Jump to content

Instalacja filtrująca do 300L - prosba o opinie

luka_glo
 Share

Recommended Posts

luka_glo

Witam Szanownych :-)

Realizacja projektu akwarium postępuje naprzód. Właśnie zamówiłem szkło (pojawi się pewnie za 2 tygodnie).

Teraz zastanawiam się nad systemem filtrowania z wykorzystaniem narurowców i kubełka. Chodzi mi o to, żeby było dublowanie filtracji na wypadek awarii (kubełek oczywiście będzie biologiem).

Byłbym wdzięczny za zerknięcie na załączony schemat poglądowy i wyrażenie swoich opinii - tzn. co ew. byście poprawili...

Nurtują mnie szczególnie nast. pytania:

1) czy taki układ rur będzie działał?

2) chcąc zapewnić tłoczenie na wysokość 1,5m myślę o pompie np. Omnigena 25-60 - ok?

3) czy pobieranie wody do biologa za mechanicznym może stwarzać jakieś kłopoty?

4) czy używaliście filtrów siatkowych np. coś takiego http://sklep.osmoza.pl/wklad-nylonowy-fcpnn-af-p-323.html - czy używać gradacji 100 a potem 50 czy od razu oba 50?

Oczywiście wszelkie sugestie mile widziane !

Z góry dziękować ;-)

Pozdrawiam !

post-9793-14695712521368_thumb.jpg

nie widzi mi się zasilanie eheima - na 100% będzie głośno buczał i nie zdziwił bym się gdyby dość szybko się zepsuł

Perez666

ad.2-omnigena 25-40 wystarczy

ad.4-daruj sobie siatkowe,momentalnie się zapychają

Ja osobiście przy narurowcach jako prefiltr używam wkładu 100mikro. a za pompą 50micro.i sprawuje się to bardzo dobrze.

luka_glo

ad.4-daruj sobie siatkowe,momentalnie się zapychają

Ja osobiście przy narurowcach jako prefiltr używam wkładu 100mikro. a za pompą 50micro.i sprawuje się to bardzo dobrze.

Z Omnigeną - dzięki! tak zrobię!

Co do wkładu 100 i 50 mikro - rozumiem, że w takim razie one są jednorazowe? Czy da się je czyścić? Jaki to typ? Sznurek czy polietylen? Inny? Możesz proszę podać jaki to model?

Jeszcze raz góry dziękuję

Pozdrawiam

Luka

Większość (90%) wkładów jest jednorazowa.

Ale są tanie (sprawdź ceny).

I nie, nie da sie wkładów w jakikolwiek sposób wyczyścić,jedynie jakie można czyścić to klasyczne osadnikowe (harmonijkowe poliuretan lub z siatki metalowej).

luka_glo

Yaro, Perez666, Drak - dzięki za podpowiedzi!

Yaro - dlaczego Eheim w takim układzie może hałasować? Cały ten układ był pomyślany tak, żeby mieć jak najmniej elementów (nie chcę osobnego mechanika do Eheima). Jakieś inne sugestie?

Z góry dzięki

Pozdrowienia!

Nuroslaw

bo zależnie jak dobierze średnice węży prowadzący wodę, pompa do CO jako silniejsza może poddbierać wodę Eheimowi lub wpompowywać dodatkowo do niego. Brakuje zaworu przeciwzrotnego od strony słabszej pompy.

ano tak

co do czyszczenia filtrów sznurkowych?

ja je mam nie jako jednorazowe - po prostu gdy mi się mocno zabrudzi odwijam 1/3 sznurka i ponownie używam, czasami nawet odwijam i drugi raz, ale wtedy jest już go troszkę za mało ale i tak mam czystą wodę.

Po trzecie kupiłem wkład do narurowca który zapełniłem watą akwarystyczną i gdy ona się zabrudzi to ją wyrzucam, trzeci sposób to nawijanie na zużyty filtr sznurkowy takiego materiału tapicerskiego (nie pamiętam jak się nazywa) taka włóknina.

Sposobów jest dużo trzeba sobie dobrać taki co ci pasuje.

Filtry polipropylenowe się nie nadają.

Jarosław Woźniak

Witam :D

Ten materiał tapicerski to owata.Używam owaty w prefiltrze narurowym do kubełka.

Fajna sprawa :!:

pozdrawiam