Jump to content

Test Zoolteka,rózne wyniki??


Neosternik
 Share

Recommended Posts

Neosternik

Witajcie,jako że walcze z No3 a mam narazie tylko testy zoolteka,wiec sprawdzam wode co kilka dni wlasnie nimi,zbiornik ma okolo tygodnia.

Chodzi mi o to dlaczego jest taka róznica pomiaru zmieniajac fiolke na inna niz ta która dołączona jest do testu.Test ma date wazności do 03.2011r,wiec powinien byc dobry.

Oba testy wykonane tak samo czyli pobrane 5ml wody z akwa,dane do obydwu fiolek które zostaly wyplukane w wodzie z akwa,potem 7 kropli odczynnika nr1...mieszamy kilka sekund,potem jedna płaska miarka proszku z zestawu...mieszamy z 30sek....nastepnie dodaje 7 kropel odczynnika 2,mieszam....i dlaczego sa tak różne wyniki??

Pierwsza fiolka jest wąska a druga szeroka...co jest nie tak..może źle wykonuje test??

post-9835-14695712544209_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

czester_

Pierwsza sprawa.. testu zooleka na no3 sa do dupy i wyniki wychodzą różne.

Z czego jest ta wąska fiolka? Może ma w sobie jakieś związki. Z tego co pamiętam zoolek radzi wypłukać fiolkę 3 razy w wodzie z akwarium. Umyj obydwie porządnie, wypłukaj i sprawdź testy jeszcze raz.

Tyle narazie przychodzi mi do głowy.

Link to comment
Share on other sites

Neosternik

Wykonałem ponowne dwa testy w kieliszkach do wódeczki,wszystko wyplukałem 3 razy,tak jak mówi instrukcja,wynik...taki jak w fiolce zoolteka..wyglada na to ze jest powtarzalność i nie okłamuje.

Odniose sie jeszcze do sposobu porównywania fiolek z kartka"wzorcem"otoz do tej pory kolor wody w fiolce porównywalem w taki sposób jak na pierwszej fotografi i na moje oko wynik No3 to ok 80-130mg/l,ale gdy wykonalem porównanie dokładnie z instrukcja to moje oko mowi No3-10mg/l....może kłopot z testami zoolteka wynika wlasnie ze złego porównywania kolorów??

post-9835-14695712544851_thumb.jpg

post-9835-14695712545478_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sugeruję zamiast zmieniać pojemniki, zmienić test. Sera, JBL, Salifert - coś innej firmy i porównać. Albo poprosić znajomego akwarystę o wykonanie pomiaru innym testem, inaczej będziesz błądził w niepewności co tak naprawdę dzieje się w tym akwarium.

Link to comment
Share on other sites

jurek035

z testami zoolteka też miałem problem. zooltek wskazywał no3 ok 80 a jbl 20.dla pewności zrobiłem badanie testem 5in1 tetry i wynik był zbliżony do jbl.podsumowując testy zoolteka można sobie podarować jeśli chodzi o no3.

Link to comment
Share on other sites

-Przemo-

Neosternik, ale jeżeli już chcesz porównywać kolor stawiając fiolkę na testach i patrzeć z góry na kolor to chyba powinno się to robić używając dwóch fiolek, jedna z wlanymi odczynnikami stawiana na białej części kartki a druga bez oddczynników tylko z taką samą ilością wody stawiana na kolorowym kółku. Nie wiem czy będzie różnica, ale może być, między 10 a 80 nie ma zbytniej różnicy koloru więc nawet nieznaczna różnica zmieni wynik znacznie.

Link to comment
Share on other sites

Powinno się robić tak jak napisano w instrukcji.A w niej w ogóle nie ma mowy o stawianiu tego na kartonowej skali, tylko trzymanie kilka cm nad białym polem przy świetle dziennym, patrzenie z góry i porównanie z tymi kółkami. Problem z tymi testami jest taki,że te kolory dobrano jakoś dziwnie i trudno odczytać wynik.

Link to comment
Share on other sites

Neosternik

Masz racje Klubowicz...fiolke trzyma sie dwa centymetry nad kartonikiem i porównuje kolor...tak jak zaleca zooltek.

To prawda ze trudno dokładnie określić w ten sposób ilość No3.

Niestety nie mam znajomego akwarysty żeby mogł mi sprawdzić wode innym testem,kupie innej firmy i zobacze,porównam z wynikiem zoolteka...wogóle może warto pisać do producenta jakiem maile żeby zrobił coś z tymi testami,jakoś je zrobil bardziej dokładne,bo cena jest nie najgorsza.

Choć z drugiej strony,jak to mówią..jaka cena taki produkt:)

Link to comment
Share on other sites

Neosternik

Dzis zamówiłem testy Sery,innych nie mam możliwości dostania.sprawdze i porównam zoolekiem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.