Skocz do zawartości

Jaka filtracja (minimalna) biologiczna wystarczy?


-Przemo-

Rekomendowane odpowiedzi

Sławku ale jaki masz problem skoro wszystko jest znormalizowane z podaniem wartości.

Co kupujesz pompę o nieoznaczonej wydajności ,loteria?

Jedno co musisz dobrać tą wydajność w przypadku dajmy na to takiej pompy.

I takie podejście tyczy się wszystkiego,dobierasz bazując na gotowych produktach.

I cóż więcej ,chyba nie liczysz na to że ci się wszystko samo poklika i złączy ? :wink:


No jeżeli to stanowi większe wyzwanie jak utrzymanie równowagi biologicznej....ale najwyraźniej stanowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jesteśmy w stanie kontrolować procesów biologicznej filtracji (czyli flory i fauny),a wszystko odbywa się na zasadzie jest dobrze/ jest źle.

Nam nie potrzeba dodatkowej kontroli, biologia się robi sama, jak jej tylo nie przeszkadzamy i damy minimum złoża biologicznego albo i nie. W przyrodzie ona też się nie kontroluje i też jest albo dobrze albo źle. Normalnie bakterie nitryfikacyjne są na wierzchu podłoża i kamieniach i załatwiają całą sprawę. Jak ktoś by zatruł jezioro czymś co niszczy bakterie to by zdechły i było by źle i całe jezioro by ucierpiało. To jest sprawa zero jedynkowa, jest źle albo jest dobrze kropka.

I nie mieszaj w to flory ona tu nie ma nic do rzeczy, nie mówimy o redukcji NO3 tylko NO2/NH3/4 a flora i owszem redukuje tez NO2/NH3/4 ale nawet jakby nie redukowała to bakterie by po prostu zredukowały więcej.

__________________

Oprogramowanie sklepów internetowych Sklep internetowy program

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Czytając ten temat nasunęło mi się pytanie. A mianowicie czy do akwarium o pojemności 300 litrów funkcjonującym od 2 lat z obsadą (4szt dorosłych exLamprologus caudopunctatus (od marca br. (poprzednio były też 4 naskalniki J. ornatus i 4 L. brevis)) + obecnie 15 szt 2 - 3cm młodzieży) z filtracją opartą na głowicy atman 202 z gęstą gąbką w kształcie walcach o wymiarach (10cm (szer.) x 15cm (wys.)) wystarczy dodać jako filtracją zewnętrzną eheim 2313? Zaniepokoił mnie poziom NO3 na poziomie 20 - 40 mg (roztwór ma czerwony kolor, pomiar testem firmy zoolek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten temat nasunęło mi się pytanie. A mianowicie czy do akwarium o pojemności 300 litrów funkcjonującym od 2 lat z obsadą (4szt dorosłych exLamprologus caudopunctatus (od marca br. (poprzednio były też 4 naskalniki J. ornatus i 4 L. brevis)) + obecnie 15 szt 2 - 3cm młodzieży) z filtracją opartą na głowicy atman 202 z gęstą gąbką w kształcie walcach o wymiarach (10cm (szer.) x 15cm (wys.)) wystarczy dodać jako filtracją zewnętrzną eheim 2313? Zaniepokoił mnie poziom NO3 na poziomie 20 - 40 mg (roztwór ma czerwony kolor, pomiar testem firmy zoolek).


NO3 nie powinno Cię niepokoić. Zbadaj lepiej NO2 i NH3.

Ten eheim jest trochę mały. Przepływ na poziomie 440l/h byłby ok ale z wkładami przepływ spadnie. Szukałbym czegoś z większym przepływem, coś koło 1000l/h. Jakiś Unimax? 250 lub 500? Miałem Unimaxa500 i sprawował się wzorowo w akwarium 580l. Teraz tam jest narurowiec, ale spokojnie do Twoich 300l starczy a i będziesz miał pewność, że biologii Ci nie zabraknie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw ten kubełek w spokoju. Eheim ten ma większą wydajność niż jbl 900. A u mnie chodził w 450l przy 19 rybach i spokojnie dawała radę z utrzymaniem biologi. Powiedz czym jest zasypany? Jaką masz ilość ryb w akwarium? Może coś z tego się przyda http://forum.klub-malawi.pl/podstawowy-osprzet-filtracyjny-t20673.html

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jest w drodze, prawdopodobnie kurier przewiezie mi go we wtorek/w środę. Początkowo miałem w planach zastosowanie gąbki jako filtację mechaniczną i grys koralowy. W akwarium aktualnie mam 4 dorosłe L. caudopunctatus i 15 młodych (2 - 3cm).

I tak na przyszłość, czy ten eheim 2313 + głowica atman 202 z gąbką wystarczą dla 10 P. saulosi? Mam w planach wymianę muszlowców na pyszczaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.