Jump to content

Zielone akwarium miesiąc po starcie :(


pillage
 Share

Recommended Posts

pillage

Witam Wszystkich !!


Akwarium 240L

Filtr kubełek JBL250

Obsada 2 paszczaki

Oświetlenie 2x 54W


Akwarium stało dwa tygodnie z włączonym filtrem, po tym okresie wpuściłem dwie rybki coby zaczęły budować biosystem, i przez dwa tyg było ok, woda klarowna, oświetlenie 8godz dziennie, i nagle po weekendzie zrobiło się zielono (nie mogę tego uchwycić na zdjęciu) woda stała się mętnie zielona, zielony nalot na piasku i skałach oraz w dolnych narożnikach akwarium. Zacząłem od 30% podmian co 3 dni, 4 dni zaciemnienia akwarium, osad zniknął z piasku, pozostał w narożnikach, i woda nadal jest zielono mętna. Sytuacja taka utrzymuje się od dwóch tygodni, lampy włączam na około 3 godz dziennie, podmiany co 4 dni. Co robić dalej?


13. czerwca zakupiłem mechanika(wydajność 1100l/h), działa bez napowietrzania, tzn. nie bąbelkuje, nałożyłem koc na 4 dni, po zdjęciu zielone ustąpiło, poza dolnym narożnikiem, to usunąłem ręcznie. podmiana co 4 dni 30% wody, piasek się lekko zieleni od spodu, tzn. widać z przodu i po bokach akwarium, ale woda jest klarowna. niestety nie mogę włączyć jednej żarówki, albo dwie albo wcale, palę więc po ok. 1 godz dziennie. chciałbym już zarybić zbiornik tak ok. 15 rybkami, myślicie że już mogę?


i co z oświetleniem, kupić słabsze żarówki? wymienić chyba i tak warto, ponieważ obecne philipsy to 'marketówki' nie przeznaczone do akwarium...


dziękuję ża wszystkie sugestie i porady

Link to comment
Share on other sites

MateuszT

FAQ niestety niewiele mówi nt. zakwitu. Sam sprawdzałem.

Link to comment
Share on other sites

Sprawdź przebieg zmienności NO2 a NO3 i wyjdzie ci czy warto zarybiać :) Ogólnei można w każdej chwili jeśli się ma w odwodzie odpowiednie środki. Zaglonienie może być wynikiem nadmiaru fosforanów w wodzie, bardzo pomaga obecność roślin wyższych.

Link to comment
Share on other sites

pillage

NO2= 0,0 - 0,2

N03= 0,0 - 5,0 bardziej w kierunku 0,0, mam po prostu taka skalę co 5,0 ale kolor słomkowy bardziej w kierunku 0,0

Link to comment
Share on other sites

Mateusz, takie pytanie a`propos : czy gdziekolwiek i kiedykolwiek i ktokolwiek opisał dokładnie te dwa stany ?

Powiedzmy coś na kształt cyklu azotowego (przyczyny, skutki, schemat reakcji)

Link to comment
Share on other sites

yaro
NO2= 0,0 - 0,2

N03= 0,0 - 5,0 bardziej w kierunku 0,0, mam po prostu taka skalę co 5,0 ale kolor słomkowy bardziej w kierunku 0,0Jak co róż wymieniasz wodę to w jaki sposób ma to akwarium się ustabilizować?

Po parametrach widać ze nie dajesz się rozwinąć bakteriom nitryfikacyjnym.

Link to comment
Share on other sites

pillage

podmieniałem według licznych porad m.in z forum www.malawiforum.pl, na chwilę obecną ost podmiana była 4 dni temu, więc skoro doradzasz żeby pozwolić dojrzeć, zostawię na tydzień i zobaczymy.


Następne pytanie, czy zmienić oświetlenie na słabsze?

Link to comment
Share on other sites

yaro

Jaką książkę nie otworzysz,to usłyszysz tylko o cotygodniowej podmianie wody, najczęściej podmienia się 10 - 20% w sporadycznych przypadkach więcej.

Ja na twoim miejscu doprowadził bym w akwarium do stanu gdy NO2 będzie niewykrywalne a NO3 w granicach 20-30, wtedy będzie można powiedzieć że cykl azotowy ci ruszył. Do tego momentu nie robił bym podmianek wody w ogóle, niech ryby troszkę nabrudzą.

Link to comment
Share on other sites

pillage

na razie mam 1 rybkę, chcę wpuścić 15 tylko czekałem aż zwalczę glony.


PS. a jak z oświetleniem?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Skoro producent dedykuje pod akwa to spokojnie da radę.
  • Piotr775
   U mnie tak jak u kolegi. Miałem przez 2 lata 375 l na szafce z 2 takimi nogami  po bokach i  było oki.
  • teller
   Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi! Kupiłem Aquael ultramax 1500. Będę go instalował od razu jak przyjdzie. Jak się do tego przygotować, żeby odbyło się to bezpiecznie dla domowników? Przenieść ryby na jeden dzień do innego zbiornika i dać filtrowi przefiltrować wodę? Muszę też doczyścić szybę i wyparzyć kamienie. Zapewne podmianka 40 litrów.  
  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.