Jump to content

Tło wewnętrzne z kamieni


misiek80
 Share

Recommended Posts

misiek80

Mam pytanie do osób, które robiły tło wewnętrzne np. z łupka albo innego kamienia. Do czego lepiej przykleić kamienie? Do plexi czy spienionego PCV? Jeśli do spienionego PCV to jaką grubośc wybrać? Mam do wyboru 3 albo 6 mm? Tło bedzie miało wymiary 75 x 40 cm. Mam już wycięte 2 maskownice ze spienionego PCV o grubości 3 mm (na mechanika i cyrkulator), które będą stały w dwóch tylnych rogach akwa. Tło w jego górnej części napewno przykleję paskiem silikonu do akwa. Zastanawiam się czy trzeba je jeszcze w jakiś inny sposób zabezpieczyć? Nie będzie jakieś specjalnie wielkie, więc nie powinno aż tak dużo ważyć. Kamienie mają grubość od kilku do około 10 mm.

Link to comment
Share on other sites

Ja kleiłem na sylikon akwarystyczny do spienionego pvc o grubości 6 mm.Tło mialo wymiary 120x45cm.Dołem przysypałem je piaskiem i oparłem o nie kilka kamieni,a góre zamocowałem na sylikon i trzymało bez problemu.

Link to comment
Share on other sites

misiek80

Czy to spienione pvc o grubości 6 mm pod cieżarem kamieni nie wygięło się za bardzo? Z ciekawości, ile ważyło Twoje tło i jakich kamieni użyłeś do jego budowy?

Ja tło będę wstawiał do funkcjonującego już baniaka i pewnie będę musiał spuścić z połowę wody.

Link to comment
Share on other sites

czester_

Mi po 4 latach kamienie zaczynają odpadać z plexi. Ale powodem bylo wyjęcie tła, przypomniał sobie o swojej wadze;)

Link to comment
Share on other sites

Tło zrobione z lupka flitowego,waga całości 17,3kg,z pcv nic się nie działo,aż do momentu wyciągania z akwa,wtedy puścił sylikon,ale nie cały tylko miejscami.Przy wkładaniu upuść tylko trochę wody,tyle ile będziesz potrzebował do podklejenia tła sylikonem,bo musisz w tym miejscu szybę dokładnie osuszyć.

Link to comment
Share on other sites

misiek80

Czester - a tak z ciekawości ile Twoje tło waży?

Mcbazo - jak na wymiar 120x45 to waga 17,3 kg jest całkeim nieduża. Niektóre kamienie w akwa potrafą po tyle ważyć. Musiałes mieć bardzo cieniutkie te łupki?

Link to comment
Share on other sites

czester_
Czester - a tak z ciekawości ile Twoje tło waży?

Mcbazo - jak na wymiar 120x45 to waga 17,3 kg jest całkeim nieduża. Niektóre kamienie w akwa potrafą po tyle ważyć. Musiałes mieć bardzo cieniutkie te łupki?
w pizd... :) nie ważyłem ale spokojnie z 40. Łupka to ja nie mam za cieńkiego, miało wyglądać a nie mało ważyć. 3 Wielkie tuby silikonu poszły:P

Link to comment
Share on other sites

misiek80

Czy spienione PCV o grubości 3 mm (bo jak się okazało tylko do takiego mam dostęp) nie będzie za cienkie na kilkunasto kilogramowe tło?

Czester - podoba mi się Twoje tło, maskowniica i całe akwa.

Link to comment
Share on other sites

misiek80

Otwory w maskownicy, przez które syf będzie zasysany do mechanika wycinaliście przed, czy po przyklejeniu kamini (w szczelinach między nimi)? Mnie się wydaje, że lepiej wyciąć np. kilka poziomych otworów zanim się kamienie przyklei, a potem gdyby się okazało, że większość przykryły kamienie, to dorobić jeszcze kilka między kamieniami?

Link to comment
Share on other sites

czester_

Otwory wytnij najpierw. I zrób je duże. Przysypiesz piaskiem, troche pyśki naniosą i jak zrobisz za małe będzie problem. Z tym doświadczeniem co mam teraz zrobił bym je właśnie troszkę wyższe. W samej maskownicy również zrób sobie zapas jakbyś czasem pompe lub gąbke zmieniał.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.