Jump to content

Preis Mineral Salz


aarset
 Share

Recommended Posts

Ja używam. Jest to tzw. "sól bez soli" czyli zawierająca b.wiele pierwiastków z wyłączeniem NaCl. Znajduje zastosowanie w metodzie Ballinga, oraz przygotowywaniu wody dla pielęgnic z Malawi i Tanganiki, ewentualnie ktoś bardzo konserwatywny może na jej bazie "wyprodukować" sól morską. Producent całkiem logicznie nie podaje dawkowania soli do potrzeb akwarystyki słodkowodnej, aby przygotować odpowiednią wodę należy posiadać konduktometr. Jest bardzo wydajna. W moim zbiorniku dzięki tej soli, wodorowęglanowi sodu oraz 9L dolomitu w filtrach kubełkowych utrzymuję parametry: KH - 15, Ph - 8,7, przewodność ~670uS (Tanganika)

Jak zapewne pamiętasz z innej dyskusji używam 100% wody RO.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie: jak szybko rozpuszcza się ta sól, w jakiej temperaturze i czy woda po jej rozpuszczeniu jest od razu klarowna? Pytam bo ostatnio zauważyłem, że po dodaniu AquaDur'u JBL'a woda nawet pomimo kilkunastogodzinnego mieszania i podgrzewania utrzymuje się lekko mętna. W jakich proporcjach mieszasz sól Preis'a z wodorowęglanem sodu?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Woda, standardowe 25C, sól rozpuszcza się dwuetapowo: I natychmiastowy 90% objętości soli, II pozostała część w postaci białych płatków/cząstek wymaga mieszania kilkunastominutowego powerhead'em. Uzyskany roztwór jest klarowny. Jeśli chodzi o proporcje to nie umiem ich podać. Procedura wygląda następująco; najpierw soda do otrzymania KH ~14 potem uzupełnienie Preisem do uzyskania ~650uS.


PS. Zapomniałem dopisać, że w moim zbiorniku za poprawne parametry odpowiada także dozowanie Ballinga.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Nie podkładaj nic pomiędzy plastikową podstawkę i szkło. Taki podkład wystarczy, wręcz niektórzy  producenci zbiorników wyłączają gwarancję, jeśli dołożysz coś innego. Trafiłeś na forum miłośników ryb z jeziora Malawi, więc obejmie cię tutaj ostracyzm towarzyski. Twoje ryby to zdecydowanie nie ten biotop. Choć jeśli chodzi o techniczne rozwiązania niczym się to nie różni. Ale fanatyczni wyznawcy jedynie słusznej akwarystyki będą mieli usta pełne wody, jeśli nie hodujesz gatunków którymi się.zajmujemy. A ja zachęcam cię do zapoznania się z zawartością naszego forum. Może kiedyś,  w przyszłości,  przy okazji większego akwarium zdecydujesz się na te najpiękniejsze na świecie ryby😉. Powodzenia.
  • Ludwik
   Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?
  • Kondikus
   Witam,   jeszcze raz dziękuję za pomoc.   Pływać w nim będą molinezje, gupiki i mieczyki.   Mam jednak jeszcze ważne pytanie. Zanim postawię akwarium na tej szafce tak myślę czy położyć plastikowy podkład a na niego 1 lub 2 warstwy podkładu pod panele o grubości 3-4mm. Czy bez tej podkładki plastikowej na 3 warstwy podkładu pod panele? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?    
  • darkon
   W związku ze zmianą moich akwarystycznych planów sprzedam trochę gratów przydatnuch w filtracji pompa Jebao Smart DC Pump 3500 falownik Jebao OW-25 Purolite A520E Purigen
  • Andrzej Głuszyca
   No właśnie..kolega nie napisał co tam będzie a skoro to forum Malawi to zakładam , że pyszczaki.
  • rafalniski
   Razem z filtrem będą pewnie jakieś media (gąbki, ceramika i inne) - zanim cokolwiek z nimi zrobisz porządnie je wypłucz a dopiero potem wkładaj do filtra - w ten sposób unikniesz pylenia! Ani na foto ani w opisie nie widać żebyś miał już jakąś ceramikę w akwarium (filtry mają chyba tylko gąbki?).  Jeżeli jednak posiadasz gdzieś ceramikę w obiegu to przełóż ją do nowego filtra. Jeżeli natomiast nie masz jeszcze żadnej ceramiki to przede wszystkim tą nową porządnie wypłucz! Możesz też na dzień lub dwa wrzucić ją do słoika/miski, zalać wodą z akwarium, dodać bakterie (np. Prodibio) i włożyć kostkę napowietrzającą na dno. W ten sposób część bakterii zagnieździ się już bezpośrednio w nowej ceramice.
  • Bartek_De
   ...pod warunkiem, że będą tam pływać pyszczaki w co wątpię. 
  • kazikx
   Cześć, spróbuj może ściągnąć oramowanie szafki, bo rzuca się w oczy, że zestaw szafka + akwarium jest dobrany przypadkowo.
  • Andrzej Głuszyca
   Może . Chyba  , że temperatura wody przekroczy 30C.  
  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.