Jump to content

Jaki zbiornik do szafki (DIY) 170x100x60

kris_G4
 Share

Recommended Posts

kris_G4

Witam zaczynam swoja przygode z Malawi, Wczesniej mialem mikro zbiornik (63 l) i dwa pyszczaki. Rybki tak mi sie spodobaly ze postanowilem zbudowac im lepsze warunki do zycia. Obecnie wykonalem szafke pod akwarium (wym. 170x100x60) i mam problem jaki zbiornik wybrac. Zastanawiam sie nad nastepujacymi wymiarami:

> 150x50x40

> 150x50x50

> 170x50x50

> 170x60x50

> 170x40x50

Glowne moje zalozenie jest takie aby wiekszosc rzeczy zrobic samemu. Jesli chodzi o koszty to jestem na nie przygotowany gdyz czas jaki dalem sobie na zalozenie akwarium to ok. 8 m-cy. Prosilbym jeszcze o rade jakie filtry zastosowac do danych zbiornikow. Pozdrawiam

Perez666

Z tych co wypisałeś to standardowe akwa 150x50x50.Jeśli masz możliwość klejenia akwa to oczywiście 170x100x60 :wink:

kris_G4

nie musi byc to standardowy zbiornik. Ja najbardziej przymiezam sie do 170x50x50 lub 170x60x50 z tym ze nie wiem czy lepiej zainwestowac w wysokosc zbiornika czy lepiej w jego glebokosc. Co do standardowych zbiornikow na poczatku obralem 150x50x50 ale po zrobieniu szafki zdecydowalem wykozystac cala jej dlugosc czyli 170 cm. To jedyny wymiar jaki jestem pewien :)

Perez666
e nie wiem czy lepiej zainwestowac w wysokosc zbiornika czy lepiej w jego glebokosc

Zdecydowanie głębia baniaka.Daj tyle ile możesz :wink:

kris_G4

Mozecie mi podac orientacyjna cene baniaka 170x50x60 bo w sklepie zaspiewali mi 900 - 1000 zl, natomiast na allegro ok 900 zl. Aczkolwiek w Poznaniu znalazłem Pana który może zrobić je za 400 zl ale z lodzi do poznania kawal drogi i koszt paliwa niweluje opłacalność interesu. Jest może ktoś na forum z lodzi kto może mi polecić jakiegoś szklarza (bylem w rybarium ale tam koszt zrobienia to 1700 zl).

900zł to w miarę standardowa cena. Jeżeli porównujesz ceny akwariów o tych samych wymiarach to musisz jeszcze uwzględnić grubość szyby z jakiej jest wykonane.

• 2 weeks later...

udalo mi sie znalezc Pana, ktory wykona mi zbiornik w cenie 1zl/litr z szyby 10mm. Zbiornik bedzie miec 450 litrow i tu mam problem odnosnie zastosowania systemu filtracji. W chwili obecnej zastanawiam sie nad jednym filtrem zewnetrznym( do 600l) i dwoma wewnetrznymi(ok 1000l/h) ale mam problemy jak dobrac ich parametry. Rozwazalem rowniez mozliwosc zastosowania dwoch zewnetrznych (ok 500l/h kazdy) i jednym zewnetrznym. Problem polega na tym aby zrownowazyc koszty z jakoscia filtracji, tzn miec super filtracje ale za 1000 zl(np.) lub wydac 300zl ale pozniej miec syf w akwarium. Pomozcie

filtracje dobiera sie pod katem planowanej obsady i pojemności akawarium netto. Najlepszym rozwiązaniem na początek bedzie zewnętrzny biolog + silna głowica (2000-3000 l/h)+ cyrkulator (3000-6000 l/h). Powinieneś się zmieścić w 600-700 złotych.

Jesli chodzi o obsade akwarium to planowo max 20szt. z dwoch gatunkow z tym iz zakladam ze ryby sie rozmnoza wiec ich ilosc sie zwiekszy, Narybku (przynajmniej na poczatek) nie zamierzam wogole odlawiac co sie uchowa to sie uchowa (naturalna selekcja:)). Jesli chodzi o filtr biologiczny to jaka powinien miec wydajnosc i co kryje sie pod haslem "silna glowica" bo nie moge zatrybic. Jaka role w akwarium ma spelniac cyrkulator??

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• pablomas
      Niemcom nie ufaj 😁 A tak serio handlowcy na maxa wykorzystują niewiedzę kupującego i wszytko w temacie , coś się dobrze sprzedaje to czemu nie.
    • pulpet
      To nie do końca tak. Tu jeden z niemieckich kolegów fajnie opisuje, skąd biorą się nieścisłości i nieporozumienia jeśli chodzi o oznaczenie pokoleń.  https://www.malawi-germany.de/index.php/wissenswertes/512-f1-vs-wfnz-die-generationenssysteme.html To co robią z tym sprzedawcy może być wynikiem niewiedzy i nieznajomości zagadnienia. Może nie każdy sprzedawca/importer wie o istnieniu  dwóch klasyfikacji używających oznaczeń Fx i wtedy w dobrej wierze sprzedaje ryby sklasyfikowane wg stopnia pokrewieństwa jako ryby sklasyfikowane pod względem domieszki "dzikiej krwi". Nie zawsze musi to być oszustwo.
    • tom77
      Moim zdaniem oszustwo. Mogą być nieścisłości i różne rozumienia jak nazywać ryby z hodowli przyjeziorowych, ale jeśli ktoś przywozi/zamawia ryby z Afryki i potem nazywa ryby w drugim lub jeszcze późniejszym pokoleniu terminem "F1" to ewidentnie oszukuje. F1 to tylko pierwsze pokolenie, czyli rodzice z odłowu, tarło w akwarium (w niewoli). Zdaję sobie sprawę, że część sprzedawców może oszukiwać, ale jeżeli my malawiści hobbyści zaczniemy to akceptować wtedy błyskawicznie "pieniądz gorszy wyprze lepszy" i przyzwoitej jakości ryb będzie jak na lekarstwo (patrz los saulosi lub oryginalnego S.fryeri)
    • Bastian
      Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
    • pulpet
      Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
    • Bartek_De
      @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
    • Bastian
      Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
    • S_owa
      Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
    • Vrzechu
      @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
    • S_owa
      Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.