Jump to content

Przymiarka do pierwszego malawi


spriterank
 Share

Recommended Posts

spriterank

Jako iż jest to mój pierwszy post pragnę się przywitać :) A teraz do rzeczy, zmieniam ogólne akwa na malawi jestem w trakcie kupowania wszystkiego, Posiadam akwarium około 210 - 220l filtr wewnętrzny mam Fan-3 zewnętrzny właśnie kupiłem JBL e 900

oświetlenie T5 18 W ( nei wybrałem jeszcze świetlówki ) w planach mam kupić piasek kwarcowy biały, łupki, wapień filipiński. moje pytanie jest takie czy mogę zmieszać w akwarium wapień z łupkami ? ( kusi mnie ten wapień bo podobno pomaga utrzymać dobre ph wody i może warto było by kupić kilka kamienia) nad obsadą jeszcze nie myślałem może zrobię jednogatunkowe saulosi nei wiem jeszcze. I jak moglibyście mi doradzić ile kupić sztuk łupków i ile kg piasku ? następna sprawa to czy warto kupować używany wapień bo nie wiem czy nie traci swoich właściwości po kilku latach itp aha i jeszcze jedno ciężki jest taki wapień ? ile może przypadać go na 1 kg. Ogólnie myślicie żę będzie mi to fajnie śmigać z takim osprzętem i ozdobami ?


Ps. sorki że tak wszystko naraz ale musiał bym do karzdego pytania zakładać nowy temat. Pozdrawia :D

Link to comment
Share on other sites

Filtr wew. troche za slaby.Kup cos mocniejszego,takiego z przeplywam co najmniej 1000l/h np. atmam 202 (bo pyski to generalnie brudasy sa :mrgreen:)

JBL jako biolog OK.

Co do lupkow sa dobre do zrobienia tla (sa plaskie) jako dekoracja raczej trudno z nich zrobic cos naturalnego.Wapien filipinski sobie odpusc, wyglada sztucznie.Daj albo zwykly wapien, piaskowiec czy serpentynit.

Link to comment
Share on other sites

spriterank

A wszystkie sertenpenity mają kolor zielony ? bo obecnie mam okazję kupić za 10 zł około 20 kg lub za 20 zł 40 kg takiego więc nie wiem jak by to wyglądało i czy to mi się opłaca? Dodam że zamierzam mieć bardziej oceaniczny klimat tzn taki kolor świetlówki który będzie podkreślał kolor ryb i głębie oceanu.

Link to comment
Share on other sites

Pyszczaki nie zyja w oceanie tylko w jeziorze, a jak chcesz oceaniczny klimat to polecam zalozyc akwarium morskie, bedzie wtedy 100 procentowy, morski klimat. :wink:

Jezeli chodzi o kamienie to na kazdym skladzie kamienia dostaniesz jz ze grosze, doslownie, za kilogram.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

hmm. serpentynit jest w większości czarny i kosztuje grosze.. do akwa 450l. płaciłem chyba 97 zł, ale było trochę tego :wink:

Głębi oceanu nie uzyskasz w Malawi, no może inaczej.. Uzyskasz, ale to będzie taki biało czarny murzyn.

Daj AM reef white lub power glo a będzie ładnie. Jak chcesz na niebiesko to narva blue :twisted: <omg>

Link to comment
Share on other sites

spriterank

Może się źle wyraziłem z tym morskim klimatem, chodziło mi coś bardzij o mroczny itp bo przy oświetleniu 18 w to raczej innego nie będę miał, a co do składu do nie wiem bo jak bym zawitał na kamieniołomie to nie wiem czy oni będą mieć takie kawałki które nadawały by się do akwarium a po 2 to jak zapytam o serpentynit to babka też może nie wiedzieć dokładnie o co mi chodzi i jak mi da coś innego a ja nie rozpoznam tego to tylko zaszkodzi mi pyskom, dzwoniłem ostatnio do kamieniołomu pytać o łupki to babka zapytała mnie o jakie łupki mi chodzi itp to ja mówie że do akwarium a ta mi mówi że oni mają duże kamienie więc wnioskuje że nie badzo wiedziała o co kaman. Tutaj na aukcjach allegro piszą że mają serpentynit zielony więc ..... ?

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

W zasadzie żaden kamień popularny w rejonach Polski, nie jest jakiś szkodliwy dla ryb. No chyba, że wynajdziesz coś egzotycznego z tiosiarczanem metylu, ale skąd ......

Link to comment
Share on other sites

A wszystkie sertenpenity mają kolor zielony ? bo obecnie mam okazję kupić za 10 zł około 20 kg lub za 20 zł 40 kg


Okazja to to nie jest, na składzie za 50 kg dałem coś 15zł...


w planach mam kupić piasek kwarcowy biały, łupki, wapień filipiński


Zdecyduj się na jeden rodzaj kamienia,imo wymienione przez Ciebie to najgorszy wybór...


aha i jeszcze jedno ciężki jest taki wapień ? ile może przypadać go na 1 kg


Na 1kg wapienia przypada ...1kg wapienia :wink:


nad obsadą jeszcze nie myślałem może zrobię jednogatunkowe saulosi


To się chwali ... :)

Link to comment
Share on other sites

spriterank

Co do kamienia podjołem decyzję, będzie to serpentynit i nic więcej nie będę mieszał z kamieniami, podłoże jak pisąłem biały piasek kwarcowy, takie jeszcze pytanko jeżeli już postawię akwarium i je zaleje to moge mieć starą świetlówkę czy lepiej kupić tą którą mam mieć zamiar używać jak już akwarium dojrzeje. ( Jutro wybieram się na poszukiwania skłądu kamini z celem jak już wspomniałem serpentynit) :D

Link to comment
Share on other sites

takie jeszcze pytanko jeżeli już postawię akwarium i je zaleje to moge mieć starą świetlówkę czy lepiej kupić tą którą mam mieć zamiar używać jak już akwarium dojrzeje.


Możesz użyć starej świetlówki....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pikczer
   Witam, mam chorą rybę. Samiec Aulonocara. Z 2 tygodnie temu pojawiła mu się rana, jakby ugryzienie. Myślałem, że się zagoi, ale rana z tkanką odpadła. Teraz ma dziurę, dosłownie.  Z tą dziurą jest pierwszy do karmienia, a dosłownie przed chwilą stuknął dwa razy większą od siebie rybę bo mu widok zasłaniała.  Ta sztuka jest w ogóle pechowa. Mam go pełen rok, urósł mniej niż 1 cm przez ten czas. Ma może z 7 cm. Przyjechał do mnie z "polecanej hodowli" w stanie agonalnym. Pobity, bez płetw, liczne rany, które nie wyglądały na świeże  Jakimś cudem wyzdrowiał, a umieściłem go tylko w kotniku, wewnątrz głównego akwarium. Po ponad półtora miesiąca wpuściłem go do reszty ryb i tak sobie żył. Zero wybarwiania się, po prostu je, pływa i robi kupę. Aaaa, brzuch ma zapadnięty od roku. Tak mu już zostało. A miał to być czadowy, kolorowy samiec ( podobnie jak i wiele innych z tej "polecanej hodowli").  Oprócz dziury ma teraz jakieś kropki? Albo mi się wydaje. Martwię się też o inne ryby. Są w pełni zdrowe, aktywne.  Coś z nim robić? 
  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.