Jump to content

Przepływ wody


SmyQ
 Share

Recommended Posts

Witam!


Borykam się z małym problemem, a mianowicie chodzi o niezbieranie odchodów przez mechanika.

Na pierwszym zdjęciu widać maskownicę i wlot wody do niej.

zdjcie061e.th.jpg

Na drugim zaznaczyłem na czerwono miejsca zbierania się odchodów ryb, na żółto miejsce wylotu wody z filtra (deszczownica).

zdjcie063z.th.jpg

Co mógłbym zrobić aby nieczystości były zbierane przez mechanika? Może i ten głaz obok maskownicy przeszkadza w cyrkulacji wody, ale dla testu "przeniosłem" nieczystości blisko wlotu wody w maskownicy i tam też leżały w miejscu....

Akwa 112l profil, filtr wydajność - 650l\h.


Dziękuję i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Perez666

Skieruj wylot filtra wzdłuż tylnej szyby(bez deszczowni),wtedy woda będzie powracać przy przedniej szybie.Druga opcja to dołożenie niewielkiego cyrkulatora,chociaż w tak małym baniaku chyba większego sensu to niema.

Link to comment
Share on other sites

Filtr mechaniczny nie ściągnie ci samoistnie wszystkich brudów z podłoża z racji zawirowań.

Może jakiś mały cyrkulator (strumień bezpośredni, z odbicia...) zdmuchujący z tych miejsc w stronę poboru wody...lub zamontowanie poboru wody (i zamaskowanie) w miejscu największej koncentracji zanieczyszczeń....

Ułożenie inaczej skałek powodujące zbieranie się brudu w pobliżu poboru....

Dużo kombinacji cie czeka, minus piasku i to białego.

Link to comment
Share on other sites

misiek80

A ja powiem, że dołożenie cyrkulatora nawet w niedużym baniaku ma sens. Tyle że wtedy musisz zrobić sobie drugą maskownicę właśnie na ów cyrkulator. U mnie też sam mechanik nie dawał rady i też zbierał mi się syf w akwa. Dołożyłem cyrkulator i jest o niebo lepiej - teraz odchody zbieraja mi się tylko w jednym miejscu, za największym kamieniem... minuta odmulania co kilka dni i syfu nie widać wcale. A tak na marginesie - trochę mały masz ten otwór w maskownicy. Ja w swojej maskownicy, za którą jest mechanik mam 3 otwory - każdy o wymiarach kilkanaście x kilkanaście cm.

Link to comment
Share on other sites

Myślałem o cyrkulatorze i chyba go wybiorę, teraz pozostaje znależć miejsce i go zakryć, ale najpierw trzeba będzie przeprowadzić test no i chyba powiększę otwór w maskownicy. Jeśli ktoś ma jeszcze pomysł to z ciekawością poczytam.


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.