Skocz do zawartości

letnie wahania temperatury


durriel

Rekomendowane odpowiedzi


Istnieje możliwosc wyliczenia jako ciekawostka dla inżyniera, o ile przeprowadzi się rejestracje zmian warunków w czasie ( trzeba dysponowac danymi),zatem nikt nie poda ci czy się sprawdzi chyba że wróżka.



komplikujesz sprawę Drak. Dla inżyniera to prost rzecz. podstawę oznacza empiria. na tej podstawie wyznaczysz model.

Najważniejsze parametry do mierzenia:

- temp. otoczenia

- temp. zbiornika

- wilgotność powietrza

- wydajność w l/h wentylatora.


Reszta, to drobiazgi bez wiekszego wpływu na wynik. Oczywiście model ważny tylko dla konkretnego ustawienia strumienia powietrza wobec określonego układu. czyli kąt ustawienia i długość/szerokość zbiornika. Na tej podstawie latwo wyznaczyć pewne stałe, powyżej których zmiana wentylatora nie zmiania wyniku. Ale to już wynika bezpośrednio z modelu.


Sir Yaro, nie robiłem tego rodzaju doświadczeń. Obawiam się jednak, że klimatyzatory posiadają znaczą przewagę nad układem otwartym - który jest bardzo kosztowny na dłuższą metę - wiąze się z dużym zużyciem nośnika energii - a wymagany jest wysokiej jakości, by nie dochodziło do zbyt szybkich awarii - np, poprzez osadzajacy sie kamień. Czyli wysokie koszty eksploatacyjne.

zaleta klimatyzotra jest także duża stała sprawność w zmiennych warunkach w przeciwieństwie do powyzszeog układu otwartego, oraz znacznie większy zakres pracy oraz niezawodność. np. nakład energii by przy pomocy samyhc wiatraczków zamrozic wodę w akwarium ???? jest chyba niewyobrażalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest tu pewien niuans, jeżeli klimatyzator ma służyć głownie "akwariowo" + inne dobra z jego posiadania to tańszy w eksploatacji będzie dedykowany "schładzacz" do akwarium.

I co najważniejsze skuteczniejszy i bardziej uniwersalny w swoim zastosowaniu.


Jeszcze jedna rzecz pominięta w tych naszych rozważaniach : izolacja.

Jakie by nie było rozwiązanie to wprowadzenie izolacji zbiornika ( czy tez układu) podnosi znacząco sprawność każdego rozwiązania , w tym wrzucania kostek lodu czy butelek.

Co ważne działa to też w "druga stronę" ,czyli zachowanie temperatury w okresie zimowym.

W jednym i drugim przypadku przekłada się to na oszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając od wentylatorków,jest jakaś możliwość regulacji obrotów? zastanawiałem się nad tym, ponieważ trochę u mnie głośno jak chodzą na max


Za głośno?Przypuszczam że kupiłeś pierwsze lepsze.Żeby było cicho trzeba kupić takie poniżej 10dB,ty pewnie masz powyżej 20dB...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając od wentylatorków,jest jakaś możliwość regulacji obrotów? zastanawiałem się nad tym, ponieważ trochę u mnie głośno jak chodzą na max


Za głośno?Przypuszczam że kupiłeś pierwsze lepsze.Żeby było cicho trzeba kupić takie poniżej 10dB,ty pewnie masz powyżej 20dB...


zaciąg powietrza powoduje szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji edytuj


Ten może być, chociaż lepszy byłby taki z pokrętłem (potencjometrem) bo płynnie można regulować prędkość obrotów.


Przeszukałem całe Allegro i nie znalazłem z potencjometrem.Może aukcja się zakończyła albo słabo się starałem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.