Jump to content

Oświetlenie na diodach

Dividi
 Share

Recommended Posts

Witam

Od roku używam ledów w mojej 30L solniczce.4 białe zimne diody + 2 niebieskie każda o mocy 1W.Dla sarcopytohona to wystarcza.Wszystko jest sterowane microkomputerem - symulacja dnia i nocy(powolny wzrost i spadek natężenia światła).Wcześniej testowałem oświetlenie na fluxach 1 i 4 "chipsowych" ale efekty niebyły zadowalające do tego lutowanie 40 diod...

Jestem na etapie zakładania malawi 250l + sump 25l.Chcę to oczywiście oświetlać ledami. Na forum znalazłem linka do takich diod http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/0/pid/13822/page/1/backurl czy może ktoś testował je?Cena jest zadowalająca.

Pozdrawiam

solniczk_led_2.jpg[/attachment:3p5k8ht3] solniczk_led_3.jpg[/attachment:3p5k8ht3]

post-9765-14695712508022_thumb.jpg

post-9765-14695712509102_thumb.jpg

Te które wybrałeś są wyjątkowo upierdliwe w lutowaniu, z tego co wyczytałem na innym forum.

Oraz mają inną zasadniczą wadę, nie są selekcjonowane, tzn jak wynika z karty specyfikacji technicznej: świecą światłem od ...K do ...K (najczęściej 5500K dla białych).

Czyli kupisz je i z 10-ciu zainstalowanych 1/3 będzie świecić na żółto część na ziomnobiało, dodatkowo niektóre jaśniej niektóre ciemniej...

w przypadku diód to "tanie mięso...", chyba że kupisz sobie 100, wybierzesz właściwe a reszte popchniesz...

O wiele łatwiejszy montaż (bo gotowych zmontowanych fabrycznie: dioda, podkładka, soczewka) oraz więcej światła uzyskasz dzięki:

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/10898/pid/11066/page/1/backurl

A naj naj naj wyższej jakości sa diody CREE z serii XR-E

tutaj już na gotowym PCB w kształcie gwiazdy (radiator) http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/14592/pid/15995/page/1/backurl

wiem że drożej, ale znacznie lepszy efekt...

Ja narazie mam akwa na żarówkach diodowych na trzonku GU10 i daje radę świetnie... w przypadku malawi gdzie tam nie potrzebujesz dużo światła może coś takiego... tanie i bez lutowania...

Akurat celowo szukałem takich z wąskim snopem, o temp białej zimnej i na wygodnym do montażu trzonku... ale ogólnie jest co kto lubi...

Choć myślę o szarpnięciu się na powerledy, bo potrzebuję wodę dogrzewać do 30st, a takie ledy przyklejone tym pcb do aluminiowej rurki prostokątnej gdzie jest przepływ wody doskonale ją podgrzewają, bez użycia grzałki... cały czas myślę o tym...

Drak - nie ma - lutownica, pcb, lupa i bardzo spokojne spokojne ręce... i heja :)

Chyba że doczepisz to do nierdzewki lub szkła, inaczej wykończysz sobie ryby.

Chłodziarki do akwariów komory wymiennikowe mają z tytanu.

Generalnie pomysł słuszny, gdyby nie ceny tych specjalizowanych ledów....niestety, spory kawałek czasu minął a one jakoś tanieć nie chcą.

Onegdaj sie tym interesowałem i warto zainwestować jedynie do morskich i roślinnych ze względu na rachunki za energie - tu się inwestycja zwróci + oczywiście możliwośc regulacji.

Co do ledowych jak zastepstwo halogenów : świetna sprawa ale :

-światło skupione, do czytania jak najbardziej, w akwarium...efekt zależny od ilości i wysokości

-jeśli brac do akwarów to "światło zimne" gdyż są mocniejsze (mam oba typy i wyraźnie widać różnice w jasności, nie tylko w barwie).

Nie wiem jak się przedstawia sprawa tych "linijek diodowych",na ile to warte w naszych zastosowaniach.

W ręku miałem ale jak to w rzeczywistości świeci nie wiem (tyle co z daleka na wystawie).

Chyba że doczepisz to do nierdzewki lub szkła, inaczej wykończysz sobie ryby.

Chłodziarki do akwariów komory wymiennikowe mają z tytanu.

Nie, po puszczeniu wody przez alu, na powierzchni styku dochodzi do utlenienia, czy korozji... nie jestem chemikiem, ale tworzy sie cieniutka nieprzepuszczalna dla wody warstwa i skoro na forach paletkowych stosują i im ryby nie giną to się nie martwię...

Generalnie pomysł słuszny, gdyby nie ceny tych specjalizowanych ledów....niestety, spory kawałek czasu minął a one jakoś tanieć nie chcą.

Onegdaj sie tym interesowałem i warto zainwestować jedynie do morskich i roślinnych ze względu na rachunki za energie - tu się inwestycja zwróci + oczywiście możliwośc regulacji.

One będą tanieć, ale i tak są tanie, bo żeby oświetlić roślinne oświetlane dotychczas 300W hqi, wystarczy instalacja na 130 diodach o odpowiedniej proporcji barw (3 barwy wymieszane) - łacznie 130W

i co z tego że instalacja taka kosztuje w wersji DIY ~1000zł

skoro oszczędzasz 200W na oświetleniu

Co do ledowych jak zastepstwo halogenów : świetna sprawa ale :

-światło skupione, do czytania jak najbardziej, w akwarium...efekt zależny od ilości i wysokości

-jeśli brac do akwarów to "światło zimne" gdyż są mocniejsze (mam oba typy i wyraźnie widać różnice w jasności, nie tylko w barwie).

z tego to najbardziej podoba mi się u mnie "snopy światła wpadające przez korony drzew" nad moim kawałkiem rio negro... no ale tak - nie mam malawi

Nie wiem jak się przedstawia sprawa tych "linijek diodowych",na ile to warte w naszych zastosowaniach.

te taśmy sklejone z superfluxów w kawałkach 5-metrowych - nie chce mi się tego teraz szukać, ale taka taśma 5m za około 180zł zastępuje 10 takich żarówek jak moje w kwestii jasności - w przybliżeniu, a do 400tki malawi wystarczy, ale cała... więc nalażałoby nią okleić całą pokrywę od wewnątrz...

prawda jest taka że ktoś musiałby to zrobić pierwszy żeby inni zobaczyli czy akurat z taśmą im się będzie podobać...

Chodzi mi o takie "linijki" wykonane z szeregu , zmontowane z wtyczka itd, coś na kształt takich mini kompletów świetlówkowych jakie można kupić.

Nie chodzi mi natomiast o linijki wykonane jako "świetlówki" do zastępowania tychże.

Nie wiem czy ktoś to widział i wie jak intensywne jest to oświetlenie.

Jeśli chodzi o temperatura barwową tych diod ,to nie byłby problem.Może nawet plus (może uzyskałbym większy współczynik Ra :) ).Ogólnie chcę uzyskać około 8000K,nieuniknione jest dodanie niebieskich power ledów.

Kolimatorów nie chcę używać bo zależy mi na szerokim kącie(lepsze wymieszanie światła).Miałem doczynienia już z ledmi które się ciężko lutuje,po paru próbach powinno pójść.Żarówki ledowe odpadają bo są zasilane 230V i cena za lumen trochę większa.Wszystko bedzie sterowane przez PWM więc temperatura będzie dużo niższa.

Wcześniej używałem diod sp nova ale ta cena za cree jest świetna.

A naj naj naj wyższej jakości sa diody CREE z serii XR-E

tutaj już na gotowym PCB w kształcie gwiazdy (radiator) http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/14592/pid/15995/page/1/backurl

wiem że drożej, ale znacznie lepszy efekt...

Napewno są lepsze ale 20zł za 100lm to trochę za dużo.Kupując 3 ledy za 5.30+vat i nawet niech każdy led będzie miał 60 (według specyfikacji 60-101) to mam 180lm.Myślę że na początek kupię 10szt i przetestuje.

Fluxy nie spełniły moich oczekiwań :).

Pozdrawiam