Jump to content

sinice

wartek
 Share

Recommended Posts

wartek

przejzalem wiele tematow na forum, ale nie znalazlem odpowiedzi na pytanie jak rozpoznac sinice :)

wiem ze maja miec wloski, wygladac jak na zdjeciach, maja byc kleiste i moga byc na piasku, ale czy ktorys z tych czynnikow moze byc decydujacy?

czy to ze glon pojawia sie na piasku wystarczy do 100% pewnosci ze to sinice? ktos napisal ze zielenice nie wystepuja na piasku, ale na ile to pewne ze to nie cos innego?

czy wszystkie sinice rosna bardzo szybko? albo smierdza?

po czym mozna w 100% sie o tym przekonac? czy jest cos takiego?

Kolonie sinic sinozielone,tworzą lepkie nitki,albo kulk,albo plechę w której można zauważyć pecherzyki gazu,łatwiej dają się usunąć niż drobne glony jednokomorkowe z szyby. Bardzo szybko rosną na wszystkich podłożach,na pewno szybciej od glonów.Niektórzy twierdzą,że mają zapach świeżego ogórka, dla mnie trochę bagno,trochę kamfora. Zdjęcia są do znalezienia w necie.

-Przemo-

Zmierz tez NO3 i PO4, jak stosunek bedzie wiekszy niz 22 to juz masz odpowiedz i wiesz tez co zrobic - zmniejszyc NO3

aarset
]Zmierz tez NO3 i PO4, jak stosunek bedzie wiekszy niz 22 to juz masz odpowiedz i wiesz tez co zrobic - zmniejszyc NO3
Jeżeli masz na myśli stosunek Redfielda, to w sytuacji o której piszesz istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się glonów zielonych. Sinice mogą pojawić się, gdy ten stosunek jest mniejszy niż 10.

wartek

dzieki za odpowiedzi, ale czy ktorykolwiek z wyzej wymienionych czynnikow, lub ktorys zestaw moze dac 100% odpowiedz?

oraz kolejne pytanie przyszlo mi do glowy, wiem ze NO3 wspomaga rozwoj glonow, ale czy obnizenie NO3 moze zatrzymac ich rozwoj? czy jak juz sie pojawia to jest na to zbyt pozno?

lukaszn

sory ze pisze tu ale gdzie mozna zaprezetowac zbiornik? mam 500l i to forum jest pokręcone albo nie wiem gdzie co jest..

-Przemo-

aarset, masz rację, pomyliłem się, miało być na odwrót - za mały nie za duży.

wartek, gdy są takie glony to najpierw mierzysz parametry wody, potem ją doprowadzasz doładu a potem można czekac kilka tygodni i gdy nie ma efektu wtedy drastyczniejsze metody. Można też po unormowaniu parametrów wody zaciemnić akwarium na kilka dni, jeżeli to nie są glony ciemnolubne a sinice chyba nie są.

Może masz za dużo roślin i NO3 zerowe przy wykrywalnym PO4, albo może masz denitryfikator i nie podmieniasz w ogole wody?

slawek gorol
sory ze pisze tu ale gdzie mozna zaprezetowac zbiornik? mam 500l i to forum jest pokręcone albo nie wiem gdzie co jest..

dział - galeria :wink:

wartek

hmm to juz sie zgubilem :)

glony potrzebuja NO3 do zycia, moje NO3 to okolo 10, podmiany robie ale stoi tak ciagle w okolicach 10 bo rybki jeszcze male wiec tak nie brudza. z roslin mam anubiasa i cryptocoryne.

zastanawiam sie czy nie dolozyc pistii, podobno dobrze wyciaga wszelkie skladniki potrzebne do zycia glonom, ale czy to moze pomoc na ewentualne sinice?

aarset

Zmierz PO4. Przy azotanach na poziomie 10mg/l fosforany nie powinny być wyższe niż 1mg/l. Wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia sinic. Może trzeba robić częstsze podmiany wody?