Jump to content

Trochę dylematów, pytań, obaw czyli podstawy

quantic
 Share

Recommended Posts

Witam.

Zacznijmy od tego że posiadam filtr aquael fan 2 i grzałkę 100 watt również tej firmy. Zafascynowany biotopem malawi postanowiłem takowy stworzyć (chociaż namiastkę). Pierwszym problemem jest to że powyższy sprzęt wystarczałby mi jedynie na 112 L maksymalnie co miałem poczatkowo w planach bo będzie to moje pierwsze akwa. Jednak potem stwierdziłem że mogę żałować tego kroku i wolę od razu kupic jakiś większy baniak 160 - 200 może 240 L. Czy w tym wypadku mogę jakoś wykorzystać owy sprzęt ? np dokladajac drugi, zewnetrzy filtr - tylko jaki ? Rozumiem że grzałka bedzie musiała iść w odstawkę choć pewnosci nie mam wiec pytam :wink: czy się nada lub czy da się ją jakoś wykorzystać, a jesli nie to co byście proponowali. Drążąc temat dalej - akwarium. Mam dylemat odnośnie wymiarów myślę o 100x40x40 jednak przeczytałem tu gdzieś wypowiedź że o wiele lepsze byłoby 100x50x50 czy rzeczywiście jest to aż taka (opłacalna) różnica ? Zastanawiam się również jaka będzie odpowiednia grubość szkła jeżeli będzie ono mieć od czasu do czasu "kontakt z muzyką". Kolejna sprawa to waga akwarium. Mieszkam w domu jednorodzinnym, a akwarium miałoby stać na pierwszym piętrze więc czy te 300 - 400 kg stojace w jednym miejscu uciskajace tak mały obszar to nie za duże obciążenie ?

I ostatnie pytanie dotyczące samego baniaka, czy moglibyscie polecić jakieś sprawdzone sklepy, które oferują optymalne ceny akwariów oraz bezpieczny transport ? Bo ceny w moim miasteczku porażają odrobinę.

Czytałem FAQ jednak nie znalazłem odpowiedzi, a raczej przebiegu dla laików co tak na prawdę jest potrzebne od zera aby przeprowadzić prawidłowo instalację zbiornika oraz adaptację ryb. Czy gdzieś na forum znajduje się taki topic ? Czy po prostu trzeba przekopywać forum ?

eljot

Co do akwarium to z opcji które podałeś najlepsza to 120x40x50 czyli standardowe 240l :wink: . O strop się nie martw przykład, biblioteczka z książkami waży więcej :) Fan 2 raczej się nie przyda, za to grzałka może starczyć wszystko zależy od temperatury w mieszkaniu sposobu oświetlenia itp. (osobiście nie posiadam żadnej :wink: ). Do filtracji będzie ci potrzebny, filtr zewnętrzny do filtracji "biologicznej" (kubełek) oraz jakiś filtr wewnętrzny do filtracji "mechanicznej" najlepiej z przepływem pow 1500l/h. Jakie modele, to już zależy od planowanej obsady i zasobności portfela :)

Na początek poczytaj o "cyklu azotowym".

I pytaj, byle nie ciągle o to samo :wink:

slawek gorol

Ehh..nie chce mi sie pisac w kolko to samo. Powiedz tylko skad jestes, co by jakis sklep ci zmajstrowac.

Perez666
Zastanawiam się również jaka będzie odpowiednia grubość szkła jeżeli będzie ono mieć od czasu do czasu "kontakt z muzyką".

Wystarczy takie jak jest przy standardowych baniakach.Baniak oczywiście bierz największy na jaki cię stać/masz miejsce.

misiek80

Tak jak napisał Perez666 akwa bierz największe na jakie możesz sobie pozwolić (weźmiesz te 160-200 l i za pół roku będziesz żałował) - miejsca zapewne masz sporo.

Jeśli zdecydujesz się na mniejsze akwa (do 240 l) i w pokoju jest przyzwoita temperatura to ta 100 W grzałka wystarczy.

Jeśli kupisz większy zbiornik (do czego Cię osobiście namawiam), to dokupisz jeszcze jedną np. 100 W, albo nie chcąc "zagracać" akwa dasz tylko jedną mocniejszą.

Co do filtrów to tak jak napisał eljot12, ale najpierw zdecyduj jaką pojemność będzie miało Twoje akwa i później do tego akwa dobierze się odpowiedni sprzęt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• Andrzej Głuszyca
      Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
    • marcin73m
      Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
    • teller
      Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
    • Bartek_De
      Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
    • teller
      Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
    • KapitanCzysty
      Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
    • marcin73m
      Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
    • marcin73m
      o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
    • Bartek_De
      To już też Chindongo😉
    • Bartek_De
      Na odchowanie, co by boruty u Ciebie nie było 😁
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.