Jump to content

Dwie obsady 240l.Którą wybrać?


tadek
 Share

Recommended Posts

Jestem tu nowy,więc witam i pozdrawiam wszystkich.Posiadam baniak 240l standart do tego filtr zew.fluval305,wew.eheim2012,grzałka 150W,oraz oświetlenie 2x30W aqua-glo/marine-glo.Wewnątrz piasek kwarcowy i sporo piaskowca(ok.30kg).Zbiornik ten od tygodnia dojżewa.Jako że wcześniej nie miałem styczności z Malawi zwracam sie do was z prośbą o pomoc.Po wielogodzinnym przeglądaniu wątków wybrałem wstępnie dwie obsady:Pierwsza to:Melanochromis johani,Ps socolofi,Ps sp.elongatus mpanga.Druga obsada to:Labidochromis Caeruleus,Ps saulosi coral,Metriaclima Callainos.Tylko nie wiem na którą sie zdecydować.Wstępnie chciałbym wpuścić po 10 sztuk z każdego gatunku .Z czasem oczywiście redukcja do odpowiednich haremów.Prosze Poradźcie czy to ma "ręce i nogi".Inne sugestie i słowa krytyki mile widziane.

Link to comment
Share on other sites

Druga obsada pływała u mnie przeszło rok bez problemowo (no może poza agresją wewnątrzgatunkową u Callainosów)

Wpuść po 10 sztuk maluchów i zobaczysz co się wykluje, choć na wielosamcowość marne szanse, głównie ze względu na wielkość akwa które wraz ze wzrostem ryb zaczyna się kurczyć :wink:

Link to comment
Share on other sites

wielkość akwa które wraz ze wzrostem ryb zaczyna się kurczyć :wink:


Przeważnie dużo szybciej bo już po wlaniu wody się kurczy :D

Link to comment
Share on other sites

Bedzie bardzo niebiesko i bardzo pasiasto (saulosi, mpanga).Ja bym sie sklanial do obsady eljota z tych zaproponowanych..Przemysl to jeszcze, poogladaj i powiedz co jeszcze ci sie podoba.

Link to comment
Share on other sites

Kurcze myślałem że z doborem obsady będzie prościej,no ale biorąc pod uwagę wszystkie te ograniczenia tj:wielkość baniaka,dietę,temperament,oraz przede wszystkim to że dopiero raczkuję w tym temacie to chyba wybiorę:Labidochromis Caeruleus,Ps saulosi coral i Metriaclima Callainos.Tak po 10 sztuk młodych. Może wiecie gdzie w gdańsku mógłbym uczciwie kupić taką młodzież?

Link to comment
Share on other sites

Ten sklep to raczej daleko,boję sie o transport.Chyba zrobię tak że saulosi coral poszukam gdzieś u siebie a jak już będę je miał to resztę ściągnę z Torunia bo skoro to uniwerek to raczej pewne źródło,i z tego co wyczytałem nie byle jaka opieka!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Skoro producent dedykuje pod akwa to spokojnie da radę.
  • Piotr775
   U mnie tak jak u kolegi. Miałem przez 2 lata 375 l na szafce z 2 takimi nogami  po bokach i  było oki.
  • teller
   Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi! Kupiłem Aquael ultramax 1500. Będę go instalował od razu jak przyjdzie. Jak się do tego przygotować, żeby odbyło się to bezpiecznie dla domowników? Przenieść ryby na jeden dzień do innego zbiornika i dać filtrowi przefiltrować wodę? Muszę też doczyścić szybę i wyparzyć kamienie. Zapewne podmianka 40 litrów.  
  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.