Jump to content

240 l - przymiarka -Non Mbuna + Mbuna


Lasti
 Share

Recommended Posts

Witam.

Obok pielęgnic amerykańskich postanowiłem postawić 240l (120x40x50) poświęcone Malawi. Zastanawiam się nad obsadą. Mbuna szczerze mówiąc mnie nie porywają jakoś szczególnie, za to Aulonocary wgniatają w fotel.


Zdecydowałem się na połączenie Aulonocar i Mbuna w jednym zbiorniku. Wymaga to trochę wprawy jednak na szczęście mam już trochę doświadczenia z pyszczakami. Sądzę że dam radę.


Oto moja propozycja obsady:

Aulonocara jacobfreibergi/Aulonocara sp. Red Rubin - 2 samce i 5 samic

Labidochromis caeruleus - 1 samiec i 3 samice

Pseudotropheus saulosi - 3 samce i 6 samic

Lub:

Aulonocara jacobfreibergi/Aulonocara sp. Red Rubin - 2 samce i 5 samic

Labidochromis caeruleus - 3 samce i 6 samic

Pseudotropheus saulosi - 1 samiec i 3 samice


Co do wystroju to planuje takie coś: http://img18.imageshack.us/img18/9981/image4rv.jpg

Czyli lewa strona to piaszczysta pustynia dla Aulonocar a rumowisko skalne dla wszystkiego innego co będzie nim zainteresowane.

Jako kamień chce wykorzystać łupek z mojej dawnej Tanganiki, wygląda on tak: http://img236.imageshack.us/img236/9980/33822470ua5.jpg


Zastanawiam się czy będzie to dobre rozwiązanie. Chciałem żeby akwarium imitowało zejście brzegu jeziora do strefy piaszczystej.


Co sądzicie o tym wszystkim?


Chcę zaznaczyć że miałem już wcześniej styczność z rybami z Malawi jak i z Tanganiki więc nie jestem zielony w temacie.


Pozdrawiam Michał.

Link to comment
Share on other sites

czester_

Saulosa z rubin red myślę że możesz spróbować. Nie skłaniał bym się jednak ku trzem gatunkom. Masz małe akwarium, dwa różne gatunki.

Na serwisie z tego co pamiętam jest artykuł harisimiego na temat takich połączeń.

Link to comment
Share on other sites

danielj

Jacobfreibergi na pewno nie do tego akwarium

Samiec potrafi dorosnąć do 16cm , czasem więcej więc to za mały baniak.

Link to comment
Share on other sites

Czyli z non mbuna wybrać Aulonocara sp.? Podobno rosną mniejsze a to kluczowa kwestia.


Aha i która filtracja była by lepsza:


-Tetra Tex EX 700 (biolog)

-AquaEl UNIFILTER 1000 (mechanik)


czy:


-Eheim Professionel III 2080 za wszystko.


Niewiem czy Eheim nie zrobi mi pralki w akwarium bo polecany jest do zbiornikach o pojemności 1000 litrów :roll:

Link to comment
Share on other sites

Kroczek33

Nie można raczej mieć za dużego filtra ;/

Możesz zmniejszyć przepływ jak będzie praleczka.

Ale lepiej chyba z mechanikiem .

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Obsada już prawie zdecydowana:

Wygląda tak:


-Aulonocara sp. Red Rubin - 2 samce i 5 samic

-Lipochromis sp "matumbi hunter" - 1 samiec i 2 samice (piękny pyszczak z Wiktorii, oto jak wygląda: http://www.cichlidexplorer.com/wp-content/uploads/2010/01/Lipochromis-sp-Matumbi-Hunter-male.jpg)


I chyba te dwa gatunki wystarczą choć myślałem nad dodaniem saulosi.

Lipochromisy są dość małe i nie należą do agresywnych ryb więc nikomu w drogę nie będą wchodzić. To takie stadne pielęgnice. Zajmę się ich hodowlą gdyż tego gatunku w Polsce praktycznie nie ma. Ich sprawa czy pasują do obsady już została omówiona więc wpasują się idealnie do Aulonocar :wink:


Co sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Sądzimy,że będziesz pierwszym który zda relację z tego eksperymentu. Tylko skąd weźmiesz te lipochromisy? Niby stadne, więc czemu tylko 3 szt? Oj będzie ciekawie, proszę o podzielenie się wrażeniami z hodowli!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.