Chyba, że ktoś mnie namówi do innej obsady :wink: - jestem otwarty.


Podobają mi się;

A. baenschi, S. fryeri/azureus( który ładniejszy?),C. borylei kadango, P. electra likoma


Które z ww gatunków mają podobne wymagania żywieniowe i w jakich haremach je zestawić( 1+3 wszystkie?).

Mogą być inne gatunki, jak pisałem, jestem otwarty na propozycje.

Ile ryb w sumie powinienem trzymać by miały sporo miejsca i czuły się dobrze. Ktoś mi mówił, że w takim akwa musze mieć 70 ryb, bo inaczej będą płochliwe ??? - coś mi sie nie chce w to wierzyć, jakie jest Wasze zdanie.


Dzięki bardzo za pomoc.

Pozdrawiam

Michał

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich.

- wiem że Aceii to mbuna ale taka oszukana trochę

MichałMoglbys to blizej wyjasnic, "oszukana mbuna" co miales na mysli.Chodzi o to ze nie trzyma sie skal czy cos innego? :wink:

Na twojim miejscu ( z takim akwa) pomyslalbym tylko o non-mbunie, ale bez aulonek, bo bardzo lubia sie krzyzowac miedzy soba.Popatrz na Protomelasy i Placidochromisy a napewno cos ci sie spodoba.Mozesz dorzucic jakiegos drapieznika np.N.Livingstoni.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie o to mi chodzi, że Aceii pływa w toni i bardzo mi się podoba.

Protomelasy i Placidochromisy ok, ale dlaczego nie Scientochromisy i czy jeżeli będzie tylko jeden gatunek Aulonki to będzie się krzyżowała z innymi rybami?

Drapieżniki odpadają, nie lubię widoku krwi :wink:


Dzięki

Link to comment
Share on other sites

Aulonocary odpuść szkoda miejsca. Możesz mieć nawet 1+1, ale wiadomo, że lepiej 1+3. Na płochliwość nie ma raczej wpływu ilość ryb, bardziej parametry wody, a 70 szt dorosłych to przesada byłaby. Gatunki, które bym Ci polecił /większość mam oprócz dimidio, ale pracuje nad tym :) / :

Protomelas spilonotus Tanzania

Copadichromis borleyi kadango red fin lub/i Protomelas taeniolatus red empress

Sciaenochromis fryeri iceberg lub/i Dimidiochromis compressiceps


Mam też młode f2 od nich, jakbyś potrzebował, a niekoniecznie chciał mieć f1 po 20-30 zł/szt :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Afrazlikomy
Aulonocary odpuść szkoda miejsca. Możesz mieć nawet 1+1, ale wiadomo, że lepiej 1+3. Na płochliwość nie ma raczej wpływu ilość ryb, bardziej parametry wody, a 70 szt dorosłych to przesada byłaby. Gatunki, które bym Ci polecił /większość mam oprócz dimidio, ale pracuje nad tym :) / :

Protomelas spilonotus Tanzania

Copadichromis borleyi kadango red fin lub/i Protomelas taeniolatus red empress

Sciaenochromis fryeri iceberg lub/i Dimidiochromis compressiceps


Mam też młode f2 od nich, jakbyś potrzebował, a niekoniecznie chciał mieć f1 po 20-30 zł/szt :mrgreen:
Ale pojechałeś , na płochliwość ryb nie ma wpływu ich ilość ?! Pomyłka...

Ja ze swojego doświadczenia wiem , że jak jest ich tylko kilka [zależy od zbiornika] to się chowają , są bardziej agresywne w bronieniu swoich rewirów , a gdy jest ich dużo , nie są płochliwe , jedna płynie za drugą , agresja spada lub nie występuje.

Link to comment
Share on other sites

gdy jest ich dużo , nie są płochliwe , jedna płynie za drugą , agresja spada lub nie występuje.

To może zacznij hodować np. brzanki sumatrzańskie, bo takie zachowanie wynika z ich natury (ryby stadne) w przeciwieństwie do pyszczaków :wink:

Link to comment
Share on other sites

Co do Acei to sobie odpuść z nonmbuną - niestety inne wymagania żywieniowe co do pozostałych ryb które wymieniałeś.

Link to comment
Share on other sites

AfricaLake_pl

Wiadomo,że w większej ilości pyszczaki nie są płochliwe i agresja również rozkłada się na większą ilość ryb przez co jest mniej zauważalna...


Oczywiście przy dbaniu o resztę: parametry,filtracja itp....

Link to comment
Share on other sites

Ok.

Dzięki za podpowiedzi.

Odpuszczam Aceii to po pierwsze.


Co proponujecie do mojego zbiornika - nie chce ryb zbytnio agresywnych - tylko, żeby ktoś nie napisał, że mam w takim razie Gupiki hodować :) - w sensie Dimidio etc.


Może jednogatunkowe? Chociaż może troche szkoda takiego akwa.


Trzy, cztery gatunki w jakich haremach(1+3,1+4,2+3?), żeby nie było przerybienia ale żeby też ryby nie były zbytnio płochliwe.


No i jakie gatunki? Kur..cze sam już nie wiem.


jaki pisałem - to mi się podoba;


A. baenschi, S. fryeri/azureus( który ładniejszy?),C. borylei kadango, P. electra likoma, Protomelas spilonotus Tanzania, Protomelas taeniolatus red empress


Help :? Dzięki

Link to comment
Share on other sites

O hodowli brzanek to nie było do ciebie :wink:, sam się zdziwiłeś jak ktoś ci polecił 70 ryb do twojego akwa (piękna wanna niestety nie mam na takową miejsca :evil: )

Mirkot już ci napisał propozycję (piękne ryby) jak chcesz młodzież to zakup po 8-10 sztuk (opcja najfajniejsza bo można podziwiać wzrost i ustalanie hierarchii w akwa).

EDIT

Oczywiście później zredukujesz do pożądanych haremów :)

Zajrzyj tutaj jest sporo obsad podanych przez Szulo http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=15&t=5646

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.