Jump to content

Żywy pokarm


cezarix
 Share

Recommended Posts

Jakiś czas temu zacząłem karmić moje Tyrranochromisy żywym pokarmem, czyli takim jakim żywią się w naturze. Na razie pozyskuję/kupuję najróżniejszy narybek, ale zastanawiam się nad samowystarczalnością.

I tu pytanko, ktoś hoduje jakieś rybska specjalnie na pokarm, może jakieś podpowiedzi co do gatunków - szybko rozmnażających się.

Mimo ewentualnych przeciwników takiego stanu rzeczy, przy obecnej wielkości moich drapieżników i ich naturalnych nawykach żywieniowych jest to konieczność. Z resztą od czasu wprowadzenia "żywej diety" zaczęły podchodzić do tarła.

Link to comment
Share on other sites

greghor

Kupę lat temu jako żywy pokarm stosowałem gupiki wyławiane ze zbiorników wody chłodzącej na elektrowni. Myślę, że właśnie gatunki żyworodne rozmnażają się na tyle szybko, że nadałyby się do twoich celów, ale jak musiałaby wyglądać taka hodowla to ciężko wyczuć...

Link to comment
Share on other sites

No właśnie z tymi gupikami to ponoć nie do końca, moja pierwsza myśl też taka była, ale dowiedziałem się, że żyworódki nie są jednak tak płodne jak np. połudiowoamerykańskie Zebry ... ale moje predatorki wolą jak pokarm ma kolor czerwony :)

Link to comment
Share on other sites

czester_

Gupiki nie są płodne? :D Dam ci przepis:


- nie podmieniaj wody, dopiero jak żółta

- zasadź masę roślin

- wyłączaj filtry na noc

- kup do kompletu kiryska


I młodych będziesz miał w duuużo:DA tak poważnie to zastanowił bym się nad krewetkami, te to się dopiero mnożą, a do tego masz w domku dodatkowy piękny baniaczek.

Link to comment
Share on other sites

greghor

Lub zamiast hodowli znajdź podobne do mojego, prawie darmowe źródło,;)) Teraz sam się zastanawiam, czy dawałbym te elektrowniane gupiki pupilom do spożywania. Bądź co bądź pływały w wodzie technologicznej, raczej niezbyt czystej...

Link to comment
Share on other sites

czester lejesz miód na moje serce, masz rację spróbuję ponownie z gupikami, tylko że one kurcze malusie są :(

Link to comment
Share on other sites

czester_

Załóż 60l i trzymaj jak laik:) Po 2 miesiącach będzie tego pełno na przekór wszystkim naukom o rybach:)

Link to comment
Share on other sites

Nuroslaw

wydaje się że niektore ryby mnożą się na potęgę. Jak zaczniesz nimi skarmiać, to okaże się że brakuje Ci gupików.


Miałem tak, kiedy hodowałem szczupaki w akwarium. W krótkim czasie zabrakł gupików. Zjadał jednego dorosłego dziennie. Gupik przeciętnie nosił około 30-40 młodych przez 4 tygodnie. W tym czasie szczupak zjadał całą populację dorosłych. Na osiagnięcie właściwych rozmiarów potrzebowalem 6 miesięcy. WIęc oznaczało to, że nosić powinno 7 samic, a to również oznacza że powinienem mieć w akwa 10-14 dorosłych samic i około 30 samców. W praktyce równanie nie było tak proste, bo szczupak rósł, rósł i już po dwóch miesiącach potrzebował około 2 drosłych gupików dziennie, poźniej 3 a potem zabrakło mi gupików :)


A Archocentrus nigrofasciatus- to faktycznie demon rozrodu, szczególnie że całkiem sporo młodych a sama hodowla bezproblemowa. Ale ostatecznie to 2-3 zbiorniki z hodowlą pokarmu..... lub liczyć będziesz na tanie zakupy :). tu polecam hurtownie. takie neonki chodza po 50 gr/szt ?


Teraz sam się zastanawiam, czy dawałbym te elektrowniane gupiki pupilom do spożywania. Bądź co bądź pływały w wodzie technologicznej, raczej niezbyt czystej...

? jakiej wodzie technologicznej, ta jest zbyt cenna, to raczej tylko woda chłodnicza. A jedyne obawy, to nie kwestia czystości wody, a jej zdrowotności (choroby i pasożyty ryb krajowych).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pablomas
   Niemcom nie ufaj 😁 A tak serio handlowcy na maxa wykorzystują niewiedzę kupującego i wszytko w temacie , coś się dobrze sprzedaje to czemu nie.
  • pulpet
   To nie do końca tak. Tu jeden z niemieckich kolegów fajnie opisuje, skąd biorą się nieścisłości i nieporozumienia jeśli chodzi o oznaczenie pokoleń.  https://www.malawi-germany.de/index.php/wissenswertes/512-f1-vs-wfnz-die-generationenssysteme.html To co robią z tym sprzedawcy może być wynikiem niewiedzy i nieznajomości zagadnienia. Może nie każdy sprzedawca/importer wie o istnieniu  dwóch klasyfikacji używających oznaczeń Fx i wtedy w dobrej wierze sprzedaje ryby sklasyfikowane wg stopnia pokrewieństwa jako ryby sklasyfikowane pod względem domieszki "dzikiej krwi". Nie zawsze musi to być oszustwo.
  • tom77
   Moim zdaniem oszustwo. Mogą być nieścisłości i różne rozumienia jak nazywać ryby z hodowli przyjeziorowych, ale jeśli ktoś przywozi/zamawia ryby z Afryki i potem nazywa ryby w drugim lub jeszcze późniejszym pokoleniu terminem "F1" to ewidentnie oszukuje. F1 to tylko pierwsze pokolenie, czyli rodzice z odłowu, tarło w akwarium (w niewoli). Zdaję sobie sprawę, że część sprzedawców może oszukiwać, ale jeżeli my malawiści hobbyści zaczniemy to akceptować wtedy błyskawicznie "pieniądz gorszy wyprze lepszy" i przyzwoitej jakości ryb będzie jak na lekarstwo (patrz los saulosi lub oryginalnego S.fryeri)
  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.