Jump to content

Zielona woda


kamur
 Share

Recommended Posts

Witam :)

Wystartowałem akwarium - tzn ustabilizowało się, woda była czysta, kamloty zaczęły porastać okrzemkami, wpuściłem 8 Socolofi i... pojawił się problem...


Woda stała się zielona, a pysie po początkowym zadowoleniu zaczęły chować się pod kamieniami.


Akwa mam 150x50x50, oświetlane w tej chwili Aqua medic 10k , 54W, rybki karmione dainichi veggie deluxe i jbl novo malawi, filtracja: aquael unimax 700 i eheim 2252parametry:


temperatura : 26

PH : ok 8,5

KH : 14

GH : 7 (chyba trochę za niskie ?? )

NH4 : 0

NO2 : ok 0,02

NO3 : 15


Woda poza tym, że jest zielona jest też mętnawa. Ostatnia podmiana była w niedzielę ok 15% ale wygląd taki miała już przed podmianą.

Proszę o poradę co może być nie si w wodzie lub moim działaniu i jak to wyeliminować...

Link to comment
Share on other sitesProszę o poradę co może być nie si w wodzie lub moim działaniu i jak to wyeliminować...A po polsku?


Co do zielonej wody to filtracja mechaniczna, dokładasz do wewnątrz akwarium pompę, a na jej wylot doczepiasz mikrofibrę.

2-3 zmiany/płukania "szmatki" i powinno być czysto (gdzieś w ciągu 48 godzin).

Ja bym dodatkowo przepłukał filtracje i podłoże (odkurzanie), jest za duzo substancji odpadowych z których korzystają glony + podmiana gdzies na poziomie 20% celem rozcieńczenia tej "zupki" dla glonów (czyli dodatkowa podmiana wody).

Być może za dużo karmisz.

Link to comment
Share on other sites

brazylia

Wedlug mnie akwa nie jest jeszcze ustabilizowane, o czym swiadczy wykrywalne NO2.

Czy przed wpuszczeniem sokolofi, plywalo cos w akwa, czy stalo tylko z woda?Jezeli nic w akwa nie bylo to cykl azotowy dopiero wystartowal.

Wstrzymalbym sie z karmieniem, kupil jakis specyfik z bakteriami np.Sera Nitrivec, Denitrol JBL, kontrolowal parametry i wrazie wysokiego NO2 podmienial wode.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.