Skocz do zawartości

Duże akwarium, czemu szkło i pokrywa są takie drogie?


-Przemo-

Rekomendowane odpowiedzi

od strony technicznej akwa moze byc wyzsze niz głębsze. Ale robi się strasznie płaskie. Stad coraz wiekszą popularnością robią się akwa szersze niż 40-50 cm. Np. 200/60/60.


Jeśli chcesz mieć długie, liczyc sie musisz z kosztami. Ewentualnie robisz z cienkiego szkła np. 6 mm, ale wtedy odpowiednio gęsciej wzmocnienia poprzeczne. Wtedy koszty powinny spaść. problemem jest jednak długość. sprawdź czy 2,5 m nie wypadnie znacznie taniej. Nie wiem jakiej długości normalnie tafle szkła przywoża do Twojego szklarza. ale dno na tej dlugosci to jednak dzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i 40cm to jakoś mało wydaje mi się dla pyszczaka Tak, ja wiem, w takim akwarium to jedynie ślimaki.

Akwarium 220L profil ma 35cm szerokości i jakoś nadaje się na pyszczaki do tego kilka gatunków a tu 40 za mało :D Jakie Ty masz ? 60? 70?



70cm szerokości, ale juz wydaje się za małe. Akwa profil o szer. 35cm jest jeszcze gorsze do malawi. Jesli masz mozliwosc to bierz szersze niz 40cm, bo to naprawde malizna.

Aha, na stronie the_walda podane są grubości szyb. Akwa takie jak wymyśliłeś technicznie mozna zrobić z 6ki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, na stronie the_walda podane są grubości szyb. Akwa takie jak wymyśliłeś technicznie mozna zrobić z 6ki.

Święte słowa... skąd Ci się ta 12-tka urodziła przy takiej wysokości?

6-tka z 3 wzmocnieniami poprzecznymi, 8-ka z dwoma... i dużym zapasem...

po co przepłacać... no chyba że robisz otwarte bez wzmocnień, wtedy 12-tka...


Ludzie, apeluję... kolega chce 280x40x35cm to niech robi... kocham te wieczne posty w stylu - "stary, kiszka, kup standardowe 720l"... no żesz k..

Ale Przemo nie martw się, ja też przy pierwszym akwa musiałem przez 200 postów bronić sumpa w mojej 240-tce - nie słuchaj ich i stawiaj... :wink:

Tylko sie na dwunastkę nie daj naciągnąć...

A pokrywę możesz zrobić sam - będzie przy takim baniaku 3x tańsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz mozliwosc to bierz szersze niż 40cm
No właśnie nie mam mozliwości :/ Komoda, za która dalismy 2 kafle (więc jej nie zmienimy) ma tylko 40cm.


skąd Ci się ta 12-tka urodziła przy takiej wysokości

Ja wiem, ze wystarczy np. 8mm żeby akwarium nie pękło pod naporem wody, niestety napór wody nie jest jedynym zagrożeniem. Zawsze jest ryzyko, ze ktoś np. podczas imprezy uderzy czymś twardym w akwarium, np. dzieci lub ktoś pijany, nie mówię o ekstremalnych libacjach tylko o zwykłych imprezach. Dodatkowo też im większe akwarium rośnie szansa, że akwarium znajdzie się na drodze niebezpiecznego przedmiotu (czy to będzie rzucenie czy uderzenie). Jak pęknie akwarium 100L to jednak jest mniejsze zalanie sąsiadów niż 400L bo przy 400L podejrzewam, że na odszkodowaniu dla sąsiadów z pod spodu się nie skończy ale również dwa piętra niżej oraz z boku.


Bronię swojego pomysłu ponieważ tylko ja znam wszystkie czynniki, które u mnie panują :) Po prostu innego nie będzie bo zepsuje to wygląd pokoju a tutaj nie decyduje sam, jakbym decydował były by dwa takie przy czym wyższe i szersze :) Niestety albo będzie to co powiedziałem albo zostanie ta kolumbryna standardowa 220L co psuje wygląd pokoju :(

Już przemyślałem sprawę i może jestem skłonny dać 1200zł za samo akwarium a pokrywę zrobić samemu, wyjdzie wtedy może 2000zł. Ale nie wiem czy uda mi się przeforsować tą kwotę wśród domowników, wątpię.


Zrobiłem fotkę jak to u mnie jest:

To po lewej to kotnik 40L, na środku komoda, która ma blat 40cm, długość 280, nogi bym jej obciął i telewizor trochę podniósł i było by 35cm + to co udało by mi się oszukać, ewentualnie zwalić na pomyłkę przy pomiarach (a margines między TV i góra pokrywy musi być). bo jest argument, że TV nie może być na suficie :/

pokoj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzymam kciuki za tą komódką żeby utrzymała to akwa... całym sercem ;)

a co do imprez...

i dzieci...

i rzucania...


mam energiczną małżonkę, energicznego czterolatka ganiającego ostatnio psa z mieczem świetlnym, masę pijących znajomych...

robiłem w chacie sylwestra, urodziny kumpeli, libację...


mam też ubezpieczenie mieszkania...


Jedyne co u Ciebie jest ryzykiem to ta szafka i dno z pojedyńczej tafli (podziel na 3)...

poza tym zawsze możesz zrobić front z 12-tki a resztę z 8-ki - przecież kto Ci rzuci czymś zza akwa?


bez przesady nie takie rzeczy się u mnie działy, szczególnie jak synek uczył psa aportować drewnianą kością.... i nic sie nie stało a mam akwa z 10-tki ale 55cm wysokie

aa BTW rób 2..x40x40h zawsze zyskasz miejsce na piach... a przewieszenie TV to pikuś... nic Ci nie będize dominować


pamiętaj że 220x40x35cm z 12-tki to będzie akwa 217,6x37,6x33,8 - czyli z lekka maławe jakby :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz drugi wyrażę swą opinie ,że 12mm - zdecydowanie za gruba do opisanych wartości wymiarów.

Zejdź do 10 (moim zdaniem również przewymiarowana) - a cenowo zrobienie akwa powinno się zamknąć w kwocie 700-800zł

Ja mam podobnie jak u Ciebie , z tymże moja szafka akwariowa jest na profilach, a długość akwa 220 cm, a nad akwa również telewizor, którego praktycznie nie używam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym nawet poszedł w 8mm

przecież to jest śmiech nie wymiar... (chodzi o wysokość) :wink:




dokładnie, ale tam gdzie ja zamawiałem ,między szybą 8mm a 10 mm, nie było już takiej róznicy cenowej ,jak pomiędzy 10 a 12mm

3 wzmocnienia poprzeczne i śmiało 8mm sobie poradzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to żeby dać tylko przednią szybę 12mm to jest dobra myśl :) Spróbuję to policzyć w jakiejś firmie, dzięki za pomysł :)


Co do szafki, ta komoda jest dość solidna, punktowo będzie nieduży nacisk bo tak jakby akwa miało np. 100x40x35 więc niedużo, jednak problem całościowy. Plecy ma z pilsni, miałem zamiar ją oderwac i wstawić grubą sklejkę.


A poniżej symulacja:

pokoj_symulacja.jpg

Nie ładnie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
    • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
    • Myślę, że na dobry początek 4 gatunki to będzie dobry wybór. Obsada też dość oryginalna, także będzie na co patrzeć. Po jakims czasie sam oceniasz czy ilość ryb jest wystarczająca. Przy świeżym zbiorniku też nie ma co szarżować z ilością ryb wpuszczonych na początek, bo zalążki biologii łatwiej to zniosą. Oczywiście ustalanie ilość gatunków bez wspomnieniu, a liczebności osobników poszczególnych gatunkow jest mocno umowna bo można próbować z więcej niż jednym samcem i większą ilością samic, a można docelowo celować w jednego samca i np 2 samice. Ja zdecydowanie wolę jak moje ryby mają przestrzeń życiową i w zamian częściej mogę obserwować ich naturalne zachowania. Mocno przerybione zbiorniki to jakoś nie moja bajka (oczywiście w Twoim przypadku przy racjonalnej ilości ryb w obrębie gatunku nie ma mowy o przerybieniu). Tysiąc litrów to już kawał szkła i super możliwości, choć wiadomo litrów zawsze będzie za mało i to myślenie, że jakbym tu dorzucił 50cm, a tam 20 oooo wtedy to by dopiero było Sam jestem na etapie wybierania obsady (można powiedzieć, że ta się już nawet wyklarowała), z tą różnicą, że zbiornik o 400l większy, od Twojego, a w planach pierwsze podejście do drapieżników. Zobaczymy jak ta przygoda się potoczy. Tobie też życzę powodzenia
    • Jak to mówią "nie znam się, ale się wypowiem"  @TomekT jak wiesz sam jestem na podobnym etapie rozmyślań. Przeczytałem cały wątek Iquitosa o jego akwarium i doszedłem do wniosku, że Mylochromisa trzeba byłoby hodować z naprawdę spokojnymi gatunkami. Sam nad nim mocno się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jakikolwiek typowy, średniej wielkości drapieżnik to już będzie dla tego gatunku zbyt wielkie obciążenie. W. Sierakowski w książce również wspomina o wyjątkowej delikatności tego gatunku. Jeśli chodzi o dodawanie L. Caeruleus to odpuściłbym po prostu ze względu na to, że wg mnie szkoda pakować tak rozpowszechnionej ryby do obsady, która składa się z tak nieczęsto spotykanych okazów. Ja bym stawiał na zestaw: D. Strigatus, S. Tolae, L. Lethrinus oraz P. Milomo  P. Milomo wygląda super  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.