Jump to content

bloat?


koala-20
 Share

Recommended Posts

koala-20

Witam.

To mój pierwszy post na forum KM.

Wcześniej wrzuciłem tylko 2 fotki swojego akwa.

Zbiornik 120dłx40szer.x50wys 240l(profil=216l – 30kg. Piasku kwarcowego i około 50 kg. Kamienia daje jakieś 160l wody).

Filtracja: tetra tec ex 1200 – biolog z pre-filtrem(złoże: 2 kosze ceramika+gąbka, 1xbio-bale, 1xgąbka z włókniną)

Aquael fan 3 plus – mechanik(tylko gąbka).

Filtry+napowietrzanie chodzi 24h/d

Oświetlenie 13-16h/24h

Na start dodałem TETRAAQUA AQUA SAFE - środek do uzdatniania wody wodociągowej.

• po zastosowaniu Aqua Safe woda natychmiast staje się wodą akwariową

• wiąże skutecznie metale ciężkie oraz neutralizuje chlor

• dzięki zastosowaniu koloidów zapewnia pełną ochronę warstwy śluzowej na ciele ryb, przez co stają się one odporniejsze na wszelkiego rodzaju infekcje i obtarcia, przyspiesza rekonwalescencję

• zawiera działającą antystresowo grupę witamin B

• przyspiesza proces rekonwalescencji

• stabilizuje poziom pierwiastków śladowych (żelazo, mangan i innych) niezbędnych dla prawidłowego rozwoju roślin

• polecany w przypadku urządzania nowego akwarium, każdorazowej podmiany wody, w trakcie transportu ryb, w okresie kwarantanny i rekonwalescencji

• teraz z formułą BioExtract, zawierającą wyciąg z wyselekcjonowanych roślin morskich, chroni i zapewnia szybki rozwój bakterii nitryfikacyjnych (ważnych dla rozkładu zanieczyszczeń).

Podmiana wody raz w tyg. 20-25% (odstana-uzupełniana wraz z każdą podmianą)

Napowietrzanie też w pełni funkcjonalne – mechanik z bąbelkami + deszczownia (umieszczona pod wodą, wyskakuje nad lustrem jakieś 2 cm.)

Mianowicie sprawa ma się tak : akwa zalane 11.03.2010r , dojrzewało do 29.03.2010r. w tym dniu wpuściłem 4 szt. Maylandia estherae red-red.

Następnego dnia dołączyły 4 szt. Pseudotropheus socolofi i kolejnego 4szt. Pseudotropheus Saulosi.,

Przed wpuszczeniem ryb zmierzyłem tylko parametry PH oraz GH/KH, Ph wyniosło 8 –test zooltek, Gh 16 – zooltek, kh 11- zooltek – wszystkie testy kropelkowe.TERAZ WIEM,ŻE DUZYM BŁĘDEM BYŁO NIE ZMIERZENIE NO3 ORAZ NO2!!! – testy już jadą

Dnia 11.04.2010r. zaobserwowałem dziwne objawy pyszczaków są nimi: nie odrywające się odchody barwy białej-przeżroczystej(nie zauważyłem u soulosi), ryby ocierają się o piasek, red-redy pobladły(jeden chowa się za kamieniami), jeden z socolofi dostał drgawek(z jego apetytem jest różnie raz jest chętny do pobierania pokarmu raz nie, reszta pobiera żarełko jak się należy).Od czasu zaobserwowania zmian w zachowaniu pupili ograniczyłem jedzenie jedynie do jednego posiłku(szczypta spiruliny tropi cala-rano. Dziś(14.04.2010r.) przyszedł pokarm lepszej jakości wiec zamiast tropicala podam 1 posiłek spirulinki o.s.i.). być może wczesniej dostawały zbyt dużo pokarmu, z uwagi na to ograniczyłem.

Po zmianie w zachowaniu ryb przeszukałem fora akwarystyczne od A do Z ich objawy skłoniły mnie do zakupu metronidazolu którym rozpocząłem leczenie swoich pociech na ich pospolitą chorobę bloat!.

Ze względu na brak środka wspomagającego jakim był do jakiegoś czasu Bactopur direct ograniczyłem się tylko do kuracji metro-zastosowałem 13.04.2010r.(5g na 100 l).

Po dodaniu środka jakby troszke się polepszyło lecz dnia 14.04.2010r. u niektórych rybci zauważyłem lekki wytrzeszcz oczu( nie u wszystkich), dodam że socolofi się mniej telepie.

I teraz moje pytanko czy można coś wywnioskowac na chwilę obecną nie znając parametrów NO2 & NO3? Proszę o pomoc i dziękuję wszystkim którzy zechcieli by się zainteresowac tematem.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Cześć. Te objawy również mogą wskazywać na zbyt wysoki poziom No2. Na samych odchodach nie możesz się wzorować, gdyż to może być zwykła niestrawność. Podjąłeś zbyt gwałtowną decyzję o stosowaniu metro. Ogranicz karmienie, jak dostaniesz testy to wrzuć wyniki. Poza tym, Tetra A.S. wcale nie robi wody zdatnej do natychmiastowego wpuszczania ryb - pomyśl, kto by wtedy czekał, aż cykl się ustabilizuje ? To zwykły chwyt - ale widać - działa.

Link to comment
Share on other sites

koala-20

Zdaję sobie z tego sprawę że nie robi tego z wodą.dlatego rybcie zostały wpuszczone po dłuższym okresie czasu.

a co do odchodów jak juz powiedziałem doszły do tego jeszcze objawy w postaci ocierania, odosobnieniu 1 red-reda, a nastepnie telepotaniu socolofi.

Jak również podejrzewam, że to wszystko mogło zajśc przez nie odpowiednie steżenie no2.

działałem szybko i to od razu metrem bo nie miałem dostepu do tych testów w swoim miescie.

Załatwienie recepty zajęło mi minutke z uwagi na to, że sąsiadka jest weterynarzem, także obawiajac sie o los rybek zastosowałem kurację.

Taka kolej rzeczy bo mam nogę w gipsie i łatwiejsze było takie rozwiązanie.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Rozumiem. Kiedy będziesz miał testy ? Profilaktycznie podmień z 10-15% wody aby rozrzedzić teoretyczną, wysoką wartość azotynów.

Link to comment
Share on other sites

koala-20

wodę podmieniłem przed podaniem leku jakies 20% dziś i jutro brak jakiejkolwiek ingerencji w podmianę zgodnie z leczeniem.

Po jutrze podmiana 20% + dawka leku 50% nastepnie kolejna podmiana i dodanie węgla na pozbycie się leku.

testy wysłano dziś także jutro max piątek będą u mnie(jbl no2 - jbl no3 wyczytałem ze w miare dokładne.

Link to comment
Share on other sites

koala-20

przyszły testy a wiec sprawa ma się tak : No2 = 0,05 , natomiast No3 = 20.

mam również na stanie wkład do filtra zbijacy powyższe parametry : http://www.akwarystyczny24.pl/clearmec-plus-wklad-azotanyno3-azotynyno2-amonnh4-p-361.html.

tylko teraz pytanie czy go zastosowac? czy poczynic inne kroki?

ewentualnie jakie ?

po podmianie wody parametry takie same.

Link to comment
Share on other sites

czyli nie zamknięty cykl azotowy nie do końca wystartował a wpuszczenie rybek tylko pogłębiło efekt.


Kroki

- sprawdzać stan wody

- jak tylko skoczy NO2 podmienić 10% wody nie więcej.

- czekać aż NO3 wrośnie a NO2 spadnie do 0

- Karmić rybcie tak minimalnie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
  • Vrzechu
   @KapitanCzysty mówisz - masz  "Czarna Mamba"  oraz Kulfon  Labeotropheusy nie rzucają się bardzo w oczy bo są tylko 3 samice i 1 samiec, ale mają się dobrze i samice między sobą wykazują najwięcej agresji ze wszystkich moich podopiecznych. Mimo posiadania 3 Synodontisów uchowały się nawet 2 maluszki. Z moich obserwacji wynika, że samica trzymała w pyszczku większą ilość młodziaków, ale jak tylko jakieś jej uciekły to zostały pożarte. Te 2-3 sztuki nosiła tak długo, że już martwiłem się, że nie przeżyje bo bardzo schudła i wszystko trwało chyba 4 tygodnie. Wypuściła je jak były już naprawdę spore jak na narybek i dwa udaje mi się czasami dostrzec. Sama bardzo szybko wróciła do formy a następna już inkubuje  Jurny ten Kulfon    
  • KapitanCzysty
   Widać, że ryby dobrej jakości i chyba dobrze karmione 😉 . Sporo Ci urosły Acei i szerszenie i faktycznie, aż miło się na nie patrzy. Ciekaw jestem ujęcia z bliska tego "czarnucha" , intryguje mnie. 😄 Nie widzę natomiast Labeotropheusów, dalej je masz?  Całokształt bardzo mi się podoba.
  • Vrzechu
   Wygląda pięknie  Dopiero co zakładałem swój zbiornik a po przeczytaniu kilku postów tutaj, już tęsknie za zakładaniem nowego baniaka  Powodzenia na dalszym etapie  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.