Jump to content

Saulosi w agonii od 30 godzin - co robić?


netis7
 Share

Recommended Posts

Witam, a więc było to tak: posiadam zgrane stadko saulosi coral 4+1 wszystkie ryby w wieku rozrodczym ( ok 1 roku) do wczoraj było wszystko OK, kiedy jednak rano przeglądałem zbiornik zauważyłem jedną z samic że leży na dnie, do góry brzuchem cała poobcierana i z wyglądu martwa, po dokładniejszym jednak przyjrzeniu się zauważyłem że skrzela nadal filtrują wodę. Postanowiłem więc pozostawić rybę i obserwować co dalej. Dzisiaj po ok 30 godzinach ryba nadal w takim samym stanie - niby martwa a jednak rusza skrzelami. Czy to pobicie czy też może choroba. Zaznaczę że nie zauważyłem absolutnie żadnych oznak agresji w stosunku do saulosi w moim akwa ani przedtem ani teraz gdy ryba leży. Zbiornik 240 L + 4 szt. maingano + 4 szt yellow

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Skoro leży do góry brzuchem, to prawdopodobnie ma uszkodzony pęcherz pławny, lub jest tak bardzo pobita,że po prostu już nie ma siły utrzymać właściwej pozycji.

Prawdopodobnie przyjdzie Ci ją skilować. Oszczędź jej cierpienia, wsadź do worka i z buta :oops:

Link to comment
Share on other sites

hmm, to nie jest OK ale masz rację, pytałem was o zdanie ale w zasadzie myślę że ryba jest niestety stracona. Jeżeli to pobicie to chociaż tyle dobrze że nie muszę się spodziewać pomoru w najbliższych dniach

Link to comment
Share on other sites

Mało akwarystyczny temat ale kiedy to przeczytałem to nie mogłem

Oszczędź jej cierpienia, wsadź do worka i z buta :oops:

Co za głupoty piszeta. Rybę uśmierca się sposobem wędkarskim mocnym uderzeniem w tył głowy żeby przerwać rdzeń kręgowy i już.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol
Mało akwarystyczny temat ale kiedy to przeczytałem to nie mogłem

Oszczędź jej cierpienia, wsadź do worka i z buta :oops:

Co za głupoty piszeta. Rybę uśmierca się sposobem wędkarskim mocnym uderzeniem w tył głowy żeby przerwać rdzeń kręgowy i już.


Sądzisz, że w przypadku tak małej ryby jesteś w stanie zabić ją jednym strzałem ? Podejrzewam, że nie.. Można jej wtedy przysporzyć więcej bólu jak ulgi. A tak to worek i prach.....Owszem, tak jak piszesz, to zabijam karpie które złowię, lecz są to ryby po ok.2 kg.

EDIT : odszukałem stary, lecz odpowiedni do zaistniałej sytuacji wątek : http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=22&t=2952&hilit=eutanazja&start=0

Link to comment
Share on other sites

Afrazlikomy
Skoro leży do góry brzuchem, to prawdopodobnie ma uszkodzony pęcherz pławny, lub jest tak bardzo pobita,że po prostu już nie ma siły utrzymać właściwej pozycji.

Prawdopodobnie przyjdzie Ci ją skilować. Oszczędź jej cierpienia, wsadź do worka i z buta :oops:Tylko nienormalny doradza takie rzeczy!


Jak do worka! jak z buta!


NIech żyje , daj jakieś filmy , fotki różne to zobaczymy co sie dzieje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Nie podkładaj nic pomiędzy plastikową podstawkę i szkło. Taki podkład wystarczy, wręcz niektórzy  producenci zbiorników wyłączają gwarancję, jeśli dołożysz coś innego. Trafiłeś na forum miłośników ryb z jeziora Malawi, więc obejmie cię tutaj ostracyzm towarzyski. Twoje ryby to zdecydowanie nie ten biotop. Choć jeśli chodzi o techniczne rozwiązania niczym się to nie różni. Ale fanatyczni wyznawcy jedynie słusznej akwarystyki będą mieli usta pełne wody, jeśli nie hodujesz gatunków którymi się.zajmujemy. A ja zachęcam cię do zapoznania się z zawartością naszego forum. Może kiedyś,  w przyszłości,  przy okazji większego akwarium zdecydujesz się na te najpiękniejsze na świecie ryby😉. Powodzenia.
  • Ludwik
   Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?
  • Kondikus
   Witam,   jeszcze raz dziękuję za pomoc.   Pływać w nim będą molinezje, gupiki i mieczyki.   Mam jednak jeszcze ważne pytanie. Zanim postawię akwarium na tej szafce tak myślę czy położyć plastikowy podkład a na niego 1 lub 2 warstwy podkładu pod panele o grubości 3-4mm. Czy bez tej podkładki plastikowej na 3 warstwy podkładu pod panele? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?    
  • darkon
   W związku ze zmianą moich akwarystycznych planów sprzedam trochę gratów przydatnuch w filtracji pompa Jebao Smart DC Pump 3500 falownik Jebao OW-25 Purolite A520E Purigen
  • Andrzej Głuszyca
   No właśnie..kolega nie napisał co tam będzie a skoro to forum Malawi to zakładam , że pyszczaki.
  • rafalniski
   Razem z filtrem będą pewnie jakieś media (gąbki, ceramika i inne) - zanim cokolwiek z nimi zrobisz porządnie je wypłucz a dopiero potem wkładaj do filtra - w ten sposób unikniesz pylenia! Ani na foto ani w opisie nie widać żebyś miał już jakąś ceramikę w akwarium (filtry mają chyba tylko gąbki?).  Jeżeli jednak posiadasz gdzieś ceramikę w obiegu to przełóż ją do nowego filtra. Jeżeli natomiast nie masz jeszcze żadnej ceramiki to przede wszystkim tą nową porządnie wypłucz! Możesz też na dzień lub dwa wrzucić ją do słoika/miski, zalać wodą z akwarium, dodać bakterie (np. Prodibio) i włożyć kostkę napowietrzającą na dno. W ten sposób część bakterii zagnieździ się już bezpośrednio w nowej ceramice.
  • Bartek_De
   ...pod warunkiem, że będą tam pływać pyszczaki w co wątpię. 
  • kazikx
   Cześć, spróbuj może ściągnąć oramowanie szafki, bo rzuca się w oczy, że zestaw szafka + akwarium jest dobrany przypadkowo.
  • Andrzej Głuszyca
   Może . Chyba  , że temperatura wody przekroczy 30C.  
  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.