Jump to content

Co w zamian za saulosi?


aarset
 Share

Recommended Posts

aarset

Ponieważ przy okazji przeprowadzki zmieniam zbiornik na troszkę większy i mam już dość ciągle eliminujących się samic saulosi, postanowiłem zastąpić ten gatunek innym. Do wyboru są redy lub msobo magunga, obydwa F1. Zachowania redów znam natomiast msobo nigdy nie miałem i nie wiem jak jest u nich z agresją itp. W związku z tym mam pytanie: który gatunek wybralibyście? Zbiornik 500l (180x55x50), obecna obsada: acei, maingano i rdzawe. Jest jeszcze opcja, żeby zrezygnować z maingano i wpuścić redy i msobo. Jak myślicie, które rozwiązanie będzie lepsze?

Link to comment
Share on other sites

Perez666

U mnie przy 4 samcach msobo wew.gatunkowa agresja była średnia,po redukcji do 3 dominant tłukł 3-go samca i zrobiłem kolejną redukcję tym razem został 1.Teraz jest spokój czasem pogoni samiczki ale to w ramach amorów :P Na inne gatunki nawet nie spojrzy jeśli nie wpłyną na jego rewir.Ja optuję na drugi wariant...:D

Link to comment
Share on other sites

Nie brałeś pod uwagę interruptusa?

W sumie bardzo podobny do saulosi (samice ładniejsze) i może nie taki narwany...


Mi ostatnio wpadł w oko i jeżeli nie zdecyduję się na mięsną obsadę to chyba pójdę tym tropem...

Link to comment
Share on other sites

aarset
Nie brałeś pod uwagę interruptusa?

Myślałem, nawet chciałem je kiedyś dodać do demasoni. Muszę jednak podjąć szybką decyzję a w tym momencie mam możliwość kupienia pokolenia F1 tylko redów i msobo na tyle dużych, że można bez problemu określić ich płeć. Chciałbym uniknąć wpuszczania podrostków i ich późniejszej redukcji.

EDIT: A tak poza tym mam sentyment do redów :wink:

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Dobrym wyborem bedzie interruptus:),ale jak miales problem z samicami potulnego saulosi to nie wiem jak masz zamiar hodowac bardziej porywcze samice melanochromisa bez eliminacji wewnątrz gatunkowej. same stadko sie wyklaruje i pobicia czy zgony to czesc tego hobby.

Link to comment
Share on other sites

Elozox, nigdzie nie pisałem że mam zamiar kupić interruptusa. Zresztą dokonałem już wyboru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.