Skocz do zawartości

Trochę dylematów, pytań, obaw czyli podstawy


quantic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.


Zacznijmy od tego że posiadam filtr aquael fan 2 i grzałkę 100 watt również tej firmy. Zafascynowany biotopem malawi postanowiłem takowy stworzyć (chociaż namiastkę). Pierwszym problemem jest to że powyższy sprzęt wystarczałby mi jedynie na 112 L maksymalnie co miałem poczatkowo w planach bo będzie to moje pierwsze akwa. Jednak potem stwierdziłem że mogę żałować tego kroku i wolę od razu kupic jakiś większy baniak 160 - 200 może 240 L. Czy w tym wypadku mogę jakoś wykorzystać owy sprzęt ? np dokladajac drugi, zewnetrzy filtr - tylko jaki ? Rozumiem że grzałka bedzie musiała iść w odstawkę choć pewnosci nie mam wiec pytam :wink: czy się nada lub czy da się ją jakoś wykorzystać, a jesli nie to co byście proponowali. Drążąc temat dalej - akwarium. Mam dylemat odnośnie wymiarów myślę o 100x40x40 jednak przeczytałem tu gdzieś wypowiedź że o wiele lepsze byłoby 100x50x50 czy rzeczywiście jest to aż taka (opłacalna) różnica ? Zastanawiam się również jaka będzie odpowiednia grubość szkła jeżeli będzie ono mieć od czasu do czasu "kontakt z muzyką". Kolejna sprawa to waga akwarium. Mieszkam w domu jednorodzinnym, a akwarium miałoby stać na pierwszym piętrze więc czy te 300 - 400 kg stojace w jednym miejscu uciskajace tak mały obszar to nie za duże obciążenie ?


I ostatnie pytanie dotyczące samego baniaka, czy moglibyscie polecić jakieś sprawdzone sklepy, które oferują optymalne ceny akwariów oraz bezpieczny transport ? Bo ceny w moim miasteczku porażają odrobinę.


Czytałem FAQ jednak nie znalazłem odpowiedzi, a raczej przebiegu dla laików co tak na prawdę jest potrzebne od zera aby przeprowadzić prawidłowo instalację zbiornika oraz adaptację ryb. Czy gdzieś na forum znajduje się taki topic ? Czy po prostu trzeba przekopywać forum ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do akwarium to z opcji które podałeś najlepsza to 120x40x50 czyli standardowe 240l :wink: . O strop się nie martw przykład, biblioteczka z książkami waży więcej :) Fan 2 raczej się nie przyda, za to grzałka może starczyć wszystko zależy od temperatury w mieszkaniu sposobu oświetlenia itp. (osobiście nie posiadam żadnej :wink: ). Do filtracji będzie ci potrzebny, filtr zewnętrzny do filtracji "biologicznej" (kubełek) oraz jakiś filtr wewnętrzny do filtracji "mechanicznej" najlepiej z przepływem pow 1500l/h. Jakie modele, to już zależy od planowanej obsady i zasobności portfela :)

Na początek poczytaj o "cyklu azotowym".

I pytaj, byle nie ciągle o to samo :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Perez666 akwa bierz największe na jakie możesz sobie pozwolić (weźmiesz te 160-200 l i za pół roku będziesz żałował) - miejsca zapewne masz sporo.

Jeśli zdecydujesz się na mniejsze akwa (do 240 l) i w pokoju jest przyzwoita temperatura to ta 100 W grzałka wystarczy.

Jeśli kupisz większy zbiornik (do czego Cię osobiście namawiam), to dokupisz jeszcze jedną np. 100 W, albo nie chcąc "zagracać" akwa dasz tylko jedną mocniejszą.

Co do filtrów to tak jak napisał eljot12, ale najpierw zdecyduj jaką pojemność będzie miało Twoje akwa i później do tego akwa dobierze się odpowiedni sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.